| |
Zagrożenie!
Silne burze gradowe przechodzą przez Polskę. Zrobiło się biało jak w środku zimy. Wysyp komórek burzowych

Silne burze gradowe przechodzą przez Polskę. Zrobiło się biało jak w środku zimy. Wysyp komórek burzowych

W chłodnym i chwiejnym powietrzu polarnomorskim za frontem atmosferycznym rozwijają się w Polsce liczne burze gradowe, które przynoszą spore opady. Miejscami zrobiło się biało jak w środku zimy i doszło do uszkodzenia upraw. Na szczęście średnica gradzin nie jest duża. Potężne gradobicia występują w wielu regionach w tym na Kujawach i Ziemi Lubuskiej. Na tym nie koniec, bo w kolejnych regionach przed wygaszeniem burz należy się spodziewać lokalnych gradobić.

Silne gradobicia w Polsce. Skutki opadów w gminie Izbica Kujawska w powiecie Włocławskim, 27 czerwca 2023. Foto: Daria Kujawska

Silne burze gradowe przechodzą przez Polskę, miejscami biało jak w środku zimy, grad niszczy uprawy, czerwiec 2023

Do naszej redakcji zdjęcia skutków gradobicia, jakie wystąpiło szczególnie w rejonie Włocławka przesłała czytelniczka Daria. W tym regionie przeszła rozproszona komórka burzowa. Takich opadów i burz w Polsce jest bardzo dużo. Rozwinęły się szczególnie na północy i zachodzie kraju, gdzie potencjał chwiejności termodynamicznej jest największy.

Burze gradowe przechodzą przez Polskę. Zanotowane wyładowania do godziny 15:35, 27 czerwca 2023

Burze z gradobiciami w Polsce, gdzie spadł grad do 27-28 czerwca 2023

Średnica gradzin nie jest duża bo osiąga przeważnie 1-2 cm, ale to przy dużym natężeniu opadów wystarczy do uszkodzenia upraw. Izolowane burze rozwinęły się na znacznym obszarze kraju. Towarzyszą im nie tylko opady gradu, ale także deszczu z dość licznymi wyładowaniami. Grzmi i pada miejscami szczególnie na zachodzie i północy kraju. Burze przesuwają się w kierunku centrum.

Opady gradu notowane na Kujawach, 27 czerwca 2023. Foto: Daria Kujawska

Silne burze gradowe w wielu regionach Polski, izolowane burze niosą gradobicia, 27-28 czerwca 2023

W rejonie burz możliwe są również silniejsze porywy wiatru do około 50-70 km/h. Kolejny przykład silnego gradobicia pochodzi z Ziemi Lubuskiej, gdzie bardzo dużo niewielkiego gradu spadło w rejonie miejscowości Lubsko w powiecie żarskim.

Skutki burz gradowych w Polsce, 27 czerwca 2023

Wieczorem i nocą już tylko pojedyncze komórki burzowe mogą jeszcze lokalnie przynosić w Polsce przelotne opady deszczu i gradu, ale będą stopniowo zanikać.

Prognoza zasięgu przelotnych opadów i lokalnych burz w Polsce w godzinach popołudniowych, 28 czerwca 2023

Burze gradowe w Polsce, 28 czerwca 2023

W środę 28 czerwca również w Polsce rozwiną się lokalne rozproszone przelotne opady i burze, punktowo z gradem, zwłaszcza na północy, wschodzie i południowym wschodzie kraju. Będzie temu sprzyjać chłodna i niestabilna masa powietrza, w którym ponownie powstaną komórki konwekcyjne o ograniczonym zasięgu. W ich rejonie spadnie do około 5-20 mm wody na m2, ponadto będzie możliwy niewielki grad oraz silniejszy wiatr, w porywach do 50-70 km/h.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Somebody

'5-20 mm wody na m2' - ręce opadają

28 czerwiec 2023 - 10:59
Odpowiedz
Wiola

Tak ręce opadają pod takimi komentarzami. W meteorologii suma opadów 1mm oznacza 1litr na m2 ziemi. I co nie rozumiesz? Takich podstaw nie wiesz?

28 czerwiec 2023 - 11:03
Odpowiedz
Somebody

5-20 mm słupa wody, albo 5-20 l wody na m2, ale nie 5-20 mm wody na m2. I kto tu czego nie rozumie?

28 czerwiec 2023 - 11:17
Odpowiedz
Wiola

Przecież to jest jedno i to samo, chodzi o deszcz, czyli wodę i konkretnie sumę opadów. Czepiasz się nie wiadomo czego. Zawsze podaje się mm wody, deszczu, opadu. To jest bez znaczenia, chodzi o to samo.

28 czerwiec 2023 - 11:29
Odpowiedz