Silny cyklon nadciągnie z zachodu. Wiatr przekroczy 140 km/h. Wichura spowoduje szkody i przerwy w dostawie prądu
Nie tracimy czujności, bo w pogodzie czekają nas kolejne istotne zmiany. Wygląda na to, że po świętach wielkanocnych uaktywni się cyrkulacja strefowa. Zmiany zapoczątkuje głęboki cyklon, jaki nadciągnie z zachodu do Europy i uderzy w rejon Wysp Brytyjskich. Przyniesie wichury i opady z burzami. Wiatr miejscami przekroczy 100-140 km/h i będzie powodować szkody i przerwy w dostawie prądu. Wpłynie również na warunki pogodowe w Polsce.
Wstępnie prognozowane położenie nadciągającego głębokiego cyklonu w rejon Wysp Brytyjskich między 11-12 kwietnia 2023
Aktualnie między Wyspami Brytyjskimi i Skandynawią rozciąga się pole wyżowe, które blokuje wpływ cyrkulacji strefowej na warunki pogodowe w głębi kontynentu, w tym w Polsce, ale sytuacja zmieni się za kilka dni. Wszystkie wiodące modele numeryczne przewidują powstanie na Atlantyku głębokiego i dynamicznego cyklonu, który około 11-12 kwietnia ma uderzyć w rejon Wysp Brytyjskich. Skutki wichury i załamania pogody z opadami mają odczuć szczególnie mieszkańcy Irlandii, Walii, Szkocji i Anglii. Zasięg opadów z omawianego cyklonu będzie jednak znacznie większy.
Aktualnie prognozowane położenie cyklonu i zasięgu wichury w rejonie Europy między 11-12 kwietnia 2023. Model ICON
Sprawdziliśmy wszystkie dane najważniejszych modeli pogodowych w tym niemieckiego ICON, amerykańskiego GFS i europejskiego ECMWF i wszystkie wyliczają powstanie tego cyklonu i jego uderzenie w północno zachodnią Europę. Ryzyko wichury jest więc spore. Rozwinięciu głębokiego niżu ma sprzyjać ponowna obecność silnego prądu strumieniowego. Cyklon powstanie w jego osi i zostanie dokładnie przesunięty z kierunkiem wiru troposferycznego.
Prognozowane położenie silnego prądu strumieniowego nad Europą 11 kwietnia 2023
Będziemy mieć zatem klasyczny scenariusz rozwoju głębokiego niżu nad Atlantykiem w rejonie silnego prądu strumieniowego. Te dwa aspekty pogodowe dość często występują wspólnie i mają istotny wpływ na pogodę. Ośrodek niżowy ma być silny, bo wstępnie ciśnienie w jego centrum w czasie zbliżania do Europy spadnie do około 960-965 hPa, zwłaszcza w rejonie między północną Irlandią i Szkocją.
Wstępnie prognozowane położenie silnego cyklonu i zasięgu wichury w Europie o godzinie 02:00, 12 kwietnia 2023
Wichura znad Atlantyku ma uderzyć w rejon Wysp Brytyjskich między 11-12 kwietnia. Ośrodek niżowy będzie się przemieszczał w tej części kontynentu przez kilkanaście godzin, więc skala natężenia silnego wiatru będzie spora. W wielu regionach na tym obszarze wiatr przekroczy 80-140 km/h, a na otwartych wodach oceanu oraz w górach Szkocji może być silniejszy.
Cyklon namiesza w pogodzie. Prognozowana wichura z porywami wiatru, 12 kwietnia 2023
Cyklon zbliżając się do Europy i jednocześnie kręcąc odwrotnie do wskazówek zegara po swojej wschodniej stronie zaciągnie cieplejszą masę powietrza. Z tego powodu na południu Hiszpanii i przejściowo w Portugalii na co najmniej kilka dni wróci upał z temperaturami powyżej 30 st. C. Cieplejsze powietrze napłynie również w głąb kontynentu, w tym do Polski. Z tego powodu temperatury dwucyfrowe w ciągu dnia na poziomie kilkunastu st. C. w wielu regionach w drugiej dekadzie kwietnia staną się zjawiskiem o wiele częstszym.
Prognozowany zasięg wichury w rejonie północno zachodniej Europy, 12 kwietnia 2023. Model GFS
Uderzenie wichury i przejście głębokiego cyklonu w rejonie Wysp Brytyjskich ponownie odblokuje cyrkulację strefową, która w kolejnych dniach zacznie wpływać również na warunki pogodowe w Polsce. Oznacza to, że zaczną wracać często dni ze zmienną pogodą z częstszymi przelotnymi opadami i lokalnymi burzami, ale z temperaturą na bardziej umiarkowanym wiosennym poziomie. O wszystkich ważnych zjawiskach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.
DobraPogoda24.pl