| |
Zagrożenie!
Silny mróz na północy. Temperatura spada poniżej -26 stopni. Ochłodzenie w tych dniach nasili się w Polsce

Silny mróz na północy. Temperatura spada poniżej -26 stopni. Ochłodzenie w tych dniach nasili się w Polsce

Początek kwietnia przynosi w Polsce zapowiadane ochłodzenie. Szerokim strumieniem napływa arktyczne powietrze. Adwekcja postępuje przez Skandynawię, gdzie nadal mróz spada poniżej -26 st. C. Temperatury spadną również w Polsce, zwłaszcza najbliższe noce przyniosą większy mróz, miejscami do około -14/-5 st. C., zwłaszcza przy uwzględnieniu także pomiarów przy gruncie. Na szczęście ochłodzenie nie będzie długotrwałe, bo za kilka dni temperatury ponownie wzrosną.

Silny mróz na północy Europy. Zimne powietrze arktyczne spłynęło nad Polskę. Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 1,5 km, 4 kwietnia 2023

Silny mróz na północy Europy, temperatura spada poniżej -26 st. C., mróz nasili się w Polsce, prognoza temperatury 4 kwietnia 2023

Mimo, że cieplejsza wiosna powinna już coraz śmielej rozwijać się w Europie, to nadal mamy regiony, gdzie trzyma prawdziwa zima. Tak jest w wielu regionach Skandynawii między Norwegią, Szwecją i Finlandią po Rosję. Na tym obszarze nadal trzyma powszechny mróz poniżej -26/-15 st. C., ponadto zalega sporo śniegu, miejscami powyżej 20-60 cm, a w górach ponad 100 cm i lokalnie znacznie więcej.

Silny mróz notowany na północy Europy, 3 kwietnia 2023. Dane: Ogimet

Potężny mróz na północy Europy, temperatura spada poniżej -26 st. C., zanotowany mróz kwiecień 2023

Aktualnie najzimniejszym krajem w Europie jest Norwegia i Finlandia. Temperatura na stacji Sandhaug spadła do -26,3 st. C., a w mieście Kittila na tamtejszym lotnisku do -25,6 st. C. Pomiary dokonano na standardowej wysokości 2m. Przy gruncie mróz z pewnością był znacznie większy.

Prognozowany mróz w Polsce, 4 kwietnia 2023

Mróz nasili się w Polsce, prognoza temperatury 4 kwietnia 2023

Najbliższe 2-3 noce przyniosą większy mróz również w Polsce. Już poprzedniej nocy temperatura ponownie była ujemna niemal w całym kraju na poziomie -4/-1 st. C. z wyjątkiem wybrzeża i krańców południowo wschodnich kraju, a kolejne noce będą chłodniejsze. Temperatura w wielu regionach spadnie do -14/-5 st. C., zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę również pomiary dokonywane przy gruncie.

Prognozowany mróz w Polsce, 5 kwietnia 2023

Silne ochłodzenie na początku kwietnia w Polsce, prognoza temperatury i mrozu 5 kwietnia 2023

Podczas fali tego ochłodzenia najzimniej zapowiada się noc z 4/5 kwietnia oraz z 5/6 kwietnia. Najzimniej ma być na południu Małopolski oraz w innych regionach z nocnymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami.

Prognozowany mróz w Polsce, 6 kwietnia 2023

Silny mróz w Europie, ochłodzenie nasili się w Polsce, prognoza temperatury 6 kwietnia 2023

W kolejnych dniach temperatury w Polsce zaczną rosnąć, a przymrozki w nocy będą już ograniczone i wystąpią tylko lokalnie. Wcześniej czeka nas jeszcze śnieżyca i ulewa, zwłaszcza 6 kwietnia, gdy nasunie się ze wschodu i będzie związana z wypełniającym się cyklonem Norbert. Zasięg tej strefy opadów z prognozami przyrostu pokrywy śnieżnej i sumy opadów deszczu przedstawimy w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!