| |
Zagrożenie!
Silne przymrozki w Polsce. Temperatura spadła do -6 stopni. Kolejna noc również groźna dla upraw

Silne przymrozki w Polsce. Temperatura spadła do -6 stopni. Kolejna noc również groźna dla upraw

Do Polski na poziomie dolnej troposfery napłynęło zimne powietrze arktyczne wprost z rejonu Bieguna Północnego. W wyniku obecności wyżu i inwersji pojawiły się liczne przymrozki szczególnie przy gruncie. Temperatura miejscami spadła aż do -6 st. C. Najzimniej było na północy kraju. Najbliższa noc z 18/19 maja 2022 również przyniesie miejscami przymrozki. Sprawdźmy, gdzie temperatury będą stanowić zagrożenie dla upraw i gdzie warto plantacje zabezpieczyć np. geowłókniną.

Silne późne majowe przymrozki w Polsce

Silne przymrozki w Polsce, temperatura spadła do -6 stopni. W nocy 18/19 maja 2022 również będą przymrozki

Minionej nocy 17/18.05 przymrozki wystąpiły nie tylko przy gruncie, ale również lokalnie na wysokości 2m, choć w tym przypadku nie były liczne. Zupełnie inaczej było na wysokości 5cm nad gruntem. Najniższe temperatury zanotowano w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim. W Łebie i Toruniu było -6 st. C. Silne przymrozki były również w centrum Polski. W Łodzi i Kole zanotowano -5 st. C.

Przymrozki w Polsce zanotowane 18 maja 2022

Przymrozki w Polsce, zanotowane temperatury 18 maja 2022

Sytuacja nieco lepsza była na wysokości 2m, ale i tutaj zanotowano w Polsce przymrozki. Lokalnie temperatura spadła do niemal -4 st. C.

Zanotowane przymrozki w Polsce na wysokości 2m nad gruntem, 18 maja 2022. Dane: IMGW / Ogimet

Przymrozki w Polsce, pomiary temperatury 18 maja 2022

Późne przymrozki w Polsce, to efekt adwekcji powietrza arktycznego sprowadzanego przez antycyklon Yannes oraz charakterystycznej dla wyżu inwersji. Świadczy o tym m.in. prognozowana adwekcja powietrza i jego temperatury na wysokości 1,5 km. Na poniższej mapie widać, że w centrum wyżu na północy kraju temperatura na tej wysokości była wyższa niż przy gruncie.

Adwekcja powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km, 18 maja 2022

Przymrozki w Polsce w maju 2022, Mapa temperatury 18-19 maja 2022

Najbliższa noc z 18/19 maja również przyniesie miejscami przymrozki, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Prognoza oparta o model ECMWF wskazuje na taka możliwość szczególnie od Podlasia i Mazowsza przez Lubelszczyznę, Ziemie Świętokrzyską po Małopolskę i Podkarpacie.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 19 maja 2022 nad ranem

Przymrozki w Polsce, najnowsza mapa temperatury 19 maja 2022

Następna noc z 19/20 maja już bez przymrozków w Polsce, bo czeka nas zmiana kierunku cyrkulacji na cieplejsze powietrze z zachodu i południowego zachodu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!