| |
Zagrożenie!
Silne ochłodzenie w prognozach. Przymrozki pojawią się w wielu regionach Polski. Wiemy, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy

Silne ochłodzenie w prognozach. Przymrozki pojawią się w wielu regionach Polski. Wiemy, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy

Wygląda na to, że przymrozki wrócą do Polski i rozpocznie się sezon grzewczy. Najnowsze prognozy temperatury zaczynają sygnalizować silne ochłodzenie w okolicach 18-23 września, gdy z północy spłynie zimna masa powietrza pochodzenia arktycznego i zaczniemy trząść się z zimna. Ciepłe kurtki będziemy zmuszeni wyciągnąć z szaf bo zapowiadają się zimne wieczory i noce, ale i w dzień temperatury maksymalne będą niskie. Zwykle w drugiej połowie września powszechnie zaczynają się włączać automatyczne systemy grzewcze i wygląda na to, że w tym roku również tak będzie.

Silne ochłodzenie i powrót przymrozków w Polsce w prognozach. Wstępnie przewidywany zasięg chłodnego powietrza i temperatura jego anomalii na wysokości 1,5 km, 19 września 2022

Silne ochłodzenie w prognozach, przymrozki wrócą do Polski około 19-23 września 2022

Ponowna adwekcja chłodnego powietrza będzie możliwa dzięki odpowiedniemu układowi barycznego nad Europą. Najnowsze wyliczenia numeryczne wiodących modeli pogodowych potwierdzają, że w drugiej połowie września w rejonie Wielkiej Brytanii znajdzie się antycyklon, a nad Rosją pojawi się nurkujący głęboki i potężny niż. Polska ma być w obszarze pomiędzy tymi ośrodkami barycznymi, gdzie powstanie główny strumień zimnego powietrza zaciąganego z północy na południe.

Prognozowany układ baryczny nad Europą, 19 września 2022

Przymrozki i ochłodzenie w prognozach temperatury dla Polski, rozpocznie się sezon grzewczy, prognoza temperatury i ciśnienia 19 września 2022

Jak doskonale wiemy, niż kręci się w naszych szerokościach geograficznych odwrotnie do wskazówek zegara, a powietrze w wyżu zgodnie z zegarem. To oznacza, że dokładnie na granicy oddziaływania antycyklonu i niżu powietrze będzie napływać z północy na południe zaciągane z Arktyki.

Wstępnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce na wysokości 2m, 20 września 2022

Przymrozki wrócą do Polski, prognoza temperatury 20 września 2022

Adwekcja chłodnego powietrza do Polski jest aktualnie szczególnie prognozowana między 18-23 września z apogeum około 20-22 września (+/-1 dzień). Ostateczny spadek temperatury będzie uzależniony od wielkości zachmurzenia. Tam gdzie pojawią się nocne większe przejaśnienia i rozpogodzenia przymrozki są pewne i to co najmniej kilkustopniowe nie tylko przy gruncie. 

Wstępnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce na wysokości 2m, 21 września 2022

Silne ochłodzenie i przymrozki w prognozach dla Polski, mapa temperatury 21 września 2022

Ujemne temperatury będą możliwe również na standardowej wysokości 2m, zwłaszcza w lokalnych zastoiskach chłodu i to nie tylko w rejonach podgórskich.

Aktualnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 22 września 2022

Ochłodzenie z przymrozkami w Polsce, wystartuje sezon grzewczy, mapa temperatury 22 września 2022

Trend ochłodzenia we wskazanym terminie w Polsce wydaje się pewny na co wskazują prognozy prawdopodobieństwa temperatury wyrażone na wiązkach prognostycznych.

Prognoza adwekcji chłodnego powietrza dla Łodzi z wyraźnym chłodnym okresem na przełomie 2 i 3 dekady września 2022

Przymrozki wrócą do Polski, rozpocznie się sezon grzewczy, prognoza temperatury dla Łodzi do 26 września 2022

Spodziewany okres ma przynieść temperatury poniżej normy wieloletniej. Na powyższej prognozie normę oznacza gruba czerwona wiązka. O spodziewanym ochłodzeniu już jutro dowiecie się więcej w naszej najnowszej prognozie długoterminowej. Wiele jednak wskazuje na to, że prognoza powrotu przymrozków do Polski ma dużą szansę aby się sprawdzić. Warto więc wcześniej zrobić choćby przegląd kotła i kominów i przygotować się do sezonu grzewczego.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
B. Wanga

Nastaną czasy, gdy wnukom opowiadać będziemy, jak to kiedyś ciepło zaczynało być pod koniec marca i trwało do listopada, a wnuki wierzyć nam nie będą, przyzwyczajone do 9 miesięcznej zimy i 3 miesięcznego bardzo upalnego lata.

10 wrzesień 2022 - 20:12
Odpowiedz