| |
Zagrożenie!
Silne burze przejdą przez Polskę. Będą gradobicia i ulewy. Niże z południa załamią pogodę

Silne burze przejdą przez Polskę. Będą gradobicia i ulewy. Niże z południa załamią pogodę

Aktualnie piękną, bo słoneczną i coraz cieplejszą aurę w kolejnych dniach zapewni w Polsce antycyklon Tina znad wschodniej Europy, ale nic nie trwa wiecznie. Pytacie, kiedy pogoda ponownie się zmieni i będą burze oraz opady deszczu. Wygląda na to, że poważniejsze załamanie pogody nastąpi około połowy maja, gdy wyż przesunie się i zrobi miejsce do podejścia pola niżowego z południa Europy. Wówczas w wilgotnym i chwiejnym powietrzu pojawią się ponownie warunki do silnych burz, lokalnie z gradem i miejscami z ulewnym deszczem.

Wyż ustąpi i pole niżowe obejmie Polskę z ulewnym desczem, burzami i gradem. Wstępna prognoza układu barycznego, 15 maja 2023

Silne i gwałtowne burze przejdą przez Polskę, będą ulewy i gradobicia, pogoda załamie się w połowie maja 2023

Prawdopodobieństwo utrzymania pogody wyżowej i zmian w kierunku powrotu opadów potwierdzają wszystkie wiązki prognostyczne wiodących modeli numerycznych. Na przykładowych danych dla Łodzi widzimy wyraźnie, że stabilna pogoda utrzyma się w wielu regionach kraju do około połowy maja. Wcześniej miejscami mogą się zdarzyć niwielkie i przelotne opady, ale nie będzie to nic wielkiego i znaczącego, poza tym zjawiska będą lokalne pod względem zasięgu.

Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów w centralnej Polsce, do 23 maja 2023

Gwałtowne burze przejdą przez Polskę, antycyklon ustąpi i wkroczy załamanie pogody w drugiej połowie maja 2023

Prawdopodobieństwo opadów przedstawiają wiązki znajdujace się na dolnym wykresie. Dodatkowo zaznaczyliśmy okres, gdy pogoda zacznie się zmieniać, zwłaszcza między 15-19 maja. Wówczas układ wyżowy ma się oddalić od Polski, a nad nasz kraj z południa nasunie się obszar niżowy, w którym ma się znajdować kilka układów cyklonalnych. W zależności od ich trajektorii i zasięgu wzrośnie w tym okresie ponownie ryzyko opadów i burz, miejscami z ulewnym deszczem i gradem.

Wstępnie prognozowane opady i położenie niżu w rejonie Polski, 15 maja 2023

Silne załamanie pogody dotrze do Polski w połowie maja 2023, wyż ustąpi i będą burze z gradem i ulewnym deszczem

Omawiany trend pogodowy wydaje się dość pewny. Nasuwa się pytanie, kiedy dokładnie pogoda się załamie i gdzie wystąpią najsilniejsze burze i miejscami ulewy. Co ciekawe, obszar wyżowy nie ustąpi zupełnie z Europy, a przesunie się bardziej na północ i północny wschód. Jeśli w tym okresie na dłużej zagości nad Polską pole niżowe, to nie oznacza to dla nas nic dobrego, bo w takich warunkach często dochodzi do blokowania zasobnych w wilgoć niży z południa, które do czasu wypełnienia przynoszą sporo opadów. Wszystko ostatecznie będzie zależeć od dalszego rozwoju sytuacji, ale warto trzymać rękę na pulsie, bo warunki pogodowe z minionych lat wskazują, że w maju, zwłaszcza na południu Polski potrafi spaść sporo deszczu przy takiej sytuacji, aż do ryzyka miejscami zalań i podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej.

Wstępnie prognozowane opady nad Polską, 17 maja 2023

Ulewy i gwałtowne burze wrócą do Polski, prognoza opadów 17 maja 2023

Mamy więc sytuację, gdy czeka nas jeszcze co najmniej 4-6 dni względnie stabilnej pogody, a później, jeśli faktycznie wyż znacznie się przesunie, to z południa mogą podejść wilgotne niże, które wcześniej sporo opadów przyniosą w południowej Europie, gdzie już miejscami występują zalania i powodzie błyskawiczne. Przykładem w ostatnich dniach są Włochy i regiony Chorwacji.

Wstępnie prognozowane opady w Polsce, 18 maja 2023

Ulewy i burze wrócą do Polski, spadnie grad, prognoza opadów 18 maja 2023

Sytuacja jest nadal rozwojowa i wymaga dalszej analizy. Póki co cieszmy się wyżową pogodą i coraz wyższą temperaturą. Na szczęście główne przymrozki już za nami, bo w kolejnych dniach, także przy gruncie na ogół nie wystąpią, jedynie jeszcze najbliższej nocy lokalnie pojawią się we wschodnich regionach kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Aneczka

Deszcz potrzebny! Nie stękać mi tu 😁

09 maj 2023 - 13:18
Odpowiedz