| |
Zagrożenie!
Silne przymrozki w Polsce. Temperatura spadła do -5 stopni. Kiedy będzie cieplej?

Silne przymrozki w Polsce. Temperatura spadła do -5 stopni. Kiedy będzie cieplej?

Miniona noc 19/20.10 w Polsce przyniosła przymrozki na znacznym obszarze kraju. Temperatura w wielu regionach spadła do -5/-1 st. C. Najzimniej było przy gruncie, ale również nie brakowało regionów, gdzie zanotowano temperaturę ujemną w klatce meteorologicznej na standardowej wysokości 2m. Sprawdźmy, gdzie przymrozki były najsilniejsze, kiedy ustąpią i czy temperatury znowu w Polsce wzrosną, bo ciepła jesień nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w październiku.

Silne przymrozki w Polsce. Anomalia temperatury notowano na obszarze Europy, 20 października 2022 nad ranem

Silne przymrozki w Polsce, temperatura spadła do -5 stopni, 20 października 2022, kiedy będzie cieplej

Przymrozki wystąpiły niemal we wszystkich regionach Polski poza południowo wschodnimi regionami, bo tam niskie zachmurzenie warstwowe uchroniło nas przed temperaturami ujemnymi oraz nad morzem, gdzie jego wpływ również zapobiegł przymrozkom. Największy spadek temperatury zanotowano przy gruncie, lokalnie do -5 st. C.

Przymrozki w Polsce zanotowane przy gruncie, 20 października 2022. Dane: IMGW-PIB

Silne przymrozki w Polsce, zanotowana temperatura 20 października 2022

Najniższą temperaturę -5 st. C. zanotowano w Łodzi, Pile i Toruniu. Obecność wyżu z arktycznym powietrzem i słabym wiatrem z rozpogodzeniami stworzyła idealne warunki do sporych spadków temperatury i to zaledwie kilkadziesiąt godzin po tym, gdy w Polsce notowaliśmy nawet 25 st. C.

Przymrozki w Polsce zanotowane na wysokości 2m, 20 października 2022. Dane: IMGW-PIB

Gdzie były przymrozki w Polsce, mapa temperatur 20 października 2022

Najbliższa noc 20/21 października również przyniesie kilkustopniowe przymrozki w Polsce nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2m. Zasięg niskich temperatur będzie jednak nieco mniejszy i ograniczy się do wschodniej i południowo wschodniej Polski, szczególnie od Podlasia przez Lubelszczyznę, Ziemie Świętokrzyską po Małopolskę, Podkarpacie i lokalnie Górny Śląsk. Będzie to miało związek z odsuwaniem się wyżu znad Polski i zmianą kierunku adwekcji powietrza, a przez to przymrozki nie powinny już wystąpić w zachodniej Polsce.

Kiedy cieplej w Polsce? Prognozowana temperatura, 23 października 2022

Przymrozki w Polsce, kiedy będzie cieplej, prognoza temperatury 23 października 2022

Zgodnie z naszymi prognozami, obecne ochłodzenie w Polsce będzie krótkotrwałe, bo w całym kraju temperatury ponownie wzrosną już od 22-23 października. W ostatniej dekadzie października będziemy jeszcze mieć dni z temperaturą na poziomie około 15-21 st. C. Najwyższe temperatury będą najczęściej notowane w zachodniej i południowej Polsce.

Ocieplenie wróci do Polski. Prognozowana temperatura 24 października 2022

Kiedy przymrozki ustąpią i będzie cieplej w Polsce, prognoza temperatury 24 października 2022

Adwekcja ciepłych i umiarkowanych mas powierza do Polski powinna się utrzymać do końca października, a na pewno co najmniej do 29-30 października. Na bieżąco będziemy to weryfikować. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!