| |
Zagrożenie!
Silne gradobicia na zachodzie. Superkomórki zasypały wiele miejscowości. Gradziny osiągały do 5 cm i niszczyły uprawy

Silne gradobicia na zachodzie. Superkomórki zasypały wiele miejscowości. Gradziny osiągały do 5 cm i niszczyły uprawy

Tegoroczny sezon wiosennych burz w Europie przynosi nadzwyczajną liczbę silnych gradobić. Kule lodowe w ostatnich dniach maja ponownie spadły w wielu miejscowościach szczególnie Francji i Niemiec. Średnica gradu osiągała do 2-5 cm, a pokrywa lodowa przekraczała 4 cm, lokalnie dochodząc do 10-15 cm. Grad miejscami blokował drogi i niszczył uprawy, a nawet uszkadzał poszycia dachowe i karoserię samochodów. Straty ciągle rosną i końca gradobić w Europie nie widać.

Skutki silnego gradobicia we francuskim departamencie Lot i Garonne w rejonie miejscowości Montignac-Toupinerie, 6 maja 2023. Foto: FB: Solei Nelly

Silne gradobicia na zachodzie Europy we Francji i Niemczech, grad niszczył uprawy i blokował drogi, maj 2023

Silne gradobicia wystąpiły na zachodzie i południowym zachodzie Francji szczególnie w minioną sobotę 06.05. Zgłoszono ponad 25 miejscowości w których spadł grad o średnicy do 2-5 cm. Tak było m.in. w rejonie Sarrazac, Villars, Prailles, Fressines, Bajamont i Bergerac. 

Silne burze gradowe z ulewami w Europie. Zanotowane wyładowania między 5-8 maja 2023

Silne burze gradowe na zachodzie Europy we Francji i Niemczech, maj 2023

Gradobicia we Francji trwające 20-30 minut wyrządziły spore szkody w uprawach. W tym czasie miejscami potrafiło spaść nawet o 3-15 cm gradu. Taki grad niszczył liście i kwitnące pąki na drzewach, a ponadto zmusił sędzego do zatrzymania w 75 minucie meczu piłkarskiego między Bergerac Perigord, a drużyną Lorient B. Po burzy spotkanie zostało dokończone.

Silne gradobicie w rejonie miejscowości Sarrazac we Francji, 6 maja 2023

Alert pogodowy w tym dniu obejmował aż 54 departamenty. Grad miejscami niszczył winnice, ale straty były ograniczone przez średnicę kul gradowych, które najczęściej miały do 2-3 cm. Większe gradziny do 4-5 cm wystąpiły tylko lokalnie. Burze gradowe nawiedziły m.in. region Indre-et-Loire szczególnie w zachodniej części departamentu. W miastach Beaumont-en-Veron i Huismes w pobliżu Chinon zaobserwowano grad wielkości piłeczek pingpongowych. Burze superkomórkowe spowodowały szkody i były powodowem interwencji strażaków. Grad w tym rejonie dotknął 30% winnic, ale straty w lokalnych mediach nie są określane, jako "katastrofa". 

Potężne gradobicie w rejonie miejscowości Chinon we Francji, 6 maja 2023

Superkomórka burzowa przyniosła potężne gradobicie również w rejonie miejscowości Rouille w gminie Vienne, niszcząc uprawy i pokrywając tereny wiejskie białą pokrywą, jakby spadł śnieg w środku wiosny. Pokrywa lodowa lokalnie w tym rejonie osiągnęła do 10-15 cm. Po opadach gradu i stopnieniu lodu strażacy przeprowadzili ponad 10 interwencji przy odprowadzaniu wody z podtopionych domów. Dzień wcześniej liczne grdobicia z gradem o średnicy 2-3 cm wystąpiły w południowych Niemczech.

Skutki gradobicia we Francji w rejonie miejscowości Bergerac, maj 2023

W ciagu najbliższej doby burze z gradem lub ulewnym deszczem mogą wystąpić miejscami szczególnie między Irlandią i Szkocją, a także między zachodnimi Niemcami i Włochami, po północną Afrykę, Bałkany, Cypr i południową Turcję. Liczba zgłoszonych gradobić w bazie ESWD na obszarze Europy i okolic, od początku 2023 roku do 7 maja już przekracza 665 i ciągle szybko rośnie.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 9 maja 2023

Prognoza burz w Europie do 9 maja 2023, gdzie spadnie grad

W Polsce najbliższe dni nie przyniosą gwałtownych zjawisk pogodowych, gdyż pozostaniemy pod wpływem antycyklonu ze wschodniej Europy. Wyż ten na ogół zapewni nam stabilną aurę bez ulew, gradu i burz, co najmniej do 12 maja.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!