| |
Zagrożenie!
Silne burze przechodzą przez Polskę. Piorun uderzył w ludzi. Schronili się pod drzewem

Silne burze przechodzą przez Polskę. Piorun uderzył w ludzi. Schronili się pod drzewem

W prognozie burzowej dla Polski wydanej na najbliższą dobę zapowiadaliśmy aktywne formacje komórkowe w północnych regionach kraju. Burze są dość aktywne elektrycznie, ponadto przynoszą ulewny deszcz i silny wiatr. Lokalnie może spaść drobny grad. Doszło do uderzenia pioruna w ludzi w Rozewiu koło Jastrzębiej Góry na Pomorzu. Poszkodowane zostały dwie osoby, które schroniły się przed burzą pod drzewem. Jeden z mężczyzn został poparzony, a u drugiego doszło do zatrzymania krążenia.

Silne burze nad północną Polską notowane o godzinie 15:35, 3 sierpnia 2023. Dane: Eumetsat

Silne burze w Polsce, piorun uderzył w ludzi w Rozewiu, schronili się pod drzewem, sierpień 2023

Do zdarzenia doszło około godziny 15:00 na ulicy Garnizonowej w Rozewiu. Dwóch mężczyzn postanowiło przeczekać burze i schronili się pod drzewem, w które uderzył piorun i doszło do porażenia - wyjaśniają strażacy z puckiej jednostki. Jeden z mężczyzn doznał rozległych poparzeń, a u drugiego po reanimacji przywrócono czynności życiowe. Obaj zostali zabrani do szpitala w Wejherowie - podają strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pucku.

Silne burze przechodzą przez północną Polskę. Piorun uderzył w ludzi w Rozewiu na Pomorzu, 3 sierpnia 2023

Burze w rejonie północnej Polski są aktywne elektrycznie. Do tej pory system detekcji po wliczeniu także burz nad Zatoką Gdańską wykrył kilka tysięcy wyładowań. Komórki burzowe nadal przesuwają się na wschód i północny wschód kraju.

Silne burze nad północną Polską. Zanotowane wyładowania do godziny 16:15, 3 sierpnia 2023

Silne burze w Polsce, piorun poraził ludzi w Rozewiu na Pomorzu, sierpień 2023

Konwekcja z burzami ruszyła szczególnie w godzinach popołudniowych. Burze notuje się miejscami, od Pomorza Zachodniego przez lokalnie kujawsko pomorskie po Pomorze Gdańskie i lokalnie północ Mazowsza. Niebawem burze wystąpią także w województwie warmińsko mazurskim. Do tej pory strażacy najwięcej pracy mają w województwie pomorskim, gdzie interweniowali już ponad 35 razy, najwięcej w powiecie puckim, wejherowskim i lęborskim. Burzom towarzyszy silny wiatr łamiący drzewa i konary, ponadto dochodzi do lokalnych zalań, zwłaszcza w Karwi.

Prognoza burz dla Polski, 3 sierpnia 2023

Piorun uderzył w ludzi na Pomorzu w Rozewiu, prognoza burz dla Polski 3 sierpnia 2023

Burze na północy Polski łączą się w klastry, z których największe wystąpiły, od rejonu Zatoki Gdańskiej oraz Trójmiasta przez Ustkę i Darłowo po Koszalin i Białogard. W ich rejonie może spaść do 10-20 mm wody, a wiatr w porywach może osiągnąć do około 70-85 km/h. Punktowo może spaść niewielki grad. Wieczorem burze będą zanikać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!