| |
Zagrożenie!
Silne burze na Podkarpaciu. Już kilkanaście interwencji strażaków

Silne burze na Podkarpaciu. Już kilkanaście interwencji strażaków

Nasza zapowiedź silnych burz na południowym-wschodzie kraju sprawdza się co do joty. Po południu komórki burzowe uaktywniły się nad Małopolską, Górnym Śląskiem i Ziemią Świętokrzyską. W tym ostatnim regionie dała o sobie znać superkomórka, zwłaszcza w rejonie Staszowa, gdzie spadł kilkucentymetrowy grad.

Późnym popołudniem i wieczorem silne burze uaktywniły się na Podkarpaciu, w tym w rejonie Rzeszowa. Na północ i północny-wschód od stolicy Podkarpacia przesuwała się silna superkomórka burzowa z nawalnym deszczem, gradem i bardzo silnym wiatrem.

Superkomórka burzowa w rejonie Trzebosi. Zdjęcie nadesłane przez Sebastiana Pudło

Superkomórka burzowa Podkarpacie

Superkomórka burzowa na danych radarowych o godz. 18:50. Dane radar-opadow, IMGW

Dane radarowe burza Podkarpacie

Z kolei na wschodzie Podkarpacia, rozwinęła się burza wielokomórkowa generująca liczne wyładowania i opady.

Do tej pory groźnie było m.in. w rejonie Tarnobrzega na tamtejszym jeziorze. Jak informuje Radio Rzeszów, -"ze względu na burzę, gradobicie i silne wyładowania atmosferyczne przerwano akcję poszukiwawczą młodego mężczyzny, który wypadł z rowerka wodnego i nie wypłynął. Służby ratownicze wznowią poszukiwania po ustabilizowaniu się sytuacji pogodowej. W międzyczasie podczas burzy "woprowcy" musieli podjąć odrębną akcję ratunkową ponieważ okazało się, że na środku jeziora dryfuje rower wodny z inną osobą" - czytamy.

Zanotowane wyładowania doziemne w ostatnich 12 godzinach

Burze mapa wyładowania

Strażacy do tej pory interweniowali już kilkanaście razy, głównie podczas usuwania połamanych drzew i wypompowywania wody z podtopionych piwnic, zwłaszcza w powiecie tarnobrzeskim i stalowowolskim. Miejscami zostały wstrzymane dostawy energii elektrycznej, z uwagi na przerwane trakcje.

Lokalne "oberwanie chmury" w okolicach Rzeszowa. Zdjęcie nadesłane przez Mateusza Skibę

Burza Rzeszów 16 czerwca

W nocy 16/17.06 burze będą stopniowo słabnąć, ale strefa opadów miejscami może się utrzymać do poniedziałkowego poranka. Zalecamy śledzenie danych radarowych.


Komentarze
Krzysztof

w niedziele podczas oberwania chmury zmierzyłem deszczomierzem szklankowym astronomiczne 45mm/m² gruntu w ciągu zaledwie 20 minut.pozdrr...

18 czerwiec 2019 - 20:57
Odpowiedz