| |
Zagrożenie!
Silne gradobicie zniszczyło uprawy. Grad rozbija szyby i dziurawi dachy. Lodowe kule do 8 cm średnicy

Silne gradobicie zniszczyło uprawy. Grad rozbija szyby i dziurawi dachy. Lodowe kule do 8 cm średnicy

Potężne załamanie pogody związane z przejściem niżu na dużym kontraście temperatury przyniosło minionej doby nawałnice nie tylko w Polsce, ale również w rejonie naszego kraju. Bardzo silne burze gradowe uderzyły  w kilku regionach Litwy. Z superkomórek spadł grad o średnicy do 6-8 cm. Kule lodowe zniszczyły uprawy, rozbijały szyby oraz dziurawiły dachy. Duży grad spadł szczególnie w rejonie miejscowości Wiłkomierz i Szyrwinty.

Ogromny grad na Litwie w rejonie miejscowości Wiłkomierz 60 km na północny zachód od Wilna, 7 sierpnia 2023. Foto: FB Vida Ramanauskiene

Gradobicie na Litwie, rozbite szyby, dziurawe dachy i zniszczone uprawy, sierpień 2023

Straty na Litwie są bardzo poważne. Natężenie opadów gradu było bardzo duże. Opadające gradziny niszczyły uprawy w tym także zbiory jabłek w sadach. Słabsze pokrycia dachowe, w tym plastikowe oraz z eternitu zostały doszczętnie podziurawione. Zniszczeniu uległo również wiele samochodów. Na licznych relacjach widać rozbite szyby i powgniatane karoserie.

Silne burze, w tym miejscami z gradobiciami zanotowane w rejonie Litwy do godziny 12:20, 7 sierpnia 2023. Dane burze dzis

Silne burze gradowe na Litwie, grad rozbijał szyby i dziurawił dachy, sierpień 2023

Z danych meteorologicznych wynika, że burze tak jak w Polsce nad Litwą przemieszczały się z południa na północ z odchyleniem na północny zachód. Były bardzo aktywne elektrycznie z silnym wiatrem, ulewnym deszczem i lokalnie z opadami dużego gradu. Pojawiły się w rejonie nacierającego chłodnego frontu atmosferycznego wypychającego upał z tego kraju.

Skutki potężnego gradobicia na Litwie w okręgu Poniewież w miejscowości Barklainiai, 7 sierpnia 2023

Ogromne wrażenie robią nagrania gradobicia. Na jednym z nich opadające gradziny lodu tworzą bardzo gęstą ścianę lodu i wody. Grad w pewnym momencie rozbija szybę samochodu, która nie ma szans z takim żywiołem. Do zdarzenia doszło tuż przed południem.

Silne gradobicie na Litwie w rejonie miejscowości Szyrwinty, 7 sierpnia 2023

W ciągu najbliższej doby silne burze, w tym miejscami z gradem są prognozowane w Europie szczególnie właśnie na obszarze, od północnej Ukrainy przez pogranicze Białorusi i Rosji po częściowo Litwę, Łotwę i Estonię. Dość silne burze wystąpią także miejscami na obszarze Skandynawii oraz na Bałkanach szczególnie między Chorwacją oraz Bośnią i Hercegowiną.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 8 sierpnia 2023

Najnowsza prognoza burz dla Europy 8 sierpnia 2023

Z kolei w Polsce ogromny grad minionej doby spadł szczególnie w miejscowości Waplewo Wielkie w województwie pomorskim. Średnica gradzin osiągnęła do 7-8 cm.

Gradobicie w Polsce. Duży grad spadł na Pomorzu, 6 sierpnia 2023

Na szczęście te najbardziej gwałtowne zjawiska pogodowe już za nami. Wyjątkiem są jeszcze północne regiony Polski, zwłaszcza nad morzem, gdzie utrzyma się wichura do wtorku 8 sierpnia. Miejscami popada deszcz i lokalnie wystąpią burze, ale ich natężenie będzie niskie i umiarkowane z wyjątkiem silnego wiatru.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!