| |
Zagrożenie!
Silny mróz coraz bliżej Europy. Temperatura na wschodzie spada poniżej -42 stopni. Czy zima dotrze do Polski?

Silny mróz coraz bliżej Europy. Temperatura na wschodzie spada poniżej -42 stopni. Czy zima dotrze do Polski?

Na półkuli północnej Ziemi w kolejnych tygodniach czeka nas dalszy spadek średniej temperatury. Mróz staje się coraz większy i obecnie temperatura spada już poniżej -42 st. C. na dalekim wschodzie Rosji. Obszar silnego mrozu w pierwszej połowie listopada rozprzestrzeni się od północnej i północno wschodniej Rosji po północą i wschodnią połowę Kanady, a także północno zachodnie stany USA. Na tym obszarze Ziemi temperatury minimalne spadną do około -45/-15 st. C. Sprawdźmy, czy silny mróz dotrze również do Europy oraz co dalej z zimą w Polsce. Kiedy spadnie pierwszy śnieg?

Zasięg silnego mrozu w nocy, jaki może wystąpić między Azją i Europą, pomiędzy 3-13 listopada 2022

Silny mróz na wschodzie, temperatura spada poniżej -42 st. C. Czy zima ze śniegiem i mrozem dotrze do Polski, listopad 2022

Prognoza modelu GFS jest oczywiście orientacyjna, gdyż ostateczny zasięg mrozu i wartość temperatur minimalnych może być nieznacznie inna, bo jest zależna od bieżących zjawisk atmosferycznych na danym obszarze, takich jak wielkość zachmurzenia, ukształtowanie terenu i zasięg adwekcji chłodnego powietrza. Nie zmienia to jednak faktu, że potencjał obecnej rozprzestrzeniającej się fali mrozu jest dobrze wskazany.

Największy mróz zanotowany na Ziemi, 2 listopada 2022. Dane: Ogimet

Silny mróz na wschodzie, listopad 2022, kiedy zima i mróz pojawi się w Polsce

Pomijając Antarktykę, gdzie obecnie mróz jest największy i temperatura spada poniżej -55 st. C., to aktualnie największy mróz na półkuli północnej Ziemi mamy na obszarze dalekiej Rosji. Temperatura spada tam już poniżej -40/-43 st. C. Siarczysty mróz panuje również miejscami w Kanadzie z temperaturą miejscami poniżej -30 st. C. Obszar siarczystego mrozu w nocy będzie się systematycznie zwiększać.

Prognozowany zasięg siarczystego mrozu na półkuli północnej, jaki może wystąpić między 3-13 listopada 2022

Siarczysty mróz na Ziemi, temperatura spada poniżej -40 st. C., kiedy mróz w Polsce, mapa temperatury do 13 listopada 2022

Obszar niskich temperatur w pierwszej połowie listopada od wschodu zbliży się również do Europy, ale nadal nie spodziewamy się trwalszych zimowych zjawisk pod względem mrozu i akcentów zimowych poza rejonem Alp i innych gór, częściowo Skandynawii i europejskiej części Rosji na północy i północnym wschodzie. 

Silny mróz zbliży się do Europy, prognoza temperatury  do 14 listopada 2022

W Polsce średnia temperatura spadnie, ale co najmniej do połowy listopada ponownie powinna się utrzymać powyżej normy klimatycznej. W nocy co jakiś czas w niektórych regionach wystąpią niewielkie przymrozki, zwłaszcza przy gruncie, jednak warunki atmosferyczne nadal będą dalekie od zimy. Czeka nas dalej dość łagodna pogoda, jedynie okresami z przejściem stref frontowych z opadami deszczu, ale nie będą to częste zjawiska. Najbliższy aktywny front z opadami zaznaczy się nad krajem między 4-5 listopada. Generalnie, temperatura maksymalna w Polsce do co najmniej 12-15 listopada powinna się wahać w zależności od regionu, w przedziale 6-15 st. C. W nocy będzie oczywiście często chłodniej, niekiedy miejscami z niewielkimi przymrozkami. 

Prognozowany zasięg ujemnej temperatury nad ranem w Europie, 6 listopada 2022

Czy mróz i śnieg dotrze do Polski, prognoza temperatury w Europie 6 listopada 2022

Większy i okresowy spadek temperatury czeka nas około połowy listopada lub dopiero w trakcie drugiej połowy miesiąca i wtedy miejscami pojawi się szansa na pierwsze opady śniegu na nizinach. Jednak prawdziwej zimy z tego nadal nie będzie. Pogoda przez znaczną część listopada będzie dla Polski często łaskawa, bo albo wyż będzie nas chronił przed aktywną cyrkulacją strefową lub cyklony atlantyckie nie pozwolą na trwalsze i dłuższe wtargnięcie zimowych akcentów. Sytuację pogodową monitorujemy i będziemy jak zwykle informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!