| |
Zagrożenie!
Silne burze, ulewy i wichury w Europie. Doszło do powodzi błyskawicznej na południu. Wydano alerty pogodowe

Silne burze, ulewy i wichury w Europie. Doszło do powodzi błyskawicznej na południu. Wydano alerty pogodowe

Zapowiadaliśmy, że warunki atmosferyczne w czasie wypierania ciepłego i chwiejnego powietrza w Europie w drugiej dekadzie września między początkowo Hiszpanią i Francja, a później przez Włochy w kierunku Bałkanów będą bardzo dynamiczne i miejscami niebezpieczne. Na tym obszarze pojawiły się silne burze, wichury i ulewy z gradem. Notowane są również tornada. Minionej doby na obszarze Europy padło ponad 370 tysięcy wyładowań. Nawałnice miały miejsce szczególnie we Włoszech, gdzie doszło do powodzi błyskawicznej. Na tym jeszcze nie koniec, bo kolejne dni września nadal będą przynosić groźną pogodę stopniowo przesuwającą się w kierunku Rosji, gdzie dotrze silny cyklon Reili.

Powódź błyskawiczna we Włoszech pomiędzy rejonem Marche i Umbria, 15 września 2022. Foto: FB Tornado in Italia

Burze, ulewy, wichury i powódź błyskawiczna w Europie, zalane Włochy, wrzesień 2022

Nad basen ciepłego Morza Śródziemnego z północy napływa coraz chłodniejsza masa powietrza. Na kontraście temperatury w strefie frontowej wspieranej i napędzanej przez prąd strumieniowy dochodzi do inicjacji głębokiej konwekcji. Minionej doby silne burze przetoczyły się szczególnie w rejonie Włoch aż po Chorwację. Na tym obszarze doszło do ulewnych opadów deszczu i większego gradu, a także wichur i powodzi błyskawicznej.

Silne burze w Europie. Zanotowane wyładowania minionej doby 15/16 września 2022

Silne burze, wichury i ulewy w Europie, powódź błyskawiczna we Włoszech, wrzesień 2022

Synoptycy wydali stosowne prognozy burz na kolejną dobę. Między piątkiem i sobotą 16/17.09 silne burze będą ponownie możliwe szczególnie na obszarze między Włochami i Chorwacją, gdzie miejscami obowiązuje 2 stopień alertu pogodowego. Dość silne burze z wichurami będą możliwe miejscami również wzdłuż polskiego wybrzeża, gdzie nasi synoptycy również wydali stosowną prognozę burz.

Prognoza burz dla Europy i Polski 16/17 września 2022

Prognoza burz dla Polski i Europy, 16/17 września 2022

W czwartek 15.09 najgorsza sytuacja panowała w niektórych regionach Włoch, w tym w rejonie Marche, gdzie spadło ponad 400 mm deszczu w ciągu zaledwie 6 godzin. To suma opadów, która spada w tej części Włoch zwykle w ciągu 5-6 miesięcy. Teraz stało się to w zaledwie kilka godzin, ponadto deszcze spadł na suchą glebę, która nie przyjmuje w krótkim czasie znacznej ilości opadów. 

Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza w Europie do godziny 17:00, 16 września 2022

Burze, wichury i ulewy w Europie, prognoza burz 16-17 września 2022

Te duże akumulacje były spowodowane utrzymywaniem się burzy, która przez kilka godzin stacjonowała na tym terenie, a także przechodzeniem systemu burz przez ten sam obszar.

Powódź błyskawiczna we Włoszech w Sassoferrato w prowincji Ancona, 15 września 2022 

Temperatura wody powierzchniowej w morzu w rejonie Włoch i Chorwacji jest nadal bardzo wysoka i wynosi aż 25-26 st. C. To przy styku z napływającym chłodniejszym powietrze daje impuls do tworzenia się kolejnego niżu i głębokiej burzowej konwekcji, dlatego również na najbliższą dobę wydano 2 stopień alertu pogodowego dla obszaru między tymi krajami.

Uderzenie burzy, ulewy i wichury w Chorwacji, 15 września 2022

Następnej doby 17/18.09 powstały niż w rejonie Zatoki Genueńskiej przemieści się na wschód nad Bałkany. Również tutaj przyniesie ulewy i burze, a później skręci na północny wschód i jeszcze bardziej się rozwinie do formy wiru niżowego w formie cyklonu.

Ulewy w Europie. Prognozowana suma opadów do 20 września 2022

Ulewy, wichury i burze w Europie, mapa opadów deszczu do 21 września 2022

Na powyższej prognozie opadów mamy dobrze wyrażoną trajektorię tego niżu w formie strefy największych opadów, jakie do końca 2 dekady września są prognozowane szczególnie, od północno wschodnich Włoch przez Chorwację, Rumunię, częściowo Ukrainę i Białoruś po Rosję. W Polsce silne zjawiska są prognozowane obecnie głównie na północy w rejonie wybrzeża, ponadto w czasie ochłodzenia spadnie śnieg w Tatrach. Sytuację monitorujemy i będzie informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!