| |
Zagrożenie!
Silne gradobicia niszczą uprawy. Duże kule lodowe dziurawią dachy i załamują ludzi. Żywioł sunie na wschód

Silne gradobicia niszczą uprawy. Duże kule lodowe dziurawią dachy i załamują ludzi. Żywioł sunie na wschód

Po dłuższej przerwie wróciły do zachodniej Europy gwałtowne burze z ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem. Front burzowy przesuwa się na wschód kontynentu i dotrze także nad Polskę. Minionej doby pojawiło się sporo gradobić na obszarze szczególnie Francji, Hiszpanii i Danii. Kule lodowe o średnicy 2-7 cm niszczą uprawy i dziurawią dachy. Duży grad spadł szczególnie w rejonie miejscowości Iurreta, Durango, Igorze, Dima. Obecnie komórki burzowe z gradem notowane są w Niemczech i kolejnej doby dotrą do naszego kraju.

Burze gradowe niszczą uprawy. Skutki gradobić w Hiszpanii w gminie Fuente-Alamo, 11 września 2023. Foto: FB Rosa Maria - Meteohellin

Silne gradobicia niszczą uprawy i dachy we Francji, Hiszpanii i Danii wrzesień 2023, burze gradowe dotrą do Polski

Zasięg wkraczających burz gradowych minionej doby w zachodniej Europie pokrył się z prognozami regionów w których wskazywaliśmy największe ryzyko wystąpienia komórek konwekcyjnych niosących gwałtowne zjawiska, w tym gradobicia szczególnie między Hiszpanią i Francją. Mimo, że już zbliżamy się do połowy września, to komórki burzowe generują silne zjawiska charakterystyczne bardziej dla letnich miesięcy niż dla już pierwszego miesiąca charakterystycznego dla jesieni. Wszystko przez nadzwyczaj ciepłe masy powietrza, które w zetknięciu z wilgotnym i chłodniejszym frontem są zapalnikiem na liniach zbieżności wiatru do inicjacji głębokiej konwekcji.

Silne burze miejscami gradowe zanotowane minionej doby w Europie do 12:25, 12 września 2023

Burze gradowe w Hiszpanii, Francji i Danii wrzesień 2023

Największy grad o średnicy nieco powyżej 7 cm zanotowano minionej doby w Hiszpanii w rejonie miejscowości Iurreta. Grad niszczył nie tylko uprawy, ale rozbijał szyby i wgniatał karoserię samochodów oraz dziurawił poszycia dachowe. W najtrudniejszej sytuacji były szklarnie, które w zetknięciu z dużym gradem nie mają żadnych szans. Przykładem są szklarnie z Francji z regionu centralnego.

Skutki silnego gradobicia we Francji w rejonie Aubigny-sur-Nere, 11 września 2023

Innym przykładem gwałtownej burzy gradowej miejscami dziurawiącej dachy jest także zjawisko w Danii zanotowane w rejonie miejscowości Holstebro. Mimo, że w tym przypadku gradziny nie były nadzwyczaj duże, bo osiągały około 2-4 cm, to natężenie opadów było na tyle silne, że grad potrafił przedziurawić pokrycia dachowe z tworzywa sztucznego. Gradobicie trwało około 15 minut.

Skutki silnego gradobicia w Danii w środkowej i zachodniej Jutlandii, 11 września 2023

Najbliższej doby silne burze, w tym miejscami z gradem są prognozowane szczególnie, od wschodniej Hiszpanii, w tym przez Majorkę po częściowo Francję, północne Włochy, Szwajcarię, Austrię, zachodnie Czechy i Niemcy. Lokalnie burze mogą się także zdarzyć na krańcach północno zachodnich Polski.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 13 września 2023

Prognoza burz dla Europy do 13 września 2023

W naszym kraju główne przejście chłodnego frontu, miejscami z dość silnymi burzami czeka nas kolejnej doby z 13-14 września. Stosowną prognozę wydamy w środę o poranku w najnowszej aktualizacji zakładki prognoza burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!