| |
Zagrożenie!
Silne gradobicia w Polsce. Wiatr łamie drzewa i odcina prąd. Burze niosą ochłodzenie i suną na wschód

Silne gradobicia w Polsce. Wiatr łamie drzewa i odcina prąd. Burze niosą ochłodzenie i suną na wschód

Z zachodu na wschód przez Polskę przechodzi chłodny front atmosferyczny z poprzedzającą linią zbieżności wiatru na której tworzą się burze wielokomórkowe, lokalnie o cechach superkomórki. Miejscami przynoszą przelotny ulewny deszcz, ale także gradobicia i silny wiatr łamiący drzewa, a w konsekwencji powodujący przerwy w dostawie prądu. Komórki burzowe wieczorem i nocą przesuną się miejscami na wschód i południowy wschód kraju.

Burze przynoszą gradobicia w Polsce. Skutki opadów gradu w miejscowości Lipki na Opolszczyźnie, 13 września 2023. Foto: Mariusz Kuta

Silne gradobicia w Polsce, front sunie na wschód kraju do 14 września 2023, grad spadł w rejonie miejscowości Oława, Lipki i Wielowieś

Do tej pory burze gradowe zanotowano w kilku regionach, w tym w miejscowościach Oława, Lipki i Wielowieś. Aktualnie aktywne formacje burzowe mamy szczególnie miejscami na Opolszczyźnie, Ziemi Łódzkiej po lokalnie południowo wschodnie krańce Wielkopolski i południowe dzielnice kujawsko pomorskiego.

Front z burzami nad Polską. Zanotowane wyładowania do godziny 17:35, 13 września 2023

Silne burze gradowe w Polsce, wiatr łamie drzewa i odcina prąd, front sunie na wschód do 14 września 2023

Średnica gradu nie jest duża, bo osiąga przeważnie do 2-3 cm, ale wystarcza do powodowania lokalnych szkód, zwłaszcza, że opadom towarzyszą silne porywy wiatru. Lokalnie kule lodowe podziurawiły dachy pokryte tworzywem sztucznym.

Skutki burz gradowych w Polsce na Dolnym Śląsku, 13 września 2023

Komórki burzowe miejscami generują także silne porywy wiatru. Przykładem jest prawoskrętna superkomórka, która w Wielkopolsce w rejonie miejscowości Wymysłów powaliła drzewa na jednym z odcinków drogi. Silny wiatr z burzami przyczynia się do awarii i przerw w dostawie prądu. Brak energii zanotowano w rejonie miejscowości Wrąbczynek, Ciążeńskie Holendry, Golina i Kawnice w Wielkopolsce oraz Daniec i Łubniany na Opolszczyźnie.

Skutki gradobicia w Polsce w Oławie na Dolnym Śląsku, 13 września 2023

Burze obecnie miejscami w Polsce notujemy szczególnie w centrum i na południu, zwłaszcza od okolic Włocławka przez Ziemie Łódzką po Śląsk, gdzie nasuwają się z Opolszczyzny. Wieczorem i nocą burze będą się dalej przesuwać na wschód i północny wschód kraju i miejscami mogą wystąpić także w głębi Mazowsza, Małopolski, Podkarpacia, a także na Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie po województwo warmińsko mazurskie i podlaskie. W ich rejonie lokalnie spadnie do 5-30 mm wody, a wiatr w porywach punktowo może początkowo osiągnąć do 50-80 km/h. Lokalnie w rejonie bardziej rozbudowanych chmur burzowych niewykluczony jest również drobny grad.

Prognozowany zasięg frontu i opadów w Polsce do godziny 05:00, 14 września 2023

Burze przynoszą gradobicia w Polsce i silny wiatr łamiący drzewa, burze w nocy na 14 września 2023

W czwartek 14.09 za frontem poczujemy ochłodzenie, gdyż ciepłe powietrze w Polsce zastąpi chłodna masa powietrza polarnomorskiego. Gorąco i upał z temperaturą do 25-31 st. C. ustąpi. Miejscami będzie chłodniej nawet o 10 st. C. w porównaniu do ostatnich dni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!