| |
Zagrożenie!
Silny mróz w Polsce nie odpuszcza. Temperatura w nocy spadnie do -20 stopni. Sprawdzamy prognozę

Silny mróz w Polsce nie odpuszcza. Temperatura w nocy spadnie do -20 stopni. Sprawdzamy prognozę

Do Polski nadal napływa powietrze arktyczne. Jest ono cięższe od ciepłego dlatego w nocy podczas przejaśnień i rozpogodzeń doskonale osiada w dolinach i kotlinach, gdzie temperatury są najniższe. Temperatura w nocy 22/23 grudnia 2021 w Polsce ponownie będzie niska. Największe mróz zanotujemy na południu w kotlinach karpackich, a także na północnym wschodzie na Podlasiu. W tej części Polski przed nastaniem nocy pojawiły się rozpogodzenia. Temperatura miejscami spadnie do -20/-14 st. C., a przy gruncie lokalnie poniżej -20 st. C.

Kompozytowe zdjęcie satelitarne Polski z zaznaczonymi regionami najbardziej narażonymi na silny mróz. Dane: Eumetsat, godzina 16:15, 22 grudnia 2021

Silny siarczysty mróz w Polsce. Prognoza temperatury w nocy 22/23 grudnia 2021

O potencjale siarczystego mrozu w Polsce świadczą pomiary temperatury z poprzedniej nocy. Najniższą temperaturę -22,4 st. C. zanotowano na stacji IMGW w miejscowości Żubracze na Podkarpaciu. Z kolei w pobliskich Stuposianach było prawie -21 st. C. Silny mróz na poziomie -19/-12 st. C. był również w rejonie Podhala oraz w centrum i na południu Podkarpacia. Bardzo niską temperaturę zanotowano także na północnym wschodzie, zwłaszcza na Podlasiu. W Suwałkach temperatura przy gruncie spadła do -24 stopni C.

Mróz zanotowany przy gruncie w Polsce, 22 grudnia 2021

Siarczysty mróz w Polsce. Zimna noc 22/23 grudnia 2021, pomiary temperatury w Polsce

Chwilowa zmiana cyrkulacji powietrza czeka nas dopiero w Wigilię, gdy do Polski z zachodu i południowego zachodu dotrze cieplejsze powietrze polarne morskie. Do tego czasu nadal będziemy zostawać w zasięgu powietrza arktycznego.

Prognozowana trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Warszawy, noc 22/23 grudnia 2021

Zimna mroźna noc 22/23 grudnia 2021 w Polsce, mapa temperatury

Prognozy numeryczne poprzedniej nocy, zwłaszcza na południowym wschodzie oraz na północnym wschodzie Polski niedoszacowały spadku temperatur. Aktualnie wśród modeli największy mróz w nocy 22/23.12 prognozuje model GEM.

Prognozowany mróz w Polsce, noc 22/23 grudnia 2021

Silny mróz w Polsce. Prognoza temperatury 22/23 grudnia 2021, mapa temperatury

Z prognozy wynika, że największy spadek temperatury zanotujemy w południowych powiatach w Małopolsce, na Podkarpaciu i Śląsku oraz we wschodnich powiatach Podlasia i województwa warmińsko mazurskiego. W tej części kraju temperatura spadnie do około -20/-14 st. C., a lokalnie w kotlinach górskich lub przy gruncie, nawet poniżej -20 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, w nocy 22/23 grudnia 2021

Siarczysty mróz w Polsce. Prognoza temperatury, noc 22/23 grudnia 2021

Prognozowany zasięg największego mrozu w Polsce, w ciągu najbliższej nocy dobrze jest oddany na powyższej mapie anomalii temperatury. Miejscami na prognozowanym obszarze temperatura może być nawet o 8-12 st. C. niższa od normy wieloletniej. Kolejnej nocy do Polski z zachodu wkroczy front atmosferyczny ze śnieżycą. O tym dowiecie się więcej w następnej prognozie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!