| |
Zagrożenie!
Silny mróz w grudniu dotrze do Polski. Temperatura spada do -38 stopni. Mapa temperatury przeraża

Silny mróz w grudniu dotrze do Polski. Temperatura spada do -38 stopni. Mapa temperatury przeraża

Pierwszy śnieg i śnieżyce w Polsce w tym sezonie to już fakt. Śnieg do końca listopada popada niemal w całym kraju, a tym samym nasza prognoza pogody sprzed wielu dni zapowiadająca powiew zimy sprawdziła się bardzo dobrze. Początek grudnia przyniesie krótkotrwały napływ łagodniejszego powietrza i śnieg, który stworzył miejscami pokrywę śnieżną zacznie topnieć, ale wcześniej jeszcze go dosypie, gdy z zachodu na wschód Polski przejdzie front atmosferyczny z opadami między 30 listopada i 1 grudnia. Z upływem pierwszej dekady grudnia temperatura zacznie jednak ponownie spadać. Zimno zapowiada się szczególnie okres między około 4-9 grudnia. Niewykluczone, że miejscami pojawi się silniejszy mróz w Polsce.

Wstępnie prognozowana przerażająca anomalia temperatury w Polsce i Europie, 8 grudnia 2021

Silny mróz w grudniu 2021 dotrze do Polski. W Europie siarczysty mróz, temperatura spada do -38 stopni

Siarczysty mróz w Europie. Silny mróz dotrze do Polski?

Fala siarczystego mrozu nadal występuję na północy Europy szczególnie na obszarze Skandynawii i północno zachodniej Rosji. Temperatura od kilku dni systematycznie spada poniżej -30 st. C., a minionej nocy 28/29.11 w miejscowości Nikkaluokta w Szwecji, temperatura w klatce meteorologicznej na wysokości 2m spadła do -37,5 st. C. Przy gruncie na pewno było dużo chłodniej.

Siarczysty mróz w Europie. Temperatura minimalna zanotowana w nocy 28/29 listopada 2021. Dane: Ogimet

Silny mróz w Europie, fala siarczystego mrozu, 29 listopada 2021. Silny mróz w grudniu dotrze do Polski

To spory mróz jak na ostatnie dni listopada. Temperatura na obszarze Szwecji i Norwegii miejscami jest aż o 18-12 st. C. niższa od tej jaka powinna być notowana o tej porze roku.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 30 listopada 2021

Siarczysty mróz w Europie przełom listopada i grudnia 2021, kiedy silny mróz dotrze do Polski

Z wielką uwagą przyglądamy się prognozom ochłodzenia, jakie ma wystąpić w Polsce, zwłaszcza między 4-9 grudnia. Jego głębokość będzie uzależniona od wielkości zachmurzenia w nocy, a także od osi napływu zimnego powietrza do wschodniej i środkowej Europy. Główna fala zimnego powietrza może zarówno przesunąć się bardziej na wschód Europy, jak również bliżej w kierunku Polski. Całkiem prawdopodobne, że dwucyfrowy mróz miejscami wystąpi w Polsce i to nie tylko w dolinach w rejonach podgórskich, ale także na nizinach na wschodzie i północnym wschodzie kraju.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 7 grudnia 2021 o poranku

Zima ze śniegiem i mrozem w Polsce, możliwy silny mróz w pierwszej dekadzie grudnia 2021, mapy temperatury

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 8 listopada 2021 o poranku

Fala silnego mrozu może dotrzeć do Polski, grudzień 2021

Ten trend pogodowy jest także podtrzymywany przez wiązki długoterminowe modelu GFS. Również amerykańska prognoza przewiduje wystąpienie większego ochłodzenia w pierwszej dekadzie grudnia, ale w prognozach nadal występuje spora rozbieżność możliwych ujemnych temperatur. Poniżej przykładowe dane dla Leska. Widać sporą rozbieżność w prognozie możliwego mrozu między 4-10 grudnia, ale pewne jest, że będzie mróz.

Silny mróz w Europie i Polsce, jaki będzie mróz w grudniu 2021

Ochłodzenie jest również widoczne w prognozie innych modeli numerycznych, w tym obliczających anomalię temperatury w wybranych okresie. Ujemna temperatura jest prognozowana z upływem pierwszej dekady grudnia.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 5-10 grudnia 2021

Do kiedy będzie zima, czy wrócą cieplejsze dni w grudniu 2021, czy będzie silny mrów w Polsce

Przed nami więc kolejne dni z pogodą zmienną przypominającą przedzimie, na początku grudnia czeka nas krótki powiew łagodniejszego powietrza, a od około 4 grudnia ponowne ochłodzenie mogące się utrzymać co najmniej do końca 1 dekady grudnia. Głębokość ochłodzenia jest jeszcze niepewna i wymaga monitorowania, ale całkiem prawdopodobne, że pojawią się pierwsze dni z silnym mrozem w Polsce, w tym sezonie rozpoczynającej się meteorologicznej zimy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Monia

Wiele osób nie wierzyło w zapowiadany śnieg, teraz pewnie wątpią w mróz :)

29 listopad 2021 - 11:58
Odpowiedz
Maxi

W ciągu tygodnia modele mogą jeszcze kilkukrotnie się zmienić, więc nic nie jest pewne.

29 listopad 2021 - 13:02
Odpowiedz
Monia

Tak jak nie były pewne śnieżyce, a jak zgodnie z zapowiedziami się pojawiły.

29 listopad 2021 - 13:14
Odpowiedz
Jerzy

CO TO ZA BZDURY. Od dłuższego czasu czytam straszenie o zimie o sniezycach. A tego wcale nie ma ! I nie było u mnie ŻADNEGO do tej pory śniegu. Dziś jest 30.11.2021 na południe od Lublina miejscowość Janów lubelski. Czarno ,sucho wczoraj jedynie deszcz popadał. (Mam nadzieję że ten komentarz nie będzie zablokowany).

30 listopad 2021 - 12:43
Odpowiedz
Monia

Wróć się do podstawówki, bo czytać ze zrozumieniem nie potrafisz. Gdzie tutaj było napisane, że przed 30 listopada będą śnieżyce na Lubelszczyźnie? Śnieżyce były na Dolnym Śląsku, Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, Kujawach, Mazurach, częściowo Podlasiu, Warmii, Pomorzu, Ziemi Łódzkiej i Podhalu, a dzisiaj 30.11 do końca dnia sypnie również na wschodzie i południowym wschodzie Polski, w tym na Lubelszczyźnie. Tak to jest jak czytasz tylko tytuły.

30 listopad 2021 - 12:51
Odpowiedz