Silne oberwanie chmury zaleje domy. Spadnie 270 litrów wody. Będą powodzie błyskawiczne na południu
Nadchodzące dni na przełomie listopada i grudnia przyniosą coraz mniej opadów deszczu i śniegu w Polsce bo dostaniemy się pod wpływ wyżu, ale sytuacja zmieni się w kolejnych regionach Europy. W środowisku chłodnego powietrza rozwiną się niże, które przyniosą ulewy z oberwaniem chmury. Miejscami spadnie aż 270 litrów wody na m2 ziemi. Pojawi się poważne ryzyko powodzi błyskawicznej zalewającej domy i drogi.
Prognozowany zasięg ulewy z oberwaniem chmury w Europie, 30 listopada 2024
Z niepokojem śledzimy najnowsze prognozy zmian w polu barycznym nad Europą, które w najbliższych dniach doprowadzą do wystąpienia ogromnych opadów deszczu i początkowo w chłodniejszym powietrzu również śniegu. Wszystko przez wypełniający się niż Telse, który znad Polski kolejnej doby przesunie się na południowy wschód Europy. Na jego rozległym froncie w rejonie Włoch, a więc w basenie Morza Śródziemnego utworzy się niż wtórny, gdyż za frontem napłynie chłodne powietrze, które nad dość ciepłymi wodami morskimi da impuls do cyklogenezy. Nowy niż nabierze mnóstwo wilgoci i ruszy ze strefą opadów w rejon południowych Bałkanów.
Prognozowany zasięg ulewy w rejonie południowej Europy, 1 grudnia 2024
Ulewom będą towarzyszyć liczne burze. Właśnie w ich rejonie dojdzie do wystąpienia nagłego oberwania chmury, choć zjawiska będą rozproszone, ale możliwe na sporym obszarze. W krótkim czasie bo w zaledwie 1-4 godzin spadną ogromne sumy opadów, które miejscami doprowadzą do zalania dróg i domów szczególnie w rejonach zabudowanych, gdzie możliwości szybkiego odprowadzenia opadów są ograniczone. W takiej sytuacji nie uda się uniknąć ryzyka powodzi błyskawicznej, zwłaszcza między 29 listopada i 1 grudnia, gdy opady w kilku falach będą najbardziej intensywne.
Prognozowane ulewy i sumy opadów w Europie według modelu ECMWF, do 4 grudnia 2024
Prognozy oparte o najnowsze wydania wiodących modeli numerycznych wskazują miejscami w rejonie południowych Bałkanów na sumy opadów mogące w najbliższych dniach osiągnąć aż 70-270 litrów wody na m2 ziemi i to w krótkim czasie. Niemiecki model ICON wskazuje lokalnie do 300-377 litrów wody, ale niewykluczone, że ta prognoza jest skrajna i przeszacowana. Najwięcej deszczu ma spaść na wschodzie, północy i północnym wschodzie Grecji po obszar Macedonii i południowo zachodniej Bułgarii. Ulewy z mniejszymi sumami opadów wystąpią także na pozostałym obszarze Grecji po zachodnie wybrzeże Turcji. Jeśli więc w tych dniach macie zaplanowany pobyt lub przejazd przez te regiony Europy, to warto rozważyć trasy alternatywne bo opady mogą powodować lokalną nieprzejezdność dróg. Wpłyną również na pracę lotnisk.
Sprawdź: Silne śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 40 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie
Prognozowane ulewy z sumami opadów w Europie według modelu GFS, do 4 grudnia 2024
Z kolei w Polsce po odsunięciu się omawianego niżu niosącego miejscami deszcz i śnieżyce w górach, w najbliższych dniach dostaniemy się pod wpływ wyżu Clemens, który zapewni nam stabilne warunki pogodowe, zwłaszcza między 30 listopada i 2 grudnia. W ostatnim wskazanym dniu najdłużej na wschodzie kraju.
Zobacz: Nadciągną śnieżyce z północy. Spadnie 20 cm śniegu. Podmuch zimy przyniesie wypełniający cyklon
Źródło: DobraPogoda24.pl