| |
Zagrożenie!
 Silne wichury przejdą przez Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h. Zagrożenie sprowadzi głęboki cyklon

Silne wichury przejdą przez Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h. Zagrożenie sprowadzi głęboki cyklon

Od kilku dni w prognozach zaczynają być sygnalizowane silne wichury, jakie z wiatrem ponad 60-100 km/h mogą uderzyć w Polskę około 15 stycznia 2023. To ma być skutek przejścia w naszym rejonie dość głębokiego cyklonu z przelotnymi opadami. Przepływ powietrza w troposferze ma być dodatkowo napędzany również przez silny prąd strumieniowy, jaki nasunie się z zachodu Europy. Wiatr może powodować miejscami szkody materialne i zagrożenie dla życia. Mogą również wystąpić miejscami przerwy w dostawie energii elektrycznej. Sprawdźmy aktualne najnowsze prognozy wiatru.

Prognozy wskazują ryzyko silnej wichury. Wstępnie prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Europą i Polską, 15 stycznia 2023

Silne wichury przejdą przez Polskę 15 stycznia 2023, wiatr przekroczy 100 km/h, najnowsza prognoza wiatru

W przypadku braku śnieżnej i mroźnej zimy, w sezonie zimowym często w Polsce wzrasta ryzyko wichury ze względu na aktywną cyrkulację atlantycką, która co prawda chroni nas przed siarczystym mrozem, ale zapewnia często zmienną i dynamiczną pogodę. W tym przypadku musimy bardzo uważnie śledzić trajektorię ośrodków niżowych, jakie znad Atlantyku zbliżają się w rejon Europy lub wchodzą w głąb kontynentu.

Wstępnie prognozowane położenie cyklonu w rejonie Danii wędrującego na wschód Europy, 15 stycznia 2023

Będą silne wichury w Polsce, prognoza cyklonu 15 stycznia 2023

Aktualnie oba główne modele numeryczne z długoterminowym zasięgiem wskazują na ryzyko wichury w Polsce, aczkolwiek obszar kraju najbardziej narażonego na wiatr nadal nie jest jednoznaczny, gdyż różnie jest wyliczany. Pytaniem otwartym pozostają obszary na nizinach z maksymalnymi porywami wiatru. Zupełnie inaczej będzie w górach i nad morzem. W tej części kraju wichury zapewne wystąpią.

Wstępnie prognozowane położenie i prędkość wiatru nasuwające się wichury nad Polskę, 14/15 stycznia 2023

Głęboki cyklon przyniesie wichury w Polsce, prognoza wiatru 15 stycznia 2023

Europejski model ECMWF wylicza centrum cyklonu przechodzącego znad Morza Północnego przez Bałtyk po wschodnią Europę. W tym czasie wzrośnie poziomy gradient ciśnienia nad krajem, który wywoła silny wiatr.

Wstępnie prognozowana wichura w Polsce, 15 stycznia 2023

Wichury uderzą w Polskę, najnowsza prognoza wiatru 15 stycznia 2023

Ponadto prąd strumieniowy ze strefą frontową i opadami konwekcyjnymi zwiększy przepływ powietrza i dodatkowo wzmocni porywy wiatru.

Aktualnie prognozowany front nad Polską z opadami między 14-15 stycznia 2023

Będą wichury w Polsce, przejdzie front i cyklon, prognoza opadów 15 stycznia 2023

Model GFS również przewiduje wichury w Polsce około 15 stycznia (+/- 1 dzień), ale obszar narażony na największy wiatr jest obecnie znacznie inaczej obliczany. To jest normalne dla prognozy zjawiska, które ma wystąpić za kilka dni.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, między 15-16 stycznia 2023, model GFS

Będą silne wichury w Polsce, przejdzie głęboki cyklon, najnowsza prognoza wiatru 15 stycznia 2023, model GFS

W kolejnych dniach nadal bardzo uważnie musimy monitorować możliwą trajektorią ośrodka niżowego i jego strefę frontową. Jeśli faktycznie powstanie i przejdzie blisko Polski, to będziemy w wielu regionach narażeni na wiatr o sile wichury mogący powodować lokalne szkody. Prognozy śledzimy i będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!