| |
Zagrożenie!
Silne wichury w prognozach. Wiatr do 100 km/h. Cyklon w rejonie Polski namiesza w pogodzie

Silne wichury w prognozach. Wiatr do 100 km/h. Cyklon w rejonie Polski namiesza w pogodzie

Nasi synoptycy trzymają rękę na pulsie i śledzą najnowsze prognozy na kolejne dni stycznia 2023. Po odsunięciu się wyżu wrócą w drugiej połowie tego tygodnia strefy frontowe z przechodzącymi opadami śniegu i deszczu, ale uwagę zwracają również niże, jakie pojawią się pod koniec miesiąca. Cyklon ma przynieść nie tylko śnieżyce i przejściowo ulewy, ale również zagrożenie ze strony wiatru. Wstępne prognozy sygnalizują wiatr w porywach do 50-100 km/h, a w górach powyżej 100 km/h. Sprawdźmy, aktualne prognozy możliwej wichury.

Aktualnie prognozowana anomalia ciśnienia w środkowej troposferze, 31 stycznia 2023

Silny wiatr i wichury w prognozach, 30-31 stycznia 2023, cyklon namiesza w pogodzie

Najnowsze prognozy numeryczne oparte na dobrym modelu ECMWF sygnalizują wstępnie większy dynamizm w pogodzie w rejonie Polski między około 29-31 stycznia. W tym okresie nad Polską mają przechodzić liczne strefy frontowe z opadami śniegu, deszczu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie może popadać również krupa śnieżna, ponadto nie są wykluczone burze. 

Wstępnie prognozowane położenie cyklonu przesuwającego się znad Skandynawii nad Kraje Nadbałtyckie, 31 stycznia 2023

Cyklon przyniesie śnieżyce, ulewy i wichury w Polsce, najnowsza prognoza 29-30-31 stycznia 2023

Jeden z ośrodków niżowych ma być dość głęboki i dynamiczny. Bardzo uważnie w kolejnych prognozach musimy śledzić jego trajektorię przejścia. Jeśli znajdzie się dość blisko Polski, to przyniesie silne załamanie pogody. Spodziewamy się wtedy nie tylko opadów śniegu i deszczu, ale również ryzyka nasilenia wiatru.

Wstępnie prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Europą, 30 stycznia 2023

Prognoza prądu strumieniowego i wichury pod koniec stycznia 2023

Bardzo ważne będzie położenie prądu strumieniowego, gdyż on dodatkowo napędza przepływ powietrza w troposferze, ponadto w jego rejonie pojawiają się dobre warunki do rozwoju niżu, czyli dalszego pogłębiania. Obecnie występują spore rozbieżności między modelem GFS i ECMWF, ale na ogół model europejski jest bardziej wiarygodny.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, 30 stycznia 2023

Będą wichury w Polsce, cyklon namiesza w pogodzie, prognoza wiatru 30 stycznia 2023

Generalnie w ostatnich dniach stycznia pojawi się większy dynamizm w pogodzie. Obszar niżowy znad Skandynawii wpłynie na warunki pogodowe nie tylko w Polsce. W zasięgu jego oddziaływania należy oczekiwać wystąpienia opadów śniegu, przejściowo również deszczu w łagodniejszym sektorze powietrza i nasilenia wiatru. Pomiędzy strefami frontowymi będzie napływać zróżnicowana masa powietrza, dlatego mogą również wystąpić opady marznące i okresami nieco większy mróz w nocy.

Wstępnie prognozowane położenie cyklonu nad Bałtykiem wraz z zasięgiem oddziaływania i prognozowanymi porywami wiatru w Polsce i Europie, 30 stycznia 2023

Będą wichury i śnieżyce w Polsce i Europie, prognoza wiatru 30 stycznia 2023

Prognoza wiatru nadal jest wstępna, gdyż ostatecznie będzie zależna od trajektorii ośrodka niżowego, a ta może jeszcze ulec większej i mniejszej zmianie. Mimo to, ostatnie dni stycznia przyniosą większy dynamizm w pogodzie. Prognozy śledzimy i będziemy przedstawiać na bieżąco najnowsze wyliczenia. Z nami pogoda nikogo nie zaskoczy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!