| |
Zagrożenie!
Silne burze wystąpią w Polsce. Płytki niż przyniesie grad i ulewny deszcz. Mamy dokładne mapy opadów

Silne burze wystąpią w Polsce. Płytki niż przyniesie grad i ulewny deszcz. Mamy dokładne mapy opadów

Po dość pogodnym i ciepłym długim majowym weekendzie, w pogodzie czekają nas istotne zmiany, jakie przyniesie płytki niż w Polsce. Będą z nim związane miejscami silne burze, lokalnie z gradem i ulewnym deszczem. Pogoda w wielu regionach przejściowo załamie się szczególnie 5-6 maja 2022, ale nie przez cały dzień. W tym okresie bezpośrednio nad Polską, będzie przechodził płytki niż zbudowany z ciepłego, wilgotnego i chwiejnego powietrza. W czasie operacji słonecznej w wielu miejscach dojdzie do inicjacji konwekcji, czyli powstania chmur kłębiastych. Sprawdźmy, gdzie będą burze i popada. Mamy dokładne mapy opadów z prognozą niemal godzina po godzinie.

Silne burze z gradem wystąpią w Polsce. Prognozowany zasięg energii dostępnej drogą konwekcji, do godziny 17:00, 5 maja 2022

Płytki niż załamie pogodę w Polsce, będą burze z gradem i ulewnym deszczem, 5-6 maja 2022

Wyż, który dziś zapewnia nam dość stabilne warunki pogodowe, w czwartek 05.05 przesunie się nad pogranicze Białorusi i Ukrainy. Wtedy z południowego zachodu znad Czech wkroczy do Polski płytki niż. Z upływem dnia, zwłaszcza w godzinach popołudniowych dojdzie do wybuchu rozproszonej konwekcji. Powstanie sporo komórek burzowych (chmur kłębiastych), które zaczną przynosić burze z licznymi wyładowaniami, a także przelotnymi opadami deszczu i lokalnie gradu.

Prognozowany zasięg przelotnych opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 17:00, 5 maja 2022

Płytki niż przyniesie burze z gradem i ulewnym deszczem w Polsce, mapa opadów 5 maja 2022

Przed uaktywnieniem się burz napłynie ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze. Temperatura miejscami w Polsce wzrośnie do 20-23 st. C.

Prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 14:00, 5 maja 2022

Silne burze z gradem przejdą przez Polskę, załamanie pogody spowoduje płytki niż, 5 maja 2022

Przelotne opady deszczu i miejscami burze z gradem, będą się rozprzestrzeniać znad Dolnego Śląska i Opolszczyzny w głąb Polski na północny wschód. Rozproszone przelotne opady do końca dnia pojawią się co najmniej w południowo zachodniej połowie kraju, przy czym największe prawdopodobieństwo burz, obejmie obszar miejscami od Dolnego Śląska i Opolszczyzny przez Górny Śląsk, Małopolskę po miejscami Ziemie Łódzką, Podkarpacie, Wielkopolskę, Kujawy i Ziemie Świętokrzyską. W nocy 5/6 maja opady przesuną się na wschód i północny wschód kraju.

Prognozowana energia CAPE dostępna drogą konwekcji w Polsce o godzinie 14:00, 6 maja 2022

Prognoza burz w Polsce, płytki niż z ulewnym deszczem i gradem, mapa opadów 6 maja 2022

W piątek 06.05 nadal miejscami będą możliwe przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Płytki niż w wilgotnym, ciepłym i chwiejnym powietrzu przyniesie zjawiska szczególnie we wschodniej i południowo wschodniej Polsce. Miejscami opady mogą być intensywne, ale jak to z burzami bywa, komórki opadowe będą mieć ograniczony zasięg, więc nie wszędzie popada z takim samym natężeniem. Poniżej przygotowaliśmy dokładną prognozę przejścia płytkiego niżu z opadami i burzami.

Dokładna godzinowa prognoza opadów w Polsce, od 5 maja, do 7 maja 2022 o poranku

Głównym zagrożeniem w czasie burz, będą dość liczne wyładowania atmosferyczne, lokalne ulewne opady deszczu i gradu. Możliwych jest kilka superkomórek lub bardziej zorganizowanych burz wielokomórkowych.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 14:00, 6 maja 2022

Płytki niż przyniesie burze, grad i ulewny deszcz, mapa opadów 6 maja 2022

Burze między 5-6 maja wystąpią miejscami, głównie w całej południowej, centralnej i wschodniej Polsce. W tej części kraju wystąpi największe ich ryzyko. Zalecamy, aby przemieszczanie opadów i burz śledzić bezpośrednio na radarze opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!