| |
Zagrożenie!
Silne przymrozki sięgnęły Polski. Temperatura spadła do -5 stopni. Wiemy, gdzie było najzimniej

Silne przymrozki sięgnęły Polski. Temperatura spadła do -5 stopni. Wiemy, gdzie było najzimniej

Zgodnie z naszymi prognozami, początek listopada jest chłodniejszy na północy i cieplejszy na południu Polski. Przekonaliśmy się o tym minionej doby zarówno pod względem temperatury maksymalnej i minimalnej. Noc na północnym wschodzie kraju przyniosła silne przymrozki. Temperatura przy gruncie spadła do -5 st. C. Mróz zanotowano również na standardowej wysokości 2m. Ujemne temperatury będą wracać do kraju w czasie wymiany mas powietrza w ciągu listopada.

Silne przymrozki na początku listopada 2023 sięgnęły Polski

Silne przymrozki na początku listopada 2023 w Polsce, temperatura spadła do -5 st. C.

Po przejściu frontu z niżem, po jego zachodniej stronie z północnego zachodu została zaciągnięta do północnej i północno wschodniej Polski chłodna masa powietrza, która zaledwie na na chwilę zdołała spowodować znaczny spadek temperatury i wyraźną jej różnicę między północnymi i południowymi dzielnicami kraju. Poczuliśmy to w dniu Wszystkich Świętych, gdy w Suwałkach zanotowano maksymalnie 10,4 st. C., a we Wrocławiu było już znacznie przyjemniej z temperaturą na poziomie 16,2 st. C. Szczyt tego ochłodzenia przypadł na minioną noc, gdy silne przymrozki pojawiły się na Podlasiu, Mazurach oraz na północy Mazowsza. Temperatura przy gruncie spadła tam miejscami do -5/-3 st. C.

Silne przymrozki w Polsce zanotowane przy gruncie minionej nocy na 2 listopada 2023. Dane: IMGW

Silne przymrozki w Polsce, chłodny początek listopada 2023, temperatura spadła do -5 st. C.

Przymrozki zanotowano na Podlasiu, Mazurach, Warmii, Mazowszu, na północy Lubelszczyzny oraz w rejonie Podhala. Najniższą temperaturę -5 st. C. odnotowano na stacji meteorologicznej IMGW w Białymstoku. O stopień niżej -4 st. C. było w Suwałkach. Mróz pojawił się także na wysokości 2m. Najniższą temperaturę -2,1 st. C. zanotowano także w Białymstoku. Zimniej było tylko na Kasprowym Wierchu, gdzie zmierzono -3,1 st. C.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 2 listopada 2023

Przymrozki w Polsce, temperatura spada do -5 st. C., mróz będzie wracał w listopadzie 2023

Tradycyjnie niskie temperatury szczególnie przy braku zachmurzenia dobrze przewiduje kanadyjski model GEM i tak też było w tym przypadku, gdy -2 st. C. wyliczał w rejonie Białegostoku. Spadkom temperatury sprzyjała adwekcja i osiadanie zimnego powietrza właśnie w czasie rozpogodzeń, które obecnie utrzymują się nad krajem przed czekającą nas zmianą pogody związaną z przejściem frontu z opadami w ciągu kolejnej doby.

Rozpogodzenia we wschodniej i północno wschodniej Polsce sprzyjały wystąpieniu przymrozków. Zachmurzenie nad krajem o godzinie 11:45, 2 listopada 2023

Chłodny początek listopada 2023 na północy Polski, wróciły przymrozki

W kolejnych dniach czeka nas kontynuacja warunków pogodowych charakterystycznych dla aktywnej cyrkulacji zachodniej. To oznacza, że nadal będą co jakiś czas przechodzić fronty z niżami niosące przelotne opady deszczu, jak również chwile z silnym wiatrem. Między strefami frontowymi pogoda będzie stabilniejsza i bardziej pogodna. W ciągu dnia będą się jednak na ogół utrzymywać łagodne temperatury. Sporadycznie w czasie pogodniejszych nocy i wymiany mas powietrza zdarzą się również przymrozki, zwłaszcza przy gruncie.

Prognozowane temperatury minimalne w Polsce, 5 listopada 2023 nad ranem. Lokalnie przy gruncie możliwe niewielkie przymrozki

Prognoza przymrozków w Polsce, temperatura 5 listopada 2023

Zasięg tych przymrozków nadal jednak będzie stosunkowo niewielki. Prognozy monitorujemy przez całą dobę. W przypadku istotnych zmian w kierunku ewentualnego głębszego ochłodzenia będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem. Aby jednak do niego doszło musiałaby ustać duża aktywność Atlantyku, a na to nadal się nie zanosi.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!