| |
Zagrożenie!
Silny antycyklon wkracza do Polski. Anomalia ciśnienia mocno w górę. Wiemy, kiedy i gdzie będzie najwyższe

Silny antycyklon wkracza do Polski. Anomalia ciśnienia mocno w górę. Wiemy, kiedy i gdzie będzie najwyższe

W rejon Polski zbliża się antycyklon Charly. Aktualnie nad wschodnią i południowo wschodnią częścią kraju zalega jeszcze strefa odsuwającego się chłodnego frontu atmosferycznymi z opadami deszczu i śniegu w wysokich Tatrach, a później cały kraj dostanie się pod wpływ wyżu. Świadczy o tym nie tylko bieżące zdjęcie satelitarne, ale przede wszystkim notowane szybko rosnące ciśnienie. Najnowsze prognozy numeryczne wskazują, że ciśnienie w Polsce wzrośnie maksymalnie w długi listopadowy weekend do około 1035 hPa. Dodatnia anomalia ciśnienia będzie wyjątkowo wysoka. Sprawdźmy, jaką pogodę przyniesie antycyklon i gdzie ciśnienie będzie najwyższe.

Silny antycyklon Charly dotrze do Polski. Prognozowana anomalia ciśnienia w Europie, 12 listopada 2022

Antycyklon wkroczy do Polski, przyniesie bardzo wysokie ciśnienie w długi weekend 11-13 listopada 2022

Centrum wyżu Charly znajduje się aktualnie nad południowymi Niemcami, ale już wpływa na pogodę na zachodzie Polski za frontem atmosferycznym, gdzie pojawiły się liczne przejaśnienia i rozpogodzenia. Front do wieczora odsunie się za naszą wschodnią granicę i wtedy cały kraj dostanie się pod wpływ wyżu z charakterystyczną cyrkulacją powietrza w wyżu określaną antycyklonem.

Zdjęcie satelitarne Europy z widoczną strefą frontu atmosferycznego nad Polską i położeniem wyżu z obszarem pogodnego nieba o godzinie 12:46, 10 listopada 2022. Dane: Eumetsat / Windy

Antycyklon Charly zbliża się do Polski, podniesie mocno ciśnienie, mapa satelitarna 10 listopada 2022

W nocy z 10/11 listopada centrum wyżu z południowych Niemiec przemieści się nad Austrię. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wzrośnie tam 1036 hPa. Obszar wpływu na pogodę rozrastającego się antycyklonu będzie się nadal zwiększał nad Europą.

Prognozowane położenie wyżu i zasięg oddziaływanie antycyklonu w Europie o godzinie 01:00, 11 listopada 2022

Duży wzrost ciśnienia w Polsce, prognoza antycyklonu, 11 listopada 2022

Warto w najbliższych kilkudziesięciu godzinach sprawdzać pomiary ciśnienia na barometrach, bo nadal będzie jeszcze rosnąć. Maksymalną wartość w Polsce osiągnie w sobotę 12 listopada, gdy wyniesie, od około 1030-1033 hPa na północy i północnym wschodzie kraju, do 1034-1035 hPa na pozostałym obszarze. Najwyższe ciśnienie prognozujemy na południowym wschodzie Polski, zwłaszcza na południu Podkarpacia i Małopolski. 

Prognozowane maksymalne ciśnienie w Polsce związane w wyżem Charly o godzinie 22:00, 12 listopada 2022. Dane: ECMWF / Windy

Antycyklon Charly wpłynie na pogodę w Polsce, prognoza ciśnienia, 12 listopada 2022

Ciśnienie będzie wówczas nawet o 10-11 hPa wyższe niż powinno być o tej porze roku. Zwróćmy uwagę na zasięg oddziaływania antycyklonu. Obszar wyżowy będzie się rozciągał w długi listopadowy weekend, od Skandynawii przez zachodnią, środkową po południową Europę. Centrum wyżu w tym czasie przesunie się z południowych Niemiec w kierunku Rumunii. Niestety, wyż w długi weekend nie wszędzie będzie pogodny w Polsce, gdyż pojawi się tendencja do jego gnicia, czyli powstania miejscami mgły lub niskiego zachmurzenia warstwowego. Zachmurzenie to będzie się utrzymywać, zwłaszcza na północy, północnym wschodzie i częściowo na wschodzie kraju, ale okresami nie tylko w tych regionach. Słaby przelotny deszcz lub mżawka będzie możliwa około 13 listopada, głównie na północnym wschodzie kraju.

Prognoza położenia wyżu i zasięg wpływu antycyklonu na pogodę w Europie o godzinie 01:00, 13 listopada 2022

Prognoza antycyklonu w Polsce, gdzie będzie najwyższe ciśnienie, mapa prognozy 13 listopada 2022

Większa szansa na okresy bardziej pogodne będą na zachodzie, południu, południowym zachodzie po centrum kraju, ale raczej nie przez cały weekend. Z tego powodu temperatury maksymalne w Polsce będą zróżnicowane, od około 7, do 15 st. C. W rejonach nocnych rozpogodzeń mogą się pojawić lokalne przymrozki, zwłaszcza przy gruncie. W prognozach bieżących będziemy dokładnie wskazywać, które regiony i kiedy będą pogodne oraz zachmurzone. Miejmy nadzieję, że regionów pogodnych będzie więcej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!