| |
Zagrożenie!
Silne gradobicia na południu. Grad zasypywał drogi i niszczył uprawy. Powódź błyskawiczna na autostradzie

Silne gradobicia na południu. Grad zasypywał drogi i niszczył uprawy. Powódź błyskawiczna na autostradzie

Bardzo silne burze z gradobiciami i ulewami ponownie uaktywniły się w wielu regionach Europy. Minionej doby notowano dużo burz gradowych szczególnie we Francji, Słowenii, Włoszech oraz na Słowacji i w Czechach. Grad osiągał do 2-4 cm średnicy i niszczył uprawy oraz zasypywał drogi. Nawalne opady deszczu były również przyczyną zalewania i podtapiania dróg. Powódź błyskawiczną zanotowano na zjeździe autostrady w rejonie miasta Otrokovice w Czechach.

Potężne gradobicie w Słowenii w miejscowości Maribor w okręgu Radvanje, 23 maja 2023. Foto: FB Tihana Simic

Silne burze gradowe w Czechach, Słowacji i Słowenii, powódź błyskawiczna na autostradzie, maj 2023

Burze w rejonie Polski minionej doby szczególnie na południe od naszego kraju były bardzo aktywne elektrycznie. W wielu miejscach wystąpiły superkomórki z opadami gradu i nawalnymi opadami deszczu. Na wskazanym obszarze na poniższej mapie w ciągu minionych 24 godzin zanotowano ponad 135 tysięcy wyładowań atmosferycznych, najwięcej między Słowenią, Austrią po pogranicze z Czechami i Słowacją. Duża aktywność burzowa była również na Węgrzech.

Burze zanotowane między Bałkanami i Polską minionej doby z 23/24 maja 2023

Silne burze gradowe na południu Europy, grad zasypywał drogi i niszczył uprawy, maj 2023

Natężenie opadów gradu było ogromne. W kilkanaście minut miejscami potrafiło spaść kilka cm gradu o średnicy 2-4 cm. Przykładem może być miejscowość Detvianska Huta - Vrchdobroc, gdzie gradobicie wyglądało jak padający śnieg w środku zimy.

Ogromne opady gradu na Słowacji, 23 maja 2023

Do wyjątkowej sytuacji doszło w Czechach, gdzie nawalne opady deszczu pochodzenia burzowego spowodowały wystąpienie powodzi błyskawicznej przy zjeździe autostrady w rejonie miasta Otrokovice. Fragmentami autostrada została dosłownie zablokowana, gdy zamieniła się w rzekę.

Powódź błyskawiczna na autostradzie w Czechach, 23 maja 2023

Burz gradowych w tym sezonie, jak również w ostatnich kilku latach w Europie jest wyjątkowo dużo i ta tendencja zaczyna się utrzymywać ze wskazaniem na wzrost. W bazie ESWD od początku 2023 roku do 23 maja widnieje już 940 raportów o opadach gradu co najmniej 2 cm średnicy. W analogicznym okresie roku ubiegłego takich raportów było 997. Oczywiście w rzeczywistości miejsc z opadami gradu było więcej, bo nie wszystkie z pewnością zostały uwzględnione.

Prognoza burz dla Europy, od godziny 08:00 25 maja, do godziny 08:00, 26 maja 2023

Prognoza burz dla Europy 25 maja 2023

Najbliższej doby z 24/25 maja największe ryzyko burz gradowych obejmuje szczególnie zachodnie Bałkany po Włochy i południowo wschodnią Francję oraz północną i wschodnią Turcję i południową Rosję po Armenię i Gruzję. Kolejnej doby z 25/26 maja ryzyko burz gradowych obejmie ponownie Włochy, zachodnie Bałkany, Rumunię, wschodnią połowę Turcji po znowu obszar, od południowej Rosji po Gruzję i Armenię. W Polsce ryzyko burz wystąpi już tylko lokalnie, głównie na wschodzie i północnym wschodzie kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!