| |
Zagrożenie!
Silne trzęsienie ziemi na Krecie. Wiele budynków zniszczonych lub uszkodzonych

Silne trzęsienie ziemi na Krecie. Wiele budynków zniszczonych lub uszkodzonych

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.0 nawiedziło w poniedziałek 27 września 2021 grecką wyspę Kreta. Na skutek wstrząsu zginęła jedna osoba, a co najmniej 9 zostało rannych. Napływają informacje o licznych uszkodzeniach lub zniszczeniach domów i innych budynków na tej popularnej turystycznej wyspie.

Trzęsienie ziemi na Krecie, 27 września 2021, zdjęcia i nagrania z Grecji

Trzęsienie ziemi na Krecie

Z danych Europejskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC) wynika, że trzęsienie o sile M6.0 uderzyło o godzinie 8:17 (czasu polskiego). Epicentrum znajdowało się 25 km na południowy wschód od miasta Heraklion na głębokości blisko 10 km.

Po głównym trzęsieniu ziemi zanotowano wiele wstrząsów wtórnych, w tym o magnitudzie 4.6. Na mapie USGS zaznaczono epicentrum trzęsienia ziemi na Krecie.

Trzęsienie ziemi na Krecie, magnituda 6.0, najnowsze informacje

Ofiara i wiele osób rannych po trzęsieniu ziemi na Krecie

Greckie Ministerstwo ds. Kryzysu Klimatycznego i Ochrony Ludności potwierdziło, że jedna osoba zginęła, a kolejne dziewięć osób odniosło obrażenia.

Lokalne władze poinformowały, że mężczyzna został zmiażdżony, gdy zawaliła się kopuła kościoła w mieście Arkalochori. Człowiek ten remontował kościół, gdy uderzyło trzęsienie ziemi.

Zawalone lub uszkodzone budynki. Turyści ewakuowani

Lokalne media na Krecie informują, że niektóre stare budynki doznały uszkodzeń, a ściany zawaliły się w wioskach w pobliżu epicentrum. Wielu wczasowiczów ewakuowano z hoteli na Krecie. Turyści przeżyli szok, gdyż znaczna część z nich pochodzi z krajów, gdzie tak silne trzęsienia ziemi się nie zdarzają. Przykładem mogą być Anglicy.

EMSC pierwotnie podawał, że trzęsienie ziemi na Krecie miało magnitudę 6,5, później obniżono do M6.0. Trzęsienie ziemi na Krecie miało miejsce po trzęsieniu ziemi o sile M4,2 na pobliskiej wakacyjnej wyspę Kos, jakie wystąpiło 11 września 2021. W najbliższych dniach należy spodziewać się kolejnych wstrząsów wtórnych. Część z nich może być silna. 

Źródło: DobraPogoda24.pl, EMSC


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!