| |
Zagrożenie!
Front chłodny nad Polską. Możliwe silne burze!

Front chłodny nad Polską. Możliwe silne burze!

Pogoda w ostatnich dniach była bardzo monotonna. Lokalne burze, zwłaszcza w drugiej połowie dnia były tylko przerywnikiem w czasie panowania słonecznej aury. Opady nie przynosiły znacznego orzeźwienia i ochłodzenia, bowiem utrzymująca się duża wilgotność powietrza sprawiała wzrost temperatury odczuwalnej.

Tymczasem dziś 29.07 w Polsce spodziewany jest chłodny front atmosferyczny związany z niżem Juli znajdującym się na Atlantyku pomiędzy Wyspami Brytyjskimi a Islandią. Ponadto zaznaczy się również strefa zbieżności wiatru, która będzie dodatkowym czynnikiem inicjującym burze.

Prognozowany układ baryczny o godz. 14:00, 29 lipca br.

Mapa synoptyczna 29 lipca 2018

Na naszą uwagę zasługują szczególnie godziny popołudniowe i wieczorne, gdy masowo zaczną się uaktywniać komórki burzowe łączące się w klastry. Lokalnie możliwe również wystąpienie superkomórek.

Prognozowana energia potencjalna dostępna konwekcyjnie o godz. 17:00. Model WRF

Energia CAPE Prognoza

Z uwagi na słabe warunki kinematyczne komórki będą się przemieszczać wolno, dlatego miejscami mogą wystąpić podtopienia. Punktowo spodziewamy się również opadów gradu do 1-3 cm średnicy, a także silnych porywów wiatru (50-90 km/h) w rejonie centrum zjawisk konwekcyjnych. Burze lokalnie utrzymają się w nocy 29/30.07, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Sprawdź mapę z analizą prawdopodobieństwa


Komentarze
Jerzy

Będzie się działo!

29 lipiec 2018 - 07:36
Odpowiedz
Lucas wawa

Dzisiaj (29.07) mamy chyba apogeum aury gorącej lub lekko-upalnej i zarazem parnej, miejscami z ulewami i burzami. Niewykluczone, że w bruździe niskiego ciśnienia (a właściwie w układzie siodłowym), przy słabym przepływie, utworzy się linia zbieżności z wyraźniejszą konwekcją – głównie w pasie E Polski (m.in. nad Mazowszem). Temperatura ma być podobna do wczorajszej, tzn. przeważnie nieco poniżej lub nieco powyżej 30°C – po nocy z Tmin w części Polski już powyżej 20°C. ->>> Od jutra (30.07), a w jeszcze większym stopniu od wtorku (31.07), główne “stery” przejmie układ wyżowy łączący ośrodki nad Skandynawią i W Rosją z tymi znad Atlantyku (Azorów). Niże zaczną oddalać się od Polski, a przez co powinno być mniej parno i coraz mniej “konwekcyjnie”. Dni 30.07-02.08 będą chyba najcieplejszymi podczas obecnej fali upału, z Tmax w wielu miejscach 30/35°C oraz Tmin nadal ok. i nieco ponad 20°C. ->>> Ochłodzenie około piątku 03.08 podtrzymywane jest w prognozach. Nie wygląda ono jednak na jakieś silne (co najwyżej umiarkowane) i nie powinno oznaczać pożegnania z aurą typowo letnią, a po prostu nieco “łagodniejsze” oblicze lata – choć na szczegóły z tym związane musimy jeszcze poczekać. Na razie, w najbliższym czasie, stosujemy się (na ile to możliwe) do wszelkich zaleceń związanych z wysokimi temperaturami i dużym nasłonecznieniem, a dzisiaj jeszcze (w części Polski) z gwałtowniejszymi burzami – i to bez względu na to, czy pracujemy, czy wypoczywamy. ->>> PS. Wczorajsza doba (28.07) już zdecydowanie przebiła termicznie dotychczasowo najcieplejszy dzień (przed 27.07 był to 10.06), przynosząc nam Tavg już ok. 23,4°C i średnią anomalię blisko +5K (ref. 1981-2010). W najbliższe najcieplejsze dni Tavg zapewne wzrośnie już powyżej 24°C, a może i powyżej 25°C podczas upalnego apogeum. Natomiast finalna anomalia lipca b.r. powinna się zamknąć ok. +1,8K, co będzie równoznaczne z kolejnym bardzo ciepłym miesiącem, tym razem w większej części Polski także bardzo wilgotnym (mokrym).

29 lipiec 2018 - 18:37
Odpowiedz