Silny cyklon uderzy w Europę. Przyniesie burze i huraganowy wiatr do 150 km/h. Wpłynie na pogodę w Polsce
Z wielkim zainteresowanie śledzimy, jak do zachodniej Europy zbliża się silny cyklon Markus. Doskonale widać jego strukturę zachmurzenia na aktualnych zdjęciach satelitarnych zarówno w świetle widzialnym jak i w podczerwieni. Przyniesie wichury, ulewy i miejscami burze. Wiatr w porywach osiągnie maksymalnie do około 100-150 km/h. Miejscami będziemy więc mówić o huraganowym wietrze. Żywioł uderzy między Francją i południową Anglią najbliższej nocy. Wpłynie również na pogodę w Polsce, bo jego front przyniesie opady i miejscami burze także w naszym kraju między 31 marca i 2 kwietnia.
Położenie zbliżającego się silnego cyklonu do Europy o godzinie 13:45, 30 marca 2023. Dane: Eumetsat
Cyklon znajduje się obecnie nad wodami Atlantyku kilkaset km od wybrzeża Francji i Irlandii. Zachmurzenie przybrało charakterystyczną spiralę kręcącą się odwrotnie do wskazówek zegara, co ma związek z siłą i efektem Coriolisa. Z łatwością możemy dostrzec centrum, a w zasadzie oko cyklonu. Zawsze spiralne zachmurzenie jest dobrze widoczne, gdy w centrum żywiołu wiatr osiąga co najmniej 119 km/h. W tym przypadku jest znacznie więcej. Model ICON wskazuje, że wiatr przed uderzeniem w Europę może w rejonie centrum cyklonu osiągać do około 160-190 km/h.
Prognozowane położenie cyklonu i zasięg potężnej wichury uderzającej w zachodnią Europę o godzinie 03:00, 31 marca 2023
Tak gwałtowny rozwój niżu jest możliwy dzięki obecności silnego prądu strumieniowego. Centrum cyklonu Markus znad Atlantyku właśnie znalazło się w osi tego wiru troposferycznego i nadal zmierza w rejon południowej Anglii. Najnowsze prognozy numeryczne wskazują na minimalne ciśnienie w centrum przed wejściem na ląd na poziomie 975-976 hPa, czyli o kilka hPa niższe względem wcześniejszych prognoz. Potężna wichura w rejon między zachodnią i północno zachodnią Francją oraz południowym wybrzeżem Anglii przez Kanał La Manche uderzy w nocy na 31 marca.
Prognoza zasięgu silnej wichury i przewidywanych porywów wiatru o godzinie 09:00, 31 marca 2023
Cyklon po dotarciu nad Anglię zacznie się wypełniać, co oznacza, że ciśnienie będzie od tego momentu w jego centrum rosnąć. W rejonie oddziaływania Markusa między szczególnie południową Anglią przez przeważający obszar Francji, Belgię, Luksemburg po częściowo Holandię i Niemcy, zwłaszcza miejscami na zachodzie i południu tego kraju po rejony alpejskie wiatr osiągnie w porywach do około 80-150 km/h.
Prognozowana potężna wichura na zachodzie Europy. Przewidywane porywy wiatru o godzinie 13:00, 31 marca 2023
Centrum cyklonu następnie przesunie się nad Niemcy, gdzie przestanie być już groźnym układem, gdyż znacznie się wypełni, ale nadal w wielu krajach będzie przynosił opady, w tym miejscami przelotne burze. Gwałtowniejsza pogoda wystąpi już tylko miejscami w rejonie burz.
Prognozowane położenie cyklonu Markus nad Anglią o godzinie 14:00, 31 marca 2023
Wpłynie także na pogodę w Polsce, gdyż miedzy 31 marca i 2 kwietnia jego strefa frontowa będzie przynosić miejscami opady i lokalne burze, a około 2 kwietnia wraz z zaciągnięciem chłodnego powietrza ponownie pojawią się w Polsce w niektórych regionach opady śniegu.
Wstępnie prognozowana suma opadów w czasie omawianego oddziaływania cyklonu w zachodniej Europie, do godziny 18:00, 1 kwietnia 2023
Zachęcamy aby w najbliższych dniach śledzić nasze prognozy na bieżąco, bo czeka nas sporo zjawisk pogodowych, w tym burze z ulewnym deszczem i gradem z silnym wiatrem.
DobraPogoda24.pl