| |
Zagrożenie!
Silne przymrozki i mróz w Polsce. Temperatura spada poniżej -7 stopni. Noce i poranki będą nadal zimne

Silne przymrozki i mróz w Polsce. Temperatura spada poniżej -7 stopni. Noce i poranki będą nadal zimne

Do Polski dotarła główna fala ochłodzenia związana z adwekcją zimnego powietrza arktycznego. Nocne przejaśnienia i rozpogodzenia sprzyjają jego osiadaniu w dolinach i występowaniu silnych przymrozków szczególnie przy gruncie, ale miejscami również na wysokości 2m. W górach trzyma mróz i temperatura spada poniżej -7 st. C. Najbliższe co najmniej dwie noce również będą zimne, miejscami z ujemną temperaturą szczególnie nad ranem. Pytacie, kiedy będzie cieplej. Sprawdźmy, najnowsze prognozy temperatur.

Silne ochłodzenie z przymrozkami w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie o godzinie 08:00, 18 października 2023

Silne przymrozki w Polsce i ochłodzenie w Polsce, kiedy będzie cieplej, październik 2023

Minionej doby najniższą temperaturę -7,1 st. C. zanotowano na stacji IMGW zlokalizowanej na szczycie Kasprowego Wierchu. W wielu innych regionach poza górami również notowano niskie temperatury, lokalnie przy gruncie do -6 st. C. na stacji meteorologicznej w Łodzi, poza tym było przeważnie do -4/-1 st. C.

Silne ochłodzenie i przymrozki w Polsce. Zanotowane temperatury przy gruncie minionej nocy na 17 października 2023. Dane: IMGW

Silne przymrozki i mróz w Polsce październik 2023, do kiedy zimno, kiedy będzie cieplej

Sprawdziły się więc nasze wcześniejsze prognozy sporego ochłodzenia przewidywanego w tym tygodniu. Poranne wybieranie do pracy często trzeba było rozpocząć od skrobania szyb w samochodach i ubierania się w cieplejszą odzież, którą nie używaliśmy przez wiele ostatnich miesięcy. Najbliższe noce również zapowiadają się zimne, zwłaszcza w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń, gdyż spadki temperatur będą mocno uzależnione od wielkości zachmurzenia.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 18 października 2023

Przymrozki i mróz w Polsce, prognoza temperatury 18 października 2023

Najnowsza prognoza na kolejną noc największe szanse na przymrozki daje dla dzielnic zachodnich, południowych po częściowo centralne w Polsce. Od ujemnych temperatur będą wolne północne i północno wschodnie dzielnice kraju szczególnie nad morzem.

Przymrozki w Polsce prognozowane 19 października 2023

Mróz i przymrozki w Polsce prognoza temperatury 19 października 2023

Zadajecie pytanie, dlaczego zrobiło się tak zimno i kiedy znowu będzie cieplej. Wszystko jest uzależnione od układu barycznego nad Europą. Wspominaliśmy kilka dni temu o głębokim cyklonie przechodzącym nad Skandynawią niosącym tam uderzenie zimy, ale jednocześnie zaciągającym zimne powietrze z Arktyki. To powietrze właśnie skierował do środkowej Europy, w tym do Polski. Dodatkowo po jego przejściu nad naszym krajem pojawił się obszar wyżowy, w którym mamy dobre warunki do osiadania zimnego powietrza.

Prognozowana trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy, 18 października 2023

Zimne noce w Polsce silne poranki z przymrozkami, kiedy cieplej w październiku 2023

Arcyciekawa sytuacja nas czeka około 21 października, gdy nad krajem zderzy się bardzo ciepła masa powietrza podchodząca z opadami deszczu z południa Europy oraz zalegająca zimna masa powietrza na północy. Na styku tych mas powietrza mogą wystąpić również śnieżyce. Prognozy są nadal bardzo rozjechane pod względem zasięgu wejścia ciepłego powietrza, jak również rodzaju opadów. Model GFS nadal daje szanse na śnieżyce, gdyż przewiduje granice ciepłego powietrza na południu Polski, a pozostałe modele aktualnie wskazują wejście ciepłego powietrza bardziej w głąb kraju. Sytuacja jest nadal rozwojowa.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!