| |
Zagrożenie!
Silne wichury w Polsce. Wiatr przekracza 140 km/h. Załamanie pogody sunie na wschód

Silne wichury w Polsce. Wiatr przekracza 140 km/h. Załamanie pogody sunie na wschód

Nad Polską przetacza się front atmosferyczny związany z cyklonem Fryderyk znad Skandynawii. Głęboki niż zwiększył poziomy gradient ciśnienia, ponadto przepływ powietrza nasila obecny nad krajem prąd strumieniowy i mamy silne wichury. Wiatr najmocniej wieje na południu w rejonach podgórskich i górskich oraz nad morzem. Wichury będą odczuwalne również w głębi Podkarpacia, gdzie punktowo mogą spowodować szkody. Huraganowy wiatr notuje się wysoko w górach. Na Śnieżce zmierzono już ponad 140 km/h. Indywidualny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem nadal jest zagrożony.

Wichury w Polsce powoduje głęboki cyklon Fryderyk przesuwający się nad Skandynawię. Na mapie prognoza anomalii ciśnienia w środkowej troposferze, 15 stycznia 2023

Silne wichury w Polsce, wiatr przekroczył 140 km/h, zagrożony konkurs skoków w Zakopanem, 15 stycznia 2023

Front okluzji niesie opady deszczu, które lokalnie w górach przejdą również w śnieg, a wieczorem oraz w pierwszej części nocy na poniedziałek 16.01 deszcz ze śniegiem i lokalnie śnieg może popadać również w głębi Podkarpacia i Lubelszczyzny.

Front atmosferyczny nad Polską z widocznym zasięgiem opadów o godzinie 10:15, 15 stycznia 2023. Dane: IMGW-PIB

Wichury i opady w Polsce, mapa radarowa 15 stycznia 2023

Różnica ciśnienia między północno zachodnią i południowo wschodnią Polską sięga aktualnie około 22 hPa. W rejonie Bieszczadów ciśnienie zredukowane do poziomu morza wynosi 1017 hPa, a Świnoujściu notujemy 995 hPa. Poziomy gradient ciśnienia wywołany przemieszczeniem cyklonu nad Skandynawią powoduje okresami silny wiatr.

Prognozowane wichury w Polsce, do godziny 12:00, 15 stycznia 2023

Wichury i cyklon w Polsce, zanotowano ponad 140 km/h, najnowsza prognoza wiatru 15-16 stycznia 2023

Do tej pory najsilniej powiało w górach. Na Śnieżce zanotowano 140 km/h, a na Kasprowym Wierchu 122 km/h. W głębi lądu wiatr o sile wichury zanotowano również w co najmniej kilku regionach. Na stacji IMGW-PIB w Bielsko-Białej zmierzono już 83 km/h, w Raciborzu 79 km/h, w Kłodzku, Elblągu i Zgorzelcu 72 km/h oraz 70 km/h w Rzeszowie. 

Prognozowane porywy wiatru w Polsce o godzinie 16:00, 15 stycznia 2023

Wichury w Polsce powoduje cyklon, zagrożony konkurs skoków w Zakopanem, prognoza wiatru 15 stycznia 2023

Nadal pod znakiem zapytania stoi indywidualny konkurs Pucharu Świata w Zakopanem o godzinie 16:00. Co prawda porywy wiatru na Kasprowym Wierchu przekraczają obecnie ponad 120 km/h, a w samej stolicy Podhala znacznie niżej położonej wiatr jest słabszy, ale mimo to jego prędkość uniemożliwia rozegranie zawodów. Na stacji IMGW położonej w środku Zakopanego notujemy obecnie wiatr w porywach do 52 km/h, ale nadal z tendencją rosnącą.

Prognozowane porywy wiatru na południu Małopolski o godzinie 16:00, 15 stycznia 2023

Wichury w Polsce, prognoza wiatru w Zakopanem, 15 stycznia 2023

Wiatr w rejonie Podhala i Zakopanego ma zacząć słabnąć w godzinach wieczornych. Słowacki model Aladin wskazuje, że wiatr o godzinie 16:00, czyli w chwili planowanego początku zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w porywach w rejonie Tatr i Zakopanego może osiągać do około 54-79 km/h. Co prawda sama skocznia jest nieco osłonięta przez las i porywy wiatru mogą być nieco słabsze, ale i tak wiatr może być zbyt silny do rozegrania zawodów. Silny wiatr w rejonie Zakopanego ustąpi późnym wieczorem i w nocy.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce o godzinie 23:00, 15 stycznia 2023

Silny wiatr w Polsce, gdzie są wichury, prognoza wiatru 15-16 stycznia 2023

W tym czasie druga fala silnego wiatru pojawi się nad morzem i w głębi wybrzeża w woj. pomorskim i zachodniopomorskim. Ponadto w pierwszej części nocy wiatr będzie jeszcze silny w Bieszczadach oraz w Sudetach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!