| |
Zagrożenie!
 Silne burze przejdą przez Polskę. Przyniosą ulewy i opady gradu. Możliwa akumulacja deszczu

Silne burze przejdą przez Polskę. Przyniosą ulewy i opady gradu. Możliwa akumulacja deszczu

Do Polski zbliża się niż Frieda. W sobotę 30.07 po południu jego centrum znajdzie się nad południowo wschodnimi regionami kraju. Po jego wschodniej i południowej stronie napływa znacznie cieplejsze powietrze wykazujące się dużą chwiejnością. Z upływem popołudnia i wieczorem na obszarze wskazanego ryzyka burz rozwiną się burze wielokomórkowe niosące ulewne opady deszczu. Lokalnie będą możliwe również opady niewielkiego gradu, a także silne porywy wiatru. Z uwagi na to został wydany 1 stopień alertu pogodowego. Głównym zagrożeniem w czasie burz, będą miejscami nawalne opady deszczu. Mamy najnowszą prognozę burz, niemal godzina po godzinie.

Silne burze rozwiną się nad południowo wschodnią Polską. Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza, do godziny 20:00, 30 lipca 2022

Silne burze przejdą przez Polskę 30/31 lipca 2022, niż Frieda przyniesie nawalny deszcz i grad, możliwy silny wiatr, jest alert pogodowy

W kolejnych godzinach zacznie szybko rosnąć chwiejność powietrza na wschód i południe od centrum niżu wkraczającego z południa w głąb Polski nad dzielnice południowo wschodnie. Na naszą uwagę zasługuje rozwój konwekcji nad Słowacją, gdyż właśnie z tego obszaru zaczną wkraczać burze do Polski, a następnie będą się nadal rozwijać nad naszym krajem. Warto więc śledzić gdzie jest burza.

Obszar rozwijającej się konwekcji nad Słowacją wraz z naniesionym kierunkiem przemieszczenia zjawisk burzowych. Dane: Eumetsat, godzina 10:15, 30 lipca 2022

Burze i ulewy wkroczą do Polski, prognoza 30/31 lipca 2022

Pierwsze burze już się rozwinęły miejscami na pograniczu Mazowsza i zachodniej Lubelszczyzny, ale to dopiero wstęp do głównej konwekcji spodziewanej z upływem popołudnia i wieczoru.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce, z wyraźnym obszarem nasuwającej się konwekcji burzowej nad dzielnicami południowo wschodnimi we wczesnych godzinach popołudniowych, 30 lipca 2022

Ulewy i burze w Polsce, prognoza opadów 30-31 lipca 2022

Tradycyjnie opracowaliśmy prognozę prawdopodobieństwa i natężenia burz dla Polski na najbliższą dobę. 

Prognoza burz dla Polski, 30/31 lipca 2022

Prognoza burz dla Polski, 30-31 lipca 2022

Głównym zagrożeniem ze strony burz będą nawalne opady deszczu. Miejscami suma opadów może wynieść około 10-30 mm, lokalnie do około 40 mm. Ponadto punktowo możliwy, będzie niewielki grad o średnicy do 1-3 cm oraz silne porywy wiatru, do 50-75 km/h. Z tego powodu został wydany 1 stopień ostrzeżenia przed burzami. 

Prognoza burz dla Polski według IMGW-PIB, 30 lipca 2022

Prognoza burz w Polsce, gdzie będą burze 30 lipca 2022, dokładna mapa

Szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych należy śledzić rozwój zjawisk burzowych nad południowo wschodnią Polską. Nie jest wykluczone, że lokalnie pojawi się więcej niż jedna burza. Zalecamy śledzenie najnowszych danych z radaru opadów, aby dokładnie wiedzieć, gdzie pada i grzmi oraz z jakim natężeniem i w jakim kierunku przemieszczają się opady.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 23:00, 30 lipca 2022

Mapa opadów w Polsce, gdzie będą ulewy i burze, 30 lipca 2022

Lokalnie może się rozwinąć również superkomórka. W wielu innych regionach kraju w ciągu najbliższej doby, będą dominować opady wielkoskalowe. Do końca lipca miejscami może spaść nawet 20-130 mm wody. Najwięcej prawdopodobnie, od Mazur przez centrum po południowe dzielnice Śląska i Podhale. Miejscami mogą więc wystąpić zalania i podtopienia, a lokalnie nie jest wykluczona powódź błyskawiczna.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!