
Silne ochłodzenie zbliża się do Polski. Wtargnie jęzor chłodu i wrócą przymrozki. Niskie temperatury zostaną na dłużej
Nasze najnowsze prognozy potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi ochłodzenia, jakie dotrze do Polski i będzie odczuwalne przez co najmniej tydzień. Napłynie powietrze arktyczne i średnia dobowa temperatura znacznie spadnie. Będziemy zmuszeni rozpocząć sezon grzewczy, gdyż temperatury w nocy w wielu regionach będą spadać do kilku stopni C., a lokalnie w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń mogą wystąpić przymrozki. Prognozy jednoznacznie przewidują napłynięcie do Polski powietrza arktycznego o cechach morskich. Spadek temperatury będzie znaczący i ostatecznie spowoduje, że tegoroczny wrzesień zapisze się jako miesiąc chłodny.
Prognozowany zasięg chłodnego powietrza w Europie i jego anomalia temperatury na wysokości 1,5 km, 20 września 2022
Adwekcja zimnego powietrza do środkowej Europy będzie możliwa dzięki przemieszczeniu się ośrodków niżowych przez północną i wschodnią Europę, a później rozbudowa wyżu nad rejonem Wysp Brytyjskich i Skandynawią podtrzyma tę adwekcje. Takie rozmieszczenie układów barycznych umożliwi stworzenie pochylni do napływu powietrza arktycznego do Polski.
Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy, 18 września 2022
Dane numeryczne z prognoz wskazują, że powietrze do Polski na niskim i średnim poziomie troposfery napłynie wprost z Arktyki. Początkowo będzie zawierać sporo wilgoci, dlatego będziemy mówić o powietrzu arktycznym o cechach morskich. W tym powietrzu miejscami utworzą się chmury kłębiaste i miejscami z nich będzie przelotnie padać deszcz, a w rejonach podgórskich i górskich szczególnie Tatr spadnie deszcz ze śniegiem i śnieg.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres do 26 września 2022
Temperatura maksymalna w najbliższych dniach w Polsce w zależności od regionów będzie się najczęściej wahać na poziomie 8-16 st. C. (w rejonach podgórskich miejscami chłodniej). Z kolei w nocy temperatura minimalna będzie spadać do kilku st. C., lokalnie w przypadku rozpogodzeń mogą się zdarzyć także przymrozki. Średnia dobowa temperatura spadnie w wielu regionach poniżej 10 st. C. i to spowoduje, że sezon grzewczy w wielu domach będzie musiał się rozpocząć. Kraje środkowej, częściowo zachodniej i południowej Europy znajdą się w obszarze ochłodzenia, co przełoży się na wyraźną ujemną anomalię temperatury względem normy klimatycznej. Obecne wyliczenia przewidują w skali całej Polski wartość anomalii temperatury o około 1,2 st. C. poniżej normy do 26 września dla tego miesiąca.
Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 1,5 km napływającego do Polski na przykładzie Łodzi
Na powyższym wykresie wiązek z prognozą adwekcji powietrza wyraźnie widać chłodniejszy okres w Polsce szczególnie między 18-25 września. W tym czasie ma być znacznie chłodniej niż wynika to z normy wieloletniej dla tego okresu (czerwona linia oznacza normę). Aktualne prognoza ochłodzenia jest dość pewna co najmniej do 25 września. Kolejne dni będziemy weryfikować w kolejnych najnowszych wydaniach prognoz temperatury.
Wstępnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 20 września 2022
Pewne jest, że temperatura w Polsce w nocy w wielu regionach będzie spadać do około 1-7 st. C. Nieco cieplej ma być miejscami początkowo na wybrzeżu ze względu na wpływ i oddziaływanie nadal dość ciepłego Bałtyku. Lokalnie mogą jednak wystąpić przymrozki szczególnie przy gruncie, zwłaszcza w rejonach rozpogodzeń. W prognozach pogody na noc zalecamy sprawdzać przewidywania zachmurzenia i najnowsze zdjęcia satelitarne.
Wstępnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 23 września 2022
Okres trwania ochłodzenia wraz z przewidywaniem dokładnego zakresu temperatur maksymalnych w Polsce będziemy weryfikować już jutro w najnowszej prognozie długoterminowej.
DobraPogoda24.pl