| |
Zagrożenie!
Silny cyklon uderzy w Europę. Przyniesie wichury, ulewy i burze. Czy załamanie pogody sięgnie Polski?

Silny cyklon uderzy w Europę. Przyniesie wichury, ulewy i burze. Czy załamanie pogody sięgnie Polski?

Kolejny w tym sezonie silny cyklon zbliża się do zachodniej Europy. Na swej drodze przyniesie ulewy, lokalne burze i wichury oraz znaczny spadek ciśnienia. Porywy wiatru mogą miejscami przekroczyć 80-110 km/h, a w rejonach górskich będą znacznie silniejsze. Cyklon Marion uderzy w Wielką Brytanię i Irlandię. Sprawdźmy, czy załamie pogodę również w Polsce, czy nadal warunki atmosferyczne u nas będą łagodne i możemy spać spokojnie.

Prognozowane wichury w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii, 2 listopada 2022

Cyklon uderzy w zachodnią Europę, prognoza wiatru w Wielkiej Brytanii i Irlandii, 2 listopada 2022

Głęboki niż z wyraźną wirowością cyklonu ze spadkiem ciśnienia w centrum do około 973 hPa zbliża się właśnie w rejon Wysp Brytyjskich. Strefa frontu atmosferycznego z nim związana przejdzie przez Irlandię i Wielką Brytanię. Miejscami pojawią się intensywne przelotne opady deszczu, a także wiatr o sile wichury. Możliwe są również lokalne burze.

Prognozowane położenie cyklonu i zasięg wichury w północno zachodniej Europie, do godziny 19:00, 2 listopada 2022

Cyklon uderzy w zachodnią Europę, prognoza wichury, 2 listopada 2022

To będzie mocne uderzenie późno jesiennej pogody. Porywy wiatru miejscami osiągną lub przekroczą 80-110 km/h, a w rejonach górskich, zwłaszcza Szkocji będą znacznie silniejsze, bo nawet powyżej 150 km/h.

Prognozowane położenie centrum cyklonu oraz zasięg strefy frontowej z opadami deszczu i lokalnymi burzami, do godziny 16:00, 2 listopada 2022

Cyklon na zachodzie Europy przyniesie wichury, ulewy i burze, prognoza opadów 2 listopada 2022

Cyklon wywoła również sztorm w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii. Żegluga i przeprawy między krajami ze względu na silny wiatr i wysokie fale sztormowe będzie chwilowo utrudniona, a nawet wstrzymana. Niż w ciągu kolejnej doby 02/03.11 będzie się przesuwał nad północny Atlantyk między Islandię i Norwegię, gdzie zacznie się wypełniać. Strefa frontowa z nim związana będzie jednak nadal aktywna i do 4 listopada przyniesie opady deszczu i lokalne burze z gradem, od Hiszpanii przez Francję, Kraje Beneluksu po Niemcy, południową Norwegię i Włochy. 

Prognozowane wichury między południową Francją i włoską Sardynią, 4 listopada 2022

Silny cyklon w Europie, gdzie będą wichury, ulewy i burze, prognoza do 4 listopada 2022

Wilgoć ze strefą frontową i chłodniejszym powietrzem, jaka napłynie w rejon północnych Włoch da impuls do powstania kolejnego ośrodka niżowego. W jego rejonie zaostrzy się gradient ciśnienia i miejscami pojawi się wiatr o sile wichury. Będą również ulewy i burze, zwłaszcza 4 listopada między Czechami, południowymi Niemcami, Szwajcarią, Austrią, a Włochami i Chorwacją oraz Słowenią. W rejonach alpejskich pojawią się śnieżyce. Między 4/5 listopada strefa frontowa z opadami deszczu sięgnie również Polski.

Prognozowany zasięg opadów deszczu i śniegu w Europie, do godziny 01:00, 5 listopada 2022

Cyklon w Europie przyniesie wichury, ulewy i burze, mapa opadów 5 listopada 2022

Zasięg opadów deszczu nad Polską w podanym terminie jest jeszcze wstępny i może się nieco zmienić. Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują, że popada między piątkiem i sobotą (4-5 listopada 2022), zwłaszcza w zachodniej, północnej oraz miejscami w południowej Polsce. Strefa frontowa łącząca się z niżem znad Włoch i Skandynawii sięgająca Polski zostanie później odcięta od niżu znad Półwyspu Apenińskiego i ostatecznie odsunie się również znad naszego kraju. Niż znad Włoch przesunie się nad Bałkany i tam zacznie ponownie przynosić ulewy, burze i wichury. Z kolei w Polsce nadal warunki pogodowe staną się łagodne, bo ponownie wpłynie na pogodę w naszym kraju kolejny antycyklon.

Prognozowane położenie zasięgu układu wyżowego i niżowego w Europie, 9 listopada 2022

Antycyklon zablokuje wpływ niżu atlantyckiego na warunki pogodowe w Polsce, mapa ciśnienia 9 listopada 2022

Krótko mówiąc - zgodnie z naszymi prognozami długoterminowymi, w Polsce nadal warunki pogodowe będą łagodne przez znaczną część pierwszej połowy listopada. Temperatury spadną do umiarkowanych wartości, jednak w dalszym ciągu średnia dobowa będzie powyżej normy. Czasami pojawią się opady deszczu, ale będą to nadal zjawiska rzadkie i występujące miejscami. Wichury Polski raczej nie sięgną, gdyż będą blokowane przez wyż ze wschodniej Europy co najmniej do 12 listopada. Silny wiatr okresami wystąpi jedynie w górach i rejonach podgórskich oraz nad morzem. W przypadku istotnych zmian będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!