| |
Zagrożenie!
Silne śnieżyce na południu i wschodzie. Spadło 10-40 cm śniegu. Załamanie pogody z zimą sięgnie Polski

Silne śnieżyce na południu i wschodzie. Spadło 10-40 cm śniegu. Załamanie pogody z zimą sięgnie Polski

Nietypowy kwietniowy atak zimy pojawił się na południu i wschodzie Europy i objął kilka krajów na Bałkanach. Miejscami spadło 10-40 cm śniegu. Śnieżyce związane z cyklonem Norbert sięgną również Polski. Załamanie pogody objęło szczególnie Serbie, Czarnogórę, Bułgarię, Rumunię, Bośnię i Hercegowinę, a aktualnie intensywne opady śniegu zmierzają w rejon północnej Mołdawii i zachodniej oraz południowo zachodniej Ukrainy. Atak zimy jest spowodowany przez adwekcję arktycznego powietrza, które zderzyło się z wilgotnym niżem z południa.

Silne śnieżyce na południu Europy między Bośnią i Hercegowiną, Serbią i Rumunią, 4 kwietnia 2023

Silne śnieżyce na wschodzie i południu Europy, zasypana Serbia, skutki cyklonu Norbert

Szczególnie silny atak zimy uderzył w Serbii. Miejscami wystąpiły rekordowe opady śniegu w kwietniu na obszarze tego kraju. Przykładem jest miasto Nova Varosz, gdzie w jego rejonie spadło nawet 20-40 cm śniegu. Śnieżyce utrudniają funkcjonowanie mieszkańcom na obszarze niemal całego kraju. Śnieg spadł nawet w stolicy - Belgradzie. O poranku notowano w tym mieście pokrywę śnieżną o grubości 9 cm. Co ciekawe jest to trzeci kwiecień z rzędu z opadami śniegu w Belgradzie. Pierwsza taka sytuacja miała miejsce w 2021 roku. 

Śnieżyce w rejonie Polski rozciągające się od południowo zachodniej Ukrainy przez północną Mołdawię, Rumunię po Bośnię i Hercegowinę o godzinie 20:00, 4 kwietnia 2023

Silne śnieżyce na południu i wschodzie Europy, spadło 10-40 cm śniegu, śnieżyca sięgnie Polski, kwiecień 2023

Śnieg spowodował bardzo trudne warunki na drogach Serbii. Pod Kragujevacem z drogi wypadł autobus i 18 osób trafiło z drobnymi urazami do szpitala. Ciężki i mokry śnieg łamał gałęzie, które opadając na linie energetyczne powodowały przerwy w dostawie prądu, co najmniej w kilku regionach. Utrudnienia dotknęły również kolei. Nie kursowały pociągi na linii Rakovica - Resnik.

Prognozowany zasięg powietrza arktycznego napływającego przez Polskę w głąb południowej Europy o godzinie 02:00, 6 kwietnia 2023

Silny atak zimy na południu między Serbią, Bułgarią, Rumunią i Ukrainą, kwiecień 2023

Na styku powietrza arktycznego i podchodzącej strefy wilgotnego i cieplejszego powietrza niesionego przez niż z rejonu Grecji wędrującego przez Morze Czarne nad zachodnią Ukrainę w rejon Polski doszło właśnie do wystąpienia nietypowego silnego kwietniowego ataku zimy w kilku krajach.

Silne śnieżyce w Rumunii w rejonie kurortu Ranca, 4 kwietnia 2023

Śnieżyca objęła również rumuńskie miasto Braszów. Spadło już w tym rejonie 10-20 cm śniegu i nadal pada. Śnieżny front przesuwa się nad południowo zachodnią Ukrainę. Wcześniej śnieżyce wystąpiły także w rejonach górskich masywu Witosza w Bułgarii.

Atak zimy w zachodniej Bułgarii. Spadło 30 cm śniegu, 4 kwietnia 2023

Strefa opadów śniegu i deszczu związana z wypełniającym się niżem znad zachodniej Ukrainy sięgnie również Polski w najbliższy czwartek 06.04. W tym dniu w naszym kraju wystąpią śnieżyce w co najmniej kilku regionach, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w rejonie Polski tuż przed wkroczeniem śnieżycy ze wschodu, do godziny 08:00, 6 kwietnia 2023

Silne śnieżyce i atak zimy na południu Europy sięgnie Polski, prognoza pokrywy śnieżnej do 6 kwietnia 2023

Przed dotarciem śnieżycy do Polski przedstawimy stosowną najnowszą prognozę opadów śniegu w naszym kraju, bo prognozy ulegają jeszcze korektom, gdyż ostatecznie zależą od dokładnej trajektorii niżu i temperatury. Śledźcie nasze wpisy na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
loco

Nic tu nie ma nietypowego. Normalny kwiecień w Polsce, jak każdy.

04 kwiecień 2023 - 19:21
Odpowiedz