| |
Zagrożenie!
Silne burze załamią pogodę. Front chłodny sunie na wschód. Możliwe superkomórki burzowe

Silne burze załamią pogodę. Front chłodny sunie na wschód. Możliwe superkomórki burzowe

Okres pięknej, ciepłej i stabilnej wiosennej pogody w Polsce dobiega końca. Z zachodu w głąb kraju przesuwa się chłodny front atmosferyczny spychający ciepłe powietrze poza granice kraju. Na froncie miejscami rozwiną się przelotne opady deszczu, lokalnie intensywne z gradem i silnym wiatrem. Wystąpią również burze, punktowo silne z pierwszym stopniem alertu pogodowego ze względu na możliwe superkomórki burzowe. Za frontem w całym kraju rozpocznie się kilkudniowy okres ochłodzenia. Sprawdźmy, gdzie wystąpią burze i dokąd dotrze front.

Prognozowany front burzowy nad Polską o godzinie 14:00, 24 kwietnia 2023

Silne burze załamią pogodę w Polsce, gdzie jest burza 24-25 kwietnia 2023

Polska znajduje się obecnie między odsuwającym się wyżem znad wschodniej Europy wpływającym jeszcze na warunki pogodowe we wschodniej połowie kraju, a nasuwającym się z zachodu w głąb kraju chłodnym frontem atmosferycznym związanym z niżem Udo znad Danii. Przed frontem zalega ciepła masa powietrza i w tej części Polski temperatura maksymalna osiągnie jeszcze do około 18-22 st. C. Za frontem napływa znacznie chłodniejsza masa powietrza.

Prognoza położenia chłodnego frontu nad Polską niosącego załamanie pogody w głąb kraju o godzinie 14:00, 24 kwietnia 2023

Burze przyniosą grad, ulewny deszcz i silny wiatr w Polsce, chłodny front załamie pogodę, 24-25 kwietnia 2023

W trakcie dnia szczególnie na froncie zacznie rosnąć chwiejność termodynamiczna atmosfery i dojdzie do inicjacji komórek burzowych z intensywnym przelotnym deszczem, lokalnie niewielkim gradem i silnymi porywami wiatru. Dodatkowym czynnikiem inicjującym burze będzie lokalna linia zbieżności wiatru. Miejscami burze mogą wystąpić praktycznie niemal w całym kraju, przy czym ich większe prawdopodobieństwo obejmuje szczególnie obszar od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy, Wielkopolskę i dzielnice północno wschodnie po Dolny Śląsk, Opolszczyznę i częściowo Górny Śląsk, gdzie zaznaczy się wyraźna przedfrontowa linia zbieżności wiatru.

Prognoza burz dla Polski 24/25 kwietnia 2023

Prognoza burz dla Polski, gdzie jest burza 24 kwietnia 2023

Burze rozwiną się szczególnie w godzinach popołudniowych i lokalnie wieczornych. Przeważająca część z nich będzie mieć formę rozproszonych krótkotrwałych komórek, ale miejscami nie możemy wykluczyć powstania superkomórki burzowej z opadami gradu do około 2-3 cm średnicy, ulewnym deszczem do około 10-25 mm oraz silnym wiatrem w porywach do 75 km/h. Z tego powodu wydaliśmy ostrzeżenie przed burzami o sile 1 stopnia. 

Prognozowany obszar chwiejności powietrza wskazujący na ryzyko powstania miejscami burz o godzinie 14:00, 24 kwietnia 2023

Front chłodny sunie na wschód będą silne burze i superkomórki z gradem w Polsce, prognoza burz 24-25 kwietnia 2023

Miejscami burze przesuwające się na wschód i północny wschód mogą tworzyć niewielkie układy burz wielokomórkowych. Aktywność elektryczna burz powinna być umiarkowana.

Prognoza położenia frontu z opadami w Polsce o godzinie 23:00, 24 kwietnia 2023

Silne burze z gradem i ulewnym deszczem w Polsce na froncie chłodnym, prognoza 24-25 kwietnia 2023

Burze powinny przeważnie zanikać w godzinach wieczornych lub wczesnonocnych. We wtorek 25.05 strefa frontu będzie zalegać szczególnie we wschodniej połowie kraju z tendencją do dalszego przesuwania na wschód i północny wschód kraju, gdzie na krańcach miejscami ponownie wystąpią burze. Ich prognozę przedstawimy w kolejnym wpisie. 

Prognozowana suma opadów do 25 kwietnia 2023

Prognoza sumy opadów w Polsce do 25 kwietnia 2023

Za frontem rozpocznie się kilkudniowe ochłodzenie związane z adwekcją powietrza arktycznego do Polski. Miejscami wrócą nocne przymrozki, a w górach, zwłaszcza w Tatrach już najbliższej nocy ponownie spadnie śnieg.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
wojcieh

Dzisiaj będą Burze. Wojtek

24 kwiecień 2023 - 14:07
Odpowiedz