
Silne ulewy zaleją domy. W oberwaniu chmury spadnie 250 litrów wody. Będą powodzie błyskawiczne
Z niepokojem śledzimy najnowsze prognozy opadów, które w tym tygodniu przyniosą ulewy w kilku regionach Europy. Będą związane z powstaniem kolejnego niżu genueńskiego bardzo zasobnego w wilgoć. Sumy opadów w oberwaniu chmury sięgną nawet 250 litrów wody na m2 ziemi. Jest poważne ryzyko powodzi błyskawicznych zalewających domy i to w wielu regionach. Opady z tego niżu tylko miejscami sięgną Polski.
Prognozowany zasięg ulewy w rejonie południowej Europy z centrum niżu, 4 października 2024
Napływające chłodne powietrze nad wygrzane wody basenu Morza Śródziemnego po sezonie letnim spowodują ponowną ogromną cyklogenezę i powstanie nowego niżu genueńskiego. Prognoza jego centrum trajektorii, tym razem ominie Polskę, choć opady z nim związane w niewielkim stopniu zahaczą regiony południowe i południowo wschodnie. Główne ryzyko ulewy obejmie jednak regiony w Europie na południe od naszych granic, zwłaszcza między rejonem Półwyspu Apenińskiego po cały pas zachodnich Bałkanów.
Prognozowany zasięg ulewy z sumami opadów w Europie według modelu ECMWF do 6 października 2024
Ulewy w rejonie oddziaływania niżu spodziewane są w kilku falach szczególnie do 5 października, przy czym najwięcej deszczu w Europie spadnie między 3-4 października. Sprawdziliśmy kilka wydań najnowszych prognoz głównych modeli numerycznych. Nieznacznie wskazują różnice w sumie opadów dla poszczególnych regionów, ale jednoznacznie wynika z nich ryzyko powodzi błyskawicznych, zwłaszcza miejscami od rejonu środkowych i północnych Włoch przez Słowenię po pogranicze z Austrią, Chorwację, zachodnią Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę po część Albanii.
Prognozowane sumy opadów w ulewach w południowej Europie według modelu GFS do 6 października 2024
We wspomnianych regionach w tym tygodniu ma spaść miejscami do około 50-250 litrów wody na m2 ziemi, a punktowo niemiecki model ICON wylicza nawet 300 litrów wody na m2 ziemi. Takiej sumy opadów również nie można wykluczyć bo ulewom w rejonie wybrzeża Adriatyku mogą także towarzyszyć burze. W ich rejonie przy oberwaniu chmury ulewy będą mieć wyjątkowo duże natężenie, a tym samym szybko dojdzie do akumulacji sumy opadów na powierzchni. Większość spadnie w zaledwie kilka godzin.
Sprawdź: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ochłodzenie ściągnie ulewy w październiku? Ciepła jesień ustąpi
Prognozowane ulewy i sumy opadów w południowej Europie według modelu ICON do 6 października 2024
Większe sumy opadów są prognozowane również w głębi Węgier na zachodzie oraz w centrum, ale raczej bez powszechnego ryzyka powodzi. Z kolei w Polsce w tym tygodniu również pojawią się bardziej powszechne opady deszczu, zwłaszcza do 3 października, gdy przejdzie niż z ulewami na północ. Z kolei omawiany niż z południa Europy skrajem strefy opadów sięgnie szczególnie do południowych i południowo wschodnich dzielnic kraju między 4-5 października. Sumy opadów w Polsce nie będą jednak ekstremalne bo do końca tygodnia spadnie miejscami do około 15-55 litrów wody na m2 ziemi, najwięcej na południu i południowym wschodzie. Dzięki temu powodzie błyskawiczne na ogół tym razem ominą nasz kraj.
Zobacz: Jest najnowsza pogoda na październik. Będą ulewy, czy pierwszy śnieg? Prognozy uległy zmianie
Źródło: DobraPogoda24.pl