| |
Zagrożenie!
Silny mróz sięgnie Polski. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni. Będzie ogromny wyż z ciśnieniem ponad 1045 hPa

Silny mróz sięgnie Polski. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni. Będzie ogromny wyż z ciśnieniem ponad 1045 hPa

Za nami kolejne aktualizacje prognoz i wszystko wskazuje na to, że faktycznie wyż i silny mróz sięgnie Polski na przełomie pierwszej i drugiej dekady lutego 2023. Najnowsze wyliczenia zapowiadają ciśnienie przekraczające 1045 hPa i temperaturę miejscami spadającą poniżej -20 st. C. Mróz szczególnie we wschodniej połowie Polski wystąpi nie tylko w nocy, ale będzie możliwy przez całą dobę, choć w ciągu dnia znacznie zelżeje. Fala mrozu, zwłaszcza na wschodzie i południu kraju może się utrzymać nawet przez tydzień. Sprawdźmy, kiedy chwyci silny mróz i jakie są najnowsze prognozy temperatur.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 8 lutego 2023

Fala silnego mrozu sięgnie Polski, temperatura spadnie poniżej -20 st. C. w lutym 2023, prognozy temperatur

Aktualnie czekamy na zakończenie aktywnej cyrkulacji zachodniej po której rozrośnie się wyż w rejonie Polski zbudowany z chłodnego powietrza, które wcześniej zaciągną przechodzące cyklony. Najnowsza prognoza numeryczna wskazuje na wyż mogący mieć w centrum ciśnienie przekraczające nawet 1045 hPa. Jeśli faktycznie pojawi się spory obszar przejaśnień i rozpogodzeń, to już nic nie zatrzyma dużego spadku temperatur prognozowanego pod koniec tego tygodnia. Temperatura w czasie apogeum fali mrozu w lutym może miejscami być w danym okresie o około 15-8 st. C. poniżej normy klimatycznej.

Aktualnie prognozowane położenie wyżu sięgającego Polski, 9 lutego 2023

Będzie silny mróz w Polsce, powstanie ogromny wyż, luty 2023

Cyrkulacja zachodnia ustąpi w Polsce około 7 lutego. Później dostaniemy się pod trwalszy wpływ antycyklonu, aczkolwiek najbliższa noc z silniejszym mrozem między strefami frontowymi czeka nas już z 4/5 lutego. Miejscami mróz będzie dwucyfrowy, ale to będzie dopiero wstęp do znacznie chłodniejszych nocy.

Prognozowany mróz w Polsce, 5 lutego 2023 nad ranem

Będzie fala mrozu, temperatura spadnie poniżej -20 st. C., prognoza temperatury 5 lutego 2023

Prognoza silniejszego ochłodzenia najbardziej odczuwalnego we wschodniej połowie kraju jest raczej już przesądzona. Świadczą o tym wszystkie wiązki modeli długoterminowych. Wskazują one wyraźnie na mróz, zwłaszcza między 5-11 lutego. Termin ten jednak jest obecnie umowny, bo aktualnie jeszcze nie wiadomo, jak długo potrwa fala mrozu. Może się nieznacznie wydłużyć lub skrócić. Przypuszczamy, że potrwa około tydzień.

Silny mróz nadciągnie do Polski. Prognozowana temperatura na przykładzie Lublina do 15 lutego 2023

Będzie całodobowy mróz w Polsce, nadchodzi fala mrozu, prognoza temperatury luty 2023

W tym okresie przed nastaniem nocy będziemy musieli skrupulatnie sprawdzać prognozy zachmurzenia. Jeśli faktycznie będą rozpogodzenia, to nic nie zatrzyma spadków temperatur. W wielu regionach mróz sięgnie -20/-15 st. C., a miejscami spadnie poniżej -20 st. C., zwłaszcza na południu w dolinach karpackich.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce 6 lutego 2023

Fala mrozu sięgnie Polski, prognoza temperatury 6 lutego 2023

W sprzyjających warunkach, czyli przy panowaniu pogodnego wyżu i silnej nocnej radiacji, spadki temperatur, zwłaszcza przy gruncie w tzw. zastoiskach chłodu na mrozowiskach mogą być znaczące, bo nawet lokalnie do około -30/-25 st. C. Niewykluczone, że tak się stanie szczególnie na południu Podkarpacia i Małopolski. Sytuację będziemy bacznie analizować.

Silny mróz w prognozach. Aktualnie przewidywana temperatura w Polsce, 8 lutego 2023

Silny mróz w prognozach, najnowsza prognoza temperatury 8 lutego 2023

Jedynym czynnikiem ograniczającym spadki temperatur w czasie panowania wyżu może być duże i całkowite zachmurzenie warstwowe, a także inne położenie wyżu względem obecnych prognoz. Wówczas mróz będzie mniejszy, co nie zmienia faktu, że czeka nas w lutym okres całodobowego mrozu.

Fala silnego mrozu sięgnie Polski. Aktualnie prognozowana temperatura, 9 lutego 2023

Fala całodobowego mrozu sięgnie Polski, prognoza temperatury 9 lutego 2023

Sytuacja pogodowa zapowiadająca dotarcie fali silniejszego mrozu w Polsce jest nadal rozwojowa. Trend ochłodzenia jest jednak pewny. W kolejnych dniach będziemy podawać coraz dokładniejsze prognozy wraz ze zbliżaniem się silnego mrozu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!