| |
Zagrożenie!
Silne przymrozki w Polsce. Ujemna temperatura pojawi się nie tylko przy gruncie. Wiemy, gdzie będzie najzimniej

Silne przymrozki w Polsce. Ujemna temperatura pojawi się nie tylko przy gruncie. Wiemy, gdzie będzie najzimniej

Przymrozki w Polsce na przełomie 1 i 2 dekady października 2021 staną się bardzo powszechne. Przed nami silne ochłodzenie z ujemną anomalią temperatury. Na przeważającym obszarze Polski, średnia temperatura w najbliższych 10 dniach, będzie o około 1-4 stopnie C. poniżej normy wieloletniej dla tego okresu. Przymrozki będą możliwe szczególnie we wschodniej połowie kraju i to nie tylko przy gruncie. W czasie rozpogodzeń, ujemna temperatura w lokalnych zastoiskach chłodu, będzie możliwa również na standardowej wysokości 2m. Sprawdźmy, kiedy i gdzie należy spodziewać się najniższych temperatur.

Przymrozki w Polsce, październik 2021, kiedy i gdzie temperatury będą najniższe

Wyż znad Rosji ściąga chłodne powietrze polarno-kontynentalne

Polska od wschodu dostaje się ponownie pod wpływ wyżu rosyjskiego, który klinem połączy się z wyżem znad zachodniej Europy. Bardzo dobrze to widać na aktualnej mapie synoptycznej. W ten sposób napłynie do Polski coraz chłodniejsze powietrze polarno-kontynentalne, początkowo w swoich źródłach było również powietrzem arktycznym. Trajektoria wsteczna wskazuje jednak jednoznacznie, że to będzie chłodne powietrze długo transformowane nad lądem.

Prognozowana trajektoria wsteczna powietrza napływającego do Warszawy, 8 października 2021

Przymrozki w Polsce, zimne powietrze napłynie znad Rosji. Do kiedy w październiku 2021 będzie zimno

Z tego powodu możemy liczyć na słoneczny wyż, zamiast zgniłego, bo napływa chłodne, ale suche powietrze. Wilgotność względna powietrza na wschodzie Polski już spadła do 55-45%. To można powiedzieć duży plus obecnej sytuacji barycznej, jednak minusem będzie ochłodzenie.

Temperatura w Polsce znacznie poniżej normy

Początek października w Polsce był bardzo ciepły, bo temperatura lokalnie we Wrocławiu przekroczyła 26 st. C. Przed nami jednak trwalsze ochłodzenie, które w zasadzie może się utrzymywać przez większą część 2 dekady października. Chłodno będzie szczególnie między 9-17 października. 

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres najbliższych 10 dni, między 7-17 października 2021

Październikowe przymrozki w Polsce, gdzie będą najniższe temperatury, prognoza pogody, od 7, do 19 października 2021

Ochłodzenie odczujemy również w ciągu dnia, bo temperatura maksymalna w omawianym okresie na przeważającym obszarze kraju, będzie najczęściej wzrastać do 7-13 st. C. Najczęściej najzimniej będzie w rejonach podgórskich, miejscami na wschodzie i północnym wschodzie Polski.

Prognozowana anomalia temperatury dzień po dniu w Europie

Ujemne temperatury w Polsce nie tylko przy gruncie

Adwekcja zimnego powietrza i nocne rozpogodzenia, będą sprzyjać spadkom temperatury, szczególnie we wschodniej połowie Polski. Z każdym kolejnym dniem wzrośnie ryzyko przygruntowych przymrozków nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2m będą istniało ryzyko wystąpienia ujemnej temperatury nad ranem.

Prognozowana minimalna temperatura nad ranem w piątek 8 października 2021

Gdzie będą przymrozki w Polsce, prognoza temperatury 8-9 października 2021 

Powyższa prognoza przedstawia prognozę dla standardowej wysokości 2m, jest więc pewne, że przymrozki pojawią się miejscami we wschodniej Polsce. Lokalnie w rejonach podgórskich oraz na północnym wschodzie, zwłaszcza na Podlasiu, ujemna temperatura będzie możliwa także na wysokości klatki meteorologicznej.

Prognozowana temperatura nad ranem w sobotę 9 października 2021

Przymrozki w Polsce, gdzie najzimniej, prognoza temperatury 9 października 2021

W sobotę 9 października nad ranem, przymrozki będą bardzo powszechne we wschodniej Polsce oraz miejscami na południu i północy. Niewielka ujemna temperatura będzie możliwa również na wysokości 2 m, szczególnie na południu w rejonach podgórskich, lokalnie na wschodzie oraz na północy od woj. pomorskiego przez warmińsko mazurskie po podlaskie. 

Prognozowana temperatura na wysokości 2m nad ranem, w sobotę 9 października 2021

Ujemna temperatura w Polsce, gdzie będą przymrozki, czy pojawi się mróz. Prognoza temperatury 9 października 2021

Pocieszeniem będą słoneczne dni, szczególnie między 8-12 października, później miejscami zacznie rosnąć ryzyko przelotnych opadów, ale przejaśnienia i rozpogodzenia oraz adwekcja chłodnego powietrza ze wschodu bardzo obniży temperaturę. Zachęcamy do zabezpieczenie roślin, bo prognozy wskazują, że temperatury przy gruncie mogą miejscami spadać do -7/-2 st. C., szczególnie w lokalnych mrozowiskach, takich jak kotliny, obszary polne, czy torfowiska (punktowo w rejonach podgórskich możliwy większy mróz). Lokalnie, jak widać, ujemną temperaturę zobaczymy również na wysokości oczu, zwłaszcza we wschodniej połowie Polski. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Sławomir

Na Podkarpaciu chłodno...na chwilę obecną moja stacja notuję 2 stopnie.

08 październik 2021 - 01:09
Odpowiedz