| |
Zagrożenie!
Silne burze zakończą upał w Polsce. Temperatury runą o kilkanaście stopni. Będzie szok termiczny

Silne burze zakończą upał w Polsce. Temperatury runą o kilkanaście stopni. Będzie szok termiczny

Przyglądamy się zmianom pogody, jakie czekają nas za kilka dni w nowym tygodniu w czasie przejścia chłodnego frontu atmosferycznego. Przyniesie opady deszczu i burze z gradem oraz silnym wiatrem, a za frontem przejściowe ochłodzenie. Temperatury z dnia na dzień miejscami runą o około 10-14 st. C. Poczujemy więc szok termiczny i przeskoczymy z obecnego wrześniowego lata na chwilowy podmuch jesieni. Spadek temperatury nie będzie jednak trwały, bo jeszcze w drugiej połowie września będą wracać ciepłe i gorące dni.

Poczujemy szok termiczny po wrześniowym upale. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce między 15 -16 września 2023

Silne burze zakończą upał we wrześniu 2023 w Polsce, temperatury runą o kilkanaście stopni po chłodnym froncie, będzie szok termiczny

Obecnie cieszymy się w Polsce z podmuchu przedłużającego się lata, bo temperatury w wielu regionach w cieniu sięgają 25-30 st. C., a w najbliższych dniach przed chłodnym frontem lokalnie mogą nawet przekroczyć 30 st. C., czyli próg upału. Zmiany pojawią się w najbliższą środę 13 września, gdy z zachodu do Polski zacznie wkraczać front atmosferyczny z płytkim niżem. Będzie oddzielał ciepłą masę powietrza wypieraną na wschód poza granice kraju, a napływającą z zachodu i północnego zachodu znacznie chłodniejszą masę powietrza polarnomorskiego.

Prognozowane maksymalne temperatury w Polsce przed wkraczającym chłodnym frontem z zachodu, 13 września 2023

Upał zakończą burze w Polsce, temperatury runą o kilkanaście stopni między 14-15 września 2023

Wysokie dzienne temperatury mają również swoje odzwierciedlenie w anomalii średniej temperatury, która obecnie we wrześniu idzie dosłownie na rekord. Jeśli w drugiej połowie miesiąca nie pojawi się znaczące i długotrwałe ochłodzenie, to niewykluczone jest nawet pobicie rekordu najcieplejszego września z 1866 roku, gdy anomalia temperatury w Polsce była wtedy o 2,1 st. C. wyższa od normy.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce, 10 września 2023

Po burzach nagłe ochłodzenie w Polsce, wcześniej bardzo ciepły wrzesień 2023

Aktualne prognozy przewidują w okolicach końca drugiej dekady miesiąca dodatnią anomalię na poziomie około 3 st. C. Kluczowa więc będzie ostatnia dekada września. Jeśli nie pojawi się radykalne i długotrwałe ochłodzenie, to realne pozostanie ustanowienie najcieplejszego września w historii pomiarów na terenie naszego kraju.

Prognozowane temperatury w Polsce po nasunięciu się chłodnego frontu, 14 września 2023

Chłodny front przyniesie ochłodzenie po upale w Polsce, temperatury runą o kilkanaście stopni 14 września 2023

Wróćmy jednak do prognozowanego ochłodzenia, które ma się pojawić w połowie miesiąca za chłodnym frontem. Zauważmy, że temperatura maksymalna w ciągu doby spadnie w kraju miejscami nawet o 10-14 st. C. Nazwanie takiej sytuacji szokiem termicznym w tak krótkim czasie nie będzie więc przesadą.

Aktualnie prognozowane temperatury w Polsce, 15 września 2023

Temperatury runą po upale w Polsce, ochłodzenie 15 września 2023

Pewna więc jest zmiana pogody w Polsce w nowym tygodniu pod względem temperatur, powrotu przelotnych opadów i miejscami burz, ale wygląda na to, że w kolejnych dniach czeka nas przeplatanka, bo będą ponownie wracać dni cieplejsze, miejscami gorące, jak również chwilami chłodniejsze. Stałego dużego ochłodzenia jeszcze się nie spodziewamy. Bardziej szczegółowy trend pogodowy na kolejne dni przedstawimy w najnowszej prognozie długoterminowej obejmującej 16 dni. Jej prezentacja ma miejsce w każdą niedzielę.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!