| |
Zagrożenie!
Silne burze termiczne przyniosą ulewy. Będą zalania i podtopienia. Górny niż nad Polską

Silne burze termiczne przyniosą ulewy. Będą zalania i podtopienia. Górny niż nad Polską

Stacjonujący nad Polską górny niż widoczny w środkowej i górnej troposferze zaciąga coraz bardziej wilgotne i chwiejne powietrze, w którym przy przejaśnieniach i lokalnych rozpogodzeniach zaczną się tworzyć chmury kłębiaste z burzami. W ich rejonie spodziewamy się ulewnych opadów deszczu i punktowo niewielkiego gradu. Z uwagi na bardzo wolne przemieszczanie komórek burzowych należy się liczyć z ryzykiem lokalnych zalań i podtopień. Meteorolodzy wydali alert pogodowy.

Burze termiczne przyniosą lokalne zalania i podtopienia w Polsce, czerwiec 2023

Burze termiczne przyniosą ulewy w Polsce, będą zalania i podtopienia, 15-16 czerwca 2023

W kolejnych godzinach zalecamy śledzenie bezpośrednich najnowszych danych z radaru pogodowego i detektora burzowego, aby dokładnie wiedzieć gdzie pada i grzmi oraz z jakim natężeniem i w którym kierunku przemieszczają się wolne komórki burzowe. Najbliższej doby na 15 czerwca główne ryzyko burz wystąpi miejscami w południowej połowie kraju, a tylko lokalnie na północy.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 15 czerwca 2023

Burze termiczne przejdą z ulewami przez Polskę, prognoza burz do 15 czerwca 2023

Tradycyjnie w sezonie burzowym w Polsce opracowujemy stosowną prognozę prawdopodobieństwa i siły zjawisk burzowych. Najnowsze dane prognostyczne wskazują na możliwość osiągnięcia w rejonie burz natężenia zjawisk do pierwszego stopnia alertu pogodowego. Głównym zagrożeniem będą lokalne ulewne opady deszczu z sumami opadów do około 10-40 litrów wody na m2 ziemi. Takie sumy opadów, zwłaszcza w rejonach zurbanizowanych często skutkują możliwymi zalaniami i podtopieniami, a w skrajnym przypadku nawet lokalną powodzią błyskawiczną. Punktowo wystąpi również niewielki grad i silniejszy wiatr w porywach do 50-70 km/h.

Prognozowane możliwe sumy opadów w Polsce do 15 czerwca 2023

Burze termiczne z ulewami w Polsce, wydano alert pogodowy do 15-16 czerwca 2023

Przedstawiony zasięg i suma opadów w poszczególnych regionach Polski w podanym terminie jest orientacyjny, gdyż burze niezwykle ciężko trafić w danym miejscu. Prognoza jednak obrazuje potencjalne możliwe maksymalne sumy opadów, jakie mogą wystąpić na obszarze kraju. Burze największą intensywność osiągną w godzinach popołudniowych i lokalnie wczesnym wieczorem.

Prognoza burz dla Polski na 14 czerwca 2023 według IMGW

Zalecamy zawsze porównanie kilku prognoz burzowych z różnych źródeł. Czasami pojawiają się rozbieżności, w zależności od ogólnej interpretacji synoptycznej i zastosowanego modelu do opracowania prognozy.

Prognoza zasięgu lokalnych ulew i burz w Polsce, godziny popołudniowe 15 czerwca 2023

Burze termiczne z ulewami w Polsce, przyniosą grad i lokalne zalania lub podtopienia, 15 czerwca 2023

W czwartek 15.06 główny obszar ryzyka burzowego wraz z przesunięciem chwiejnego powietrza pojawi się w północnej połowie kraju, zwłaszcza w północnych regionach. Ulewny deszcz miejscami spadnie w regionach, które najbardziej liczą na opady w ostatnich tygodniach. W stosownym czasie w zakładce prognoza burz znajdziecie opracowanie prawdopodobieństwa burzowego w Polsce na kolejną dobę.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

U Mnie właśnie polało troszkę i już wyschło i sucho jest. Na razie wszystko bokiem idzie i większa przechodzi właśnie na północy kraju. Niech im leje ile się da bo mój powiat jest taki, że wszystko omija i zobaczę jak godziny przyszłości będą u Mnie. Pozdrawiam🐶

14 czerwiec 2023 - 13:17
Odpowiedz
Wiktor Gołębowski

Właśnie zaczyna padać grube rzęsiste krople💦.

14 czerwiec 2023 - 13:51
Odpowiedz
Wiktor Gołębowski

Teraz zrobiło się bezchmurnie i słońce świeci i 18 stopni. Pozdrawiam😌

14 czerwiec 2023 - 14:04
Odpowiedz
Wiktor Gołębowski

Właśnie przestało mocno lać. Wszystko pływało i teraz nie na śladu bo wsiąkło już i czekam na kolejne.

14 czerwiec 2023 - 16:03
Odpowiedz