| |
Zagrożenie!
Silne wichury w prognozach. Wiatr przekroczy 100 km/h. Prąd strumieniowy namiesza w pogodzie

Silne wichury w prognozach. Wiatr przekroczy 100 km/h. Prąd strumieniowy namiesza w pogodzie

Za nami kolejne aktualizacje prognoz z których wynika, że do Europy wróci zagrożenie ze strony wichury. Wszystko przez utrzymującą się dużą aktywność Atlantyku powodującą dominacje cyrkulacji strefowej atmosfery wspomaganej przez silny prąd strumieniowy. Kolejny dynamiczny cyklon jest sygnalizowany z wiatrem w porywach ponad 100 km/h. Jego strefa opadów sięgnie również Polski, bo ma się kierować w rejon Bałtyku. Trwalszej stabilizacji w pogodzie w listopadzie nadal nie widać.

Silne wichury w prognozach. Obecnie prognozowany zasięg silnego wiatru w Europie około 14 listopada 2023

Silne wichury w prognozach, wiatr przekroczy 100 km/h, cyklon wpłynie na pogodę w Polsce w listopadzie 2023

Sprawdzałem najnowsze prognozy indeksu NAO, czyli Oscylacji Północnoatlantyckiej i nadal jest wskazywana wartość dodatnia na drugą połowę listopada, co oznacza, że czeka nas pogoda zmienna z częstymi opadami i wymianami mas powietrza. Należy się spodziewać dni z deszczem, silnym wiatrem, ale również okresami z przymrozkiem w nocy oraz łagodniejszymi temperaturami w dzień. Mogą się również zdarzyć incydenty z przelotnym śniegiem i to nie tylko w górach.

Silna wichura zagrozi ponownie Europie. Prognozowany zasięg oddziaływania cyklonu z wiatrem około 15 listopada 2023

Wichury zagrożą Europie, aktywny cyklon wpłynie na pogodę w Polsce w połowie listopada 2023

Najnowsze prognozy wiodących modeli numerycznych zaczynają ponownie wskazywać na podejście znad Atlantyku w rejon zachodniej Europy cyklonu niosącego opady i wichury w głąb kontynentu szczególnie w okolicach połowy listopada między rejonem Francji, Anglii, Belgii i Holandii po Niemcy, Danię i Polskę. Ośrodek niżowy ma się przesuwać znad Morza Celtyckiego przez Północne w kierunku Bałtyku, aczkolwiek nad naszym morzem jest wskazywane jego wypełnianie i słabnięcie. Wcześniej ma spowodować wichury szczególnie między Francją, Danią i Niemcami. Jest to jednak obecnie wstępna trajektoria tego cyklonu i jeszcze wiele się może zmienić pod względem jego zasięgu oddziaływania i terminu wystąpienia.

Prognozowany zasięg wichury w Europie około 15 listopada 2023 według GFS

Cyklon przyniesie wichury w Polsce, wróci niszczący wiatr w listopadzie 2023, wpłynie na pogodę w Polsce

Nie zmienia to jednak faktu, że ten termin musimy bardzo skrupulatnie i uważnie śledzić w kolejnych prognozach, zwłaszcza, że możliwość wystąpienia wichury jest wskazywana przez kilka modeli numerycznych, a tym samym rośnie prawdopodobieństwo sprawdzenia prognozy. Ośrodek nie ma być wyjątkowo głęboki, ale zagrożenie ma stanowić jego dynamiczne przejście z aktywnym frontem, gdyż będzie wspomagany przez obecność silnego prądu strumieniowego.

Aktualnie prognozowane położenie niżu niosącego opady i wichury w Europie w rejonie Danii około 15 listopada 2023

Wichury z niszczącym wiatrem wrócą do Europy, namiesza w pogodzie prąd strumieniowy, listopad 2023

Zagrożenie ze strony wiatru szczególnie w zachodniej Europie będzie ponownie możliwe szczególnie ze względu na utrzymujący się bardzo silny prąd strumieniowy nad Atlantykiem sięgający w głąb Europy. W rejonie jego osi będą występować dogodne warunki do rozwoju ośrodków niżowych, ponadto ma się ponownie przesunąć nieco bardziej na północ względem obecnego położenia.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Europą około 15 listopada 2023

Prąd strumieniowy wpłynie na pogodę i spowoduje wichury w Europie, prognoza położenia listopad 2023

Jeżeli więc marzycie o stabilnej pogodzie i powrocie dłuższego okresu jesiennego słońca bez wiatru i częstych opadów, to nadal nie możecie oczekiwać takiej aury. Prognozy w kolejnych dniach listopada będą wymagać częstego sprawdzania, gdyż ze względu na dynamiczne procesy atmosferyczne wpływające na zmienność trajektorii ośrodków niżowych, zasięg opadów, ich pora wystąpienia i rodzaj, a także temperatury przy wymianie mas powietrza będą ulegać korektom na obszarze Polski i Europy. To jest właśnie charakterystyczna cecha dla cyrkulacji strefowej, która w naszym kraju oznacza nadal brak warunków na zagoszczenie trwalszej prawdziwej zimy poza górami.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!