| |
Zagrożenie!
Silne burze przechodzą przez Polskę. Powodują zalania i podtopienia dróg. Stacjonarnych ulew będzie więcej

Silne burze przechodzą przez Polskę. Powodują zalania i podtopienia dróg. Stacjonarnych ulew będzie więcej

W ostatnich dniach w Polsce pojawia się miejscami pierwszy upał, ale również do kraju napłynęło chwiejne i wilgotne powietrze w którym rozwijają się komórki burzowe. Głównym zagrożeniem są ulewy powodujące miejscami zalania i podtopienia dróg i domów. Lokalnie burze przynoszą również grad. Słaby przepływ powietrza powoduje, że komórki burzowe przemieszczają się bardzo wolno, a miejscami są niemal stacjonarne.

Wolno przemieszczające się burze powodują miejscami zalania i podtopienia w Polsce, czerwiec 2023

Silne burze przechodzą przez Polskę niosą zalania i podtopienia, woda podtopiła Katowice, Radomsko i Opolszczyznę, czerwiec 2023

Z tego powodu dochodzi do nadmiernych opadów deszczu, ale na niewielkim obszarze. Piątek 09.06 jest jednym z najbardziej burzowych dni w tym tygodniu w Polsce. Burze zanotowano w wielu regionach, zwłaszcza od Dolnego Śląska po Podkarpacie i Lubelszczyznę, a także lokalnie między Warmią i rejonem pogranicza Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego, aczkolwiek w tym przypadku burze były krótkotrwałe na lokalnych liniach konwergencji.

Burze zanotowane w Polsce do godziny 19:10, 9 czerwca 2023

Burze powodują zalania i podtopienia w Polsce, woda zalała Katowice i Radomsko, czerwiec 2023

Wolno przemieszczające się komórki burzowe w Polsce przyniosły dość liczne zalania i podtopienia w wielu regionach kraju. Przykładem jest Górny Śląsk, gdzie do podtopień doszło w stolicy regionu Katowicach.

Skutki burzy i ulewy w Katowicach pod wiaduktem na S86, 9 czerwca 2023

Nawałnica szalała również w Radomsku w województwie łódzkim. Popołudniowa ulewa szybko zalała ulice miasta. Część z nich była tymczasowo nieprzejezdna.

Skutki potężnej ulewy w Radomsku, 9 czerwca 2023

Stacjonarnych ulew i burz w kolejnych dniach czerwca w Polsce będzie znacznie więcej. Szybko od rozproszonych wolno przemieszczających się burz nie zdołamy się uwolnić, dlatego zalecamy codzienne śledzenie prognoz burzowych, które znajdziecie w naszej zakładce z prognozą konwekcji.

Prognozowane rozproszone burze i lokalne ulewy w Polsce, godziny popołudniowe 10 czerwca 2023

Silne burze niosą ulewy i podtopienia w Polsce, deszcz zalewa drogi, czerwiec 2023

Przykładów lokalnych zalań i podtopień w Polsce jest już cała masa. To co obserwowaliśmy w ostatnich dniach bardziej w południowych regionach Europy zaczyna dotyczyć także miejscami dzielnic w Polsce. Niestety, nie ma możliwości przewidzenia, gdzie dokładnie stacjonarna burza przyniesie największe ulewy. W przypadku takich opadów wskazuje się jedynie region narażony na ulewy i burze.

Silne burze w Polsce niosą ulewy i podtopienia. Skutki nawałnicy w miejscowości Rozumice na Opolszczyźnie, czerwiec 2023

Zalecamy również codzienne sprawdzanie danych radarowych oraz bieżących wskazań detektorów burzowych. Dzięki temu będziecie dokładnie wiedzieć, gdzie pada, z jakim natężeniem i w jakim kierunku przemieszczają się nawałnice.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

Czy Śląsk to już CAŁY kraj?

10 czerwiec 2023 - 18:13
Odpowiedz
Wiola

Jaki Śląsk, przecież te podtopienia były w wielu różnych regionach od Ziemi Łódzkiej po Małopolskę, Podkarpacie, Dolny Śląsk i przede wszystkim Opolszczyznę.

11 czerwiec 2023 - 07:07
Odpowiedz