| |
Zagrożenie!
Silne burze zakończą upał. Pogoda będzie niebezpieczna. Nawałnice przejdą przez Polskę?

Silne burze zakończą upał. Pogoda będzie niebezpieczna. Nawałnice przejdą przez Polskę?

Z wielkim zainteresowaniem śledzimy prognozy przejścia chłodnego frontu atmosferycznego, który zakończy upał w Polsce. Wypieranie ciepłej i wilgotnej masy powietrza nastąpi między 19/20 sierpnia, gdy chłodny front atmosferyczny będzie wędrował z zachodu na wschód i północny wschód kraju. Z frontem ma być związany płytki niż, który dodatkowo napędzi rozwój burz, a także intensywność opadów deszczu i lokalnie gradu. Burzom miejscami może towarzyszyć silny wiatr. Zjawiska miejscami mogą mieć formę nawałnic bezpośrednio zagrażających mieniu i życiu. Stopień alertu pogodowego jest jeszcze niepewny, ale zostanie wydany co najmniej pierwszy.

Burze zakończą upał w Polsce. Prognozowana adwekcja i zasięg ciepłego powietrza nad Polską na wysokości 1,5 km, 19 sierpnia 2022

Silne burze i nawałnice zakończą upał w Polsce, 19/20 sierpnia 2022

Do najbliższego piątku 19.08 do Polski nadal będzie napływać ciepła i wilgotna masa powietrza o sporym potencjale niestabilności sprzyjającej inicjacji burz i rozproszonych opadów. Temperatura na wysokości 1,5 km miejscami sięgnie nawet 16-19 st. C., co oczywiście przełoży się na temperatury przy powierzchni Ziemi. Na wysokości 2m zanotujemy przed przejściem frontu w wielu regionach Polski powyżej 25-35 st. C.

Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza w Polsce, do godziny 20:00, 19 sierpnia 2022

Nawałnice i burze zakończą upał w Polsce, mapa burz 19/20 sierpnia 2022

Sytuację pogodową musimy szczególnie śledzić między piątkiem i sobotą 19/20.08, gdy z zachodu zacznie wkraczać chłodny front atmosferyczny do Polski. Jego pora wejścia, zasięg i czas przejścia jeszcze ulegnie korektom, ale nie zmienia to faktu, że upał w Polsce w wielu regionach zakończą burze, opady deszczu, lokalnie gradu oraz silniejsze porywy wiatru. Wreszcie powinno solidniej popadać na suchym zachodzie i północnym zachodzie kraju o ile strefa uaktywnienia opadów i burz w rejonie frontu nie ulegnie przesunięciu bardziej w głąb kraju.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów i burz w Polsce w trakcie popołudnia, 19 sierpnia 2022

Kiedy po upale będą burze, mapa opadów 19 sierpnia 2022

Aktualnie model ECMWF wskazuje, że w piątek 19.08 do wieczora niemal w całej zachodniej Polsce będą możliwe miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie o natężeniu nawałnic.

Prognozowany zasięg miejscami przelotnych opadów i burz w Polsce, do piątkowego 19.08 wieczora

Gdzie będą burze i nawałnice po upałach w Polsce, mapa 19 sierpnia 2022

W nocy z piątku na sobotę 19/20.08 strefa frontowa z opadami deszczu i miejscami burzami będzie wędrować dalej w głąb kraju na wschód jednocześnie z zachodu na wschód wypychając ciepłą i wilgotną masę powietrza. Aktualne najnowsze prognozy wskazują, że również w sobotę 20.08 front będzie zalegał szczególnie nad wschodnią połową Polski, gdzie może przynosić opady i burze.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów i burz w Polsce, 20 sierpnia 2022

Falę upałów w Polsce zakończą silne burze, prognoza opadów 20 sierpnia 2022

Sytuacja atmosferyczna w czasie wypierania upału z Polski będzie więc dynamiczna i potencjalnie miejscami niebezpieczna. Burzom mogą towarzyszyć nawałnice. Do omawianego okresu zostało jeszcze kilka dni dlatego prognozy mogą ulec korektom pod względem natężenia zjawisk, pory wejście i wystąpienia burz i opadów w poszczególnych regionach. Lokalnie zjawiska mogą spowodować szkody. Miejmy jednak nadzieje, że prognozy złagodnieją. W kolejnych prognozach będziemy informować o najnowszych wyliczeniach numerycznych na omawiany okres.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!