| |
Zagrożenie!
Silne ochłodzenie zbliża się do Polski. Wtargnie jęzor chłodu i wrócą przymrozki. Niskie temperatury zostaną na dłużej

Silne ochłodzenie zbliża się do Polski. Wtargnie jęzor chłodu i wrócą przymrozki. Niskie temperatury zostaną na dłużej

Nasze najnowsze prognozy potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi ochłodzenia, jakie dotrze do Polski i będzie odczuwalne przez co najmniej tydzień. Napłynie powietrze arktyczne i średnia dobowa temperatura znacznie spadnie. Będziemy zmuszeni rozpocząć sezon grzewczy, gdyż temperatury w nocy w wielu regionach będą spadać do kilku stopni C., a lokalnie w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń mogą wystąpić przymrozki. Prognozy jednoznacznie przewidują napłynięcie do Polski powietrza arktycznego o cechach morskich. Spadek temperatury będzie znaczący i ostatecznie spowoduje, że tegoroczny wrzesień zapisze się jako miesiąc chłodny.

Prognozowany zasięg chłodnego powietrza w Europie i jego anomalia temperatury na wysokości 1,5 km, 20 września 2022

Ochłodzenie dotrze do Polski i wrócą przymrozki, wtargnie powietrze arktyczne, mapa temperatury 20 września 2022

Adwekcja zimnego powietrza do środkowej Europy będzie możliwa dzięki przemieszczeniu się ośrodków niżowych przez północną i wschodnią Europę, a później rozbudowa wyżu nad rejonem Wysp Brytyjskich i Skandynawią podtrzyma tę adwekcje. Takie rozmieszczenie układów barycznych umożliwi stworzenie pochylni do napływu powietrza arktycznego do Polski.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy, 18 września 2022

Przymrozki i jęzor chłodu wrócą do Polski, chłodny wrzesień 2022

Dane numeryczne z prognoz wskazują, że powietrze do Polski na niskim i średnim poziomie troposfery napłynie wprost z Arktyki. Początkowo będzie zawierać sporo wilgoci, dlatego będziemy mówić o powietrzu arktycznym o cechach morskich. W tym powietrzu miejscami utworzą się chmury kłębiaste i miejscami z nich będzie przelotnie padać deszcz, a w rejonach podgórskich i górskich szczególnie Tatr spadnie deszcz ze śniegiem i śnieg. 

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres do 26 września 2022

Ochłodzenie i przymrozki w Polsce, prognoza anomalii temperatury do 26 września 2022

Temperatura maksymalna w najbliższych dniach w Polsce w zależności od regionów będzie się najczęściej wahać na poziomie 8-16 st. C. (w rejonach podgórskich miejscami chłodniej). Z kolei w nocy temperatura minimalna będzie spadać do kilku st. C., lokalnie w przypadku rozpogodzeń mogą się zdarzyć także przymrozki. Średnia dobowa temperatura spadnie w wielu regionach poniżej 10 st. C. i to spowoduje, że sezon grzewczy w wielu domach będzie musiał się rozpocząć. Kraje środkowej, częściowo zachodniej i południowej Europy znajdą się w obszarze ochłodzenia, co przełoży się na wyraźną ujemną anomalię temperatury względem normy klimatycznej. Obecne wyliczenia przewidują w skali całej Polski wartość anomalii temperatury o około 1,2 st. C. poniżej normy do 26 września dla tego miesiąca.

Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 1,5 km napływającego do Polski na przykładzie Łodzi

Przymrozki i ochłodzenie dotrze do Polski, temperatura powietrza dla Łodzi do końca września 2022

Na powyższym wykresie wiązek z prognozą adwekcji powietrza wyraźnie widać chłodniejszy okres w Polsce szczególnie między 18-25 września. W tym czasie ma być znacznie chłodniej niż wynika to z normy wieloletniej dla tego okresu (czerwona linia oznacza normę). Aktualne prognoza ochłodzenia jest dość pewna co najmniej do 25 września. Kolejne dni będziemy weryfikować w kolejnych najnowszych wydaniach prognoz temperatury.

Wstępnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 20 września 2022

Zimne powietrze arktyczne napłynie do Polski, prognoza temperatury 20 września 2022

Pewne jest, że temperatura w Polsce w nocy w wielu regionach będzie spadać do około 1-7 st. C. Nieco cieplej ma być miejscami początkowo na wybrzeżu ze względu na wpływ i oddziaływanie nadal dość ciepłego Bałtyku. Lokalnie mogą jednak wystąpić przymrozki szczególnie przy gruncie, zwłaszcza w rejonach rozpogodzeń. W prognozach pogody na noc zalecamy sprawdzać przewidywania zachmurzenia i najnowsze zdjęcia satelitarne.

Wstępnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 23 września 2022

Przymrozki i ochłodzenie w prognozach dla Polski, mapa temperatury 23 września 2022

Okres trwania ochłodzenia wraz z przewidywaniem dokładnego zakresu temperatur maksymalnych w Polsce będziemy weryfikować już jutro w najnowszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!