| |
Zagrożenie!
Silne burze z gradem uderzą w Polsce. Miejscami będą nawałnice. Strażacy mogą mieć mnóstwo pracy

Silne burze z gradem uderzą w Polsce. Miejscami będą nawałnice. Strażacy mogą mieć mnóstwo pracy

Nasz kraj od kilku dni pozostaje w polu obniżonego ciśnienia, ponadto w sobotę 20 sierpnia z północy na południe Polski rozciąga się chłodny pofalowany front atmosferyczny. W jego rejonie znajdują się również linie zbieżności wiatru. Front oddziela dwie skrajne masy powietrza. W takich warunkach ponownie dojdzie do powstania silnych burz, lokalne z gradem i ulewnym deszczem. Miejscami wystąpią nawałnice z bardzo silnym wiatrem. Wydano alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia. Coraz więcej burz pojawi się nad krajem z upływem popołudnia i wieczorem szczególnie miejscami na obszarze drugiego stopnia ostrzeżenia. Zachowajmy czujność i śledźmy najnowsze prognozy pogody.

Prognoza burz dla Polski, 20/21 sierpnia 2022

Front burzowy nad Polską, będą silne burze z gradem. Prognoza burz 20/21 sierpnia 2022

Minionej doby, mimo, że burze objęły mniejszy obszar kraju od prognozowanego, to miejscami zjawiska były bardzo silne. Strażacy interweniowali około 600 razy. Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach opolskim i śląskim, ponadto strażacy interweniowali także na terenie województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, i mazowieckiego. W ciągu najbliższej doby 20/21.08 również spodziewane są gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Pierwsze burze już zaczynają się tworzyć wzdłuż linii zbieżności wiatru. Zalecamy sprawdzać gdzie jest burza.

Widoczny obszar linii zbieżności wiatru ułożonej południkowo. Zdjęcie satelitarne Polski z godziny 11:35, 20 sierpnia 2022

Silne burze w Polsce, 20 sierpnia 2022, gdzie jest burza

Gwałtownych zjawisk w rejonie falującego frontu i linii zbieżności wiatru po południu i wieczorem, będzie nad Polską coraz więcej. Powstaną burze wielokomórkowe, możliwe będą również superkomórki z gradem o średnicy około 2-5 cm. Istnieje również ryzyko układów szkwałowych z bardzo silnym wiatrem zstępującym w czasie zjawiska downburst. W ich rejonie porywy wiatru mogą sięgać około 70-100 km/h.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 17:00, 20 sierpnia 2022

Prognoza burz w Polsce, gdzie zagrzmi i popada 20 sierpnia 2022

Potencjalne burze będą się przesuwać z południa na północ z lekkim odchyleniem na wschód. Z uwagi na dość wolne przemieszczanie komórek burzowych możliwa jest miejscami kumulacja sumy opadów do około 10-50 mm. Takie opady w krótkim czasie mogą spowodować lokalne zalania i podtopienia. 

Prognoza burz IMGW-PIB dla Polski, 20 sierpnia 2022

Prognoza burz dla Polski 20 sierpnia 2022

Prognoza zjawisk burzowych według IMGW po korekcie jest zbliżona do prognozy burzowej naszych synoptyków. Generalnie największe ryzyko silnych burz wystąpi miejscami od zachodniej połowy Małopolski przez Śląsk, Opolszczyznę, wschodnie dzielnice Dolnego Śląska, centrum kraju, Kujawy po Pomorze Gdańskie i Warmię. Na pozostałym obszarze ryzyko burz będzie mniejsze. Stabilna pogoda powinna się utrzymać we wschodniej Polsce. 

Prognoza zasięgu opadów i burz w Polsce, do godziny 20:00, 20 sierpnia 2022

Silne burze i nawałnice z gradem w Polsce, mapa opadów 20 sierpnia 2022

Potencjał do rozwoju silnych burz będzie dziś większy, gdyż zjawiska konwekcyjne uaktywnią się w godzinach popołudniowych, gdy nad krajem niestabilność atmosfery będzie największa. 

Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza w Polsce, sobota 20 sierpnia 2022 pod wieczór

Gdzie będą silne burze w Polsce, mapa chwiejności atmosfery, 20 sierpnia 2022

W czasie burz zachowajmy podstawowe zasady bezpieczeństwa. Nie chrońmy się pod drzewami czy liniami energetycznymi. Wyłączmy z gniazdek urządzenia elektryczne, a samochody zaparkujmy z dala od drzew. W czasie nawałnicy zaparkujmy samochód i przeczekajmy uderzenie żywiołu. Śledźmy również gdzie pada i grzmi oraz w jakim kierunku przemieszczają się burze na radarze opadów. Dzięki temu możemy uniknąć wjechania w centrum nawałnicy. Burze lokalnie będą możliwe również w nocy 20/21.08.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!