| |
Zagrożenie!
Silne burze gradowe na południu. Grad niszczy uprawy i załamuje ludzi. Żywioł uderzy ponownie

Silne burze gradowe na południu. Grad niszczy uprawy i załamuje ludzi. Żywioł uderzy ponownie

Wyjątkowo aktywne w tym sezonie są burze gradowe w Europie. Kolejne gradobicia zniszczyły uprawy i załamały rolników, tym razem we Włoszech, gdzie średnica gradzin osiągała do 2-4 cm. Superkomórki burzowe dotknęły szczególnie region Lazio, Abruzji i Toskanii. Grad powodował szkody, zwłaszcza w Minturo, Loreto Aprutino i Nuoro. Na szybkie ustabilizowanie pogody na kontynencie nie możemy liczyć, bo w kolejnych dniach silne burze z gradem będą pojawiać się w kolejnych regionach. Straty w rolnictwie będą coraz większe.

Potężne opady gradu we Włoszech. Skutki gradobicia w Marina di Minturno, w prowincji Latina, 1 lipca 2023. Foto: FB Eduardo Zonfrillo

Silne burze gradowe we Włoszech, superkomórki niszczą uprawy i załamują ludzi, lipiec 2023

Co ciekawe, niektóre gradobicia wystąpiły w nocy nad ranem, co zdarza się niezwykle rzadko, gdyż wtedy parametry atmosferyczne są już słabsze do inicjacji i rozwoju komórek burzowych. W tym przypadku potencjał był jednak wyjątkowo duży. Była to konsekwencja rozwoju burz już nad Hiszpanią i przejścia ich nad morzem, gdzie energii cieplnej z zasobami wilgoci niezbędnej do procesów konwekcyjnych nie brakowało.

Silne burze, w tym miejscami gradowe zanotowane w Europie minionej doby do godziny 11:50, 2 lipca 2023

Silne burze gradowe zasypują uprawy i załamują rolników we Włoszech, grad miał do 2-4 cm, lipiec 2023

W prognozach największe prawdopodobieństwo burz gradowych na przełomie czerwca i lipca wskazywaliśmy we Włoszech i faktycznie nie brakuje raportów o opadach gradu o średnicy do 2-4 cm szczególnie z rejonu Minturno, Loreto Aprutino i Castiglione d Orcia.

Skutki opadów gradu we Włoszech w rejonie Loreto Aprutino w Ambruzjii, 30 czerwca 2023

Miejscami po burzach gradowych powstała cienka warstwa lodu na drogach, która szybko zaczęła się topić ze względu na dość wysoką temperaturę. W większości średnica zmierzonych gradzin była większa, gdyż grad został zmierzony dopiero po ustąpieniu opadów. Sezon burzowy we Włoszech w tym roku jest wyjątkowo aktywny i powoduje dosłowne załamanie ludzi, bo żywioł przynosi nie tylko grad niszczący uprawy, ale także powodzie błyskawiczne. Miejscami straty sięgają nawet 100 procent. W bazie ESWD, od początku 2023 roku do 1 lipca widnieje w Europie 1213 zgłoszonych raportów o opadach gradu. W ubiegłym roku w okresie analogicznym tych raportów było więcej, bo aż 1710.

Skutki gradobicia we Włoszech w rejonie Castiglione d Orcia, 30 czerwca 2023. Foto: FB: Ornella Vagnoli

Potężne gradobicie we Włoszech, grad niszczy uprawy i załamuje ludzi, lipiec 2023

Nadal nie ma co liczyć na uspokojenie warunków pogodowych i odpuszczenie burz gradowych. Najbliższej doby na 3 lipca największe ryzyko opadów gradu występuje miejscami między północno wschodnią Portugalią, po północną, środkową i wschodnią Hiszpanię. Burze z gradem są szczególnie możliwe również między Bułgarią i północną Grecją.

Prognoza burz dla Europy z 3-4 lipca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 3 lipca 2023

Kolejnej doby z 3-4 lipca bardzo poważne ryzyko silnych gradobić obejmie rejon, od pogranicza Francji i Hiszpanii po wschodnie i północno wschodnie regiony tego kraju. Gradobicia będą możliwe także szczególnie na północy Włoch po lokalnie Chorwację. W Polsce w tym okresie możemy liczyć na spokojną pogodę bez gwałtownych zjawisk, gdyż znajdziemy się poza obszarem frontowym.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!