| |
Zagrożenie!
Silne wichury uderzą w Polsce. Wiatr przekroczy 100 km/h i odetnie prąd. To przez aktywny cyklon

Silne wichury uderzą w Polsce. Wiatr przekroczy 100 km/h i odetnie prąd. To przez aktywny cyklon

Obecnie Polska znajduje się w obszarze pola obniżonego ciśnienia w którym przesuwa się aktywny front atmosferyczny. W jego rejonie rozwija się także cyklon Petar. Centrum tego układu między 7-8 sierpnia 2023 znajdzie się nad Bałtykiem i wtedy dodatkowo przyniesie nam po ulewach i burzach z opadami gradu także zagrożenie ze strony wichury. Wiatr miejscami przekroczy 70-100 km/h. Lokalnie może łamać drzewa i gałęzie, a także uszkadzać linie energetyczne oraz powodować przerwy w dostawie prądu.

Prognozowane położenie cyklonu Petar wraz z prędkością porywów wiatru na wysokości 1,5 km o godzinie 23:00, 7 sierpnia 2023

Cyklon Petar przyniesie silne wichury w Polsce 7-8 sierpnia 2023, wiatr przekroczy 100 km/h, będą przerwy w dostawie prądu

Całe zamieszanie pogodowe w Polsce, jakiego doświadczamy w ten weekend jest spowodowane przez adwekcję chłodnego powietrza nad basen Morza Śródziemnego. W rejonie Zatoki Genueńskiej doszło do rozwoju niżu Zachariasz, który właśnie zmierza nad nasz kraj. Niż ten z uwagi na zagrożenie jakie przyniesie także ze strony wiatru dostał dodatkowo imię Petar stąd na mapach synoptycznych przy tym samym układzie widnieją dwa imiona.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce o godzinie 14:00, 7 sierpnia 2023

Cyklon Petar uderzy z wichurami w Polsce, wiatr przekroczy 100 km/h, prognoza 7-8 sierpnia 2023

Cyklon przesuwając się nad Polską przyniesie w wielu regionach ulewy i burze, przy czym najwięcej zjawisk burzowych będzie we wschodniej połowie kraju, a opadów wielkoskalowych najwięcej spadnie, od środkowego i zachodniego wybrzeża przez Wielkopolskę, Ziemie Lubuską po Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Miejscami ulewnie popada także w innych regionach kraju w rejonie burz. Lokalne zalania, podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne są jak najbardziej realne. Punktowo spadnie również grad. Istnieje także ryzyko trąby powietrznej.

Aktualnie prognozowane wichury w Polsce. Zasięg silnego wiatru i jego porywy o godzinie 20:00, 7 sierpnia 2023

Letnia wichura uderzy w Polsce, wiatr spowoduje szkody, cyklon Petar 7 sierpnia 2023

Cyklon Petar znacznie się pogłębi i uaktywni w rejonie północnej Polski, gdy zacznie zaciągać powietrze znad Bałtyku. Na kontraście temperatury i wspomagania ze strony prądu strumieniowego w centrum cyklonu ciśnienie nad Bałtykiem na północ od polskiego wybrzeża spadnie do około 984 hPa. Pogłębianie cyklonu będzie kontynuowane wraz z jego dalszą wędrówką nad Skandynawię.

Prognozowane położenie cyklonu Petar i zasięg jego oddziaływania na warunki pogodowe w Europie w rejonie Polski o godzinie 02:00, 8 sierpnia 2023

Wichury uderzą w Polsce, będą przerwy w dostawie prądu, cyklon Petar 7-8 sierpnia 2023

Wiatr nasili się w Polsce już w niedzielę 6 sierpnia, zwłaszcza nad morzem, a pod wieczór oraz nocą na poniedziałek 7 sierpnia szczególnie mocno powieje na północno zachodnim wybrzeżu i w głębi województwa zachodniopomorskiego. Następnie między 7-8 sierpnia wraz z przesuwanie się cyklonu przez Bałtyk wichury uderzą w północne regiony kraju, zwłaszcza między Pomorzem Zachodnim, Kujawami, Pomorzem Gdańskim po warmińsko mazurskie. Silny wiatr okresami spodziewany jest także w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej.

Prognozowany zasięg silnego wiatru w Polsce o godzinie 14:00, 8 sierpnia 2023

Wichury w lecie uderzą w Polsce, to nie zdarza się często prognoza wiatru 8 sierpnia 2023

W omawianym okresie najsilniej powieje na wybrzeżu oraz miejscami w głębi województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego po lokalnie kujawsko pomorskie i zachód warmińsko mazurskiego. Na tym szczególnie obszarze wiatr w porywach przekroczy lub osiągnie 70-100 km/h. Na Bałtyku spodziewany jest wówczas silny sztorm z falami na południu akwenu dochodzącymi do co najmniej 4-7 m wysokości. Takie załamanie pogody w rejonie Bałtyku w porze letniej zdarza się niezwykle rzadko. Jest to bardziej charakterystyczna aura dla pory jesiennej i zimowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!