Silna wichura uderzy na zachodzie. Wiatr przekroczy 130 km/h. Cyklon wpłynie na pogodę w Polsce
Do północno zachodniej Europy zbliża się wieloośrodkowy cyklon Hilmar, który przyniesie przelotne opady, burze i wichury z wiatrem ponad 60-130 km/h. Spowoduje również sztorm i wpłynie na warunki pogodowe w kolejnych dniach na sporym obszarze kontynentu, w tym w Polsce, bo czeka nas przejściowe wiosenne ocieplenie z temperaturami w wielu regionach osiągającymi lub przekraczającymi 14-20 st. C., gdyż ten niż zaciągnie ciepłą masę powietrza w głąb kontynentu.
Prognozowane położenie obszaru niżowego związanego z cyklonem Hilmar nad Atlantykiem w pobliżu Wysp Brytyjskich o godzinie 13:00, 22 marca 2023
Aktualnie nad wschodnią, środkową i południową Polską występują lokalne przelotne opady deszczu związane z odsuwającym się chłodnym frontem, a za nim z zachodu Europy zbliża się kolejny front będący pochodną niżu Iain znad Bałtyku. Pojawi się w nocy z 21/22 marca i zaznaczy opadami deszczu na zachodzie i północy Polski między całym wybrzeżem po Warmię i częściowo Dolny Śląsk. W środę 22.03 w ciągu dnia przelotne opady z nim związane wystąpią, głównie w dzielnicach północnych, północno wschodnich po miejscami Mazowsze.
Prognoza położenia cyklonu Hilmar i porywów wiatru o godzinie 07:00, 22 marca 2023 w rejonie Wysp Brytyjskich
W tym czasie w rejon wybrzeża Szkocji i północnej Irlandii zbliży się głęboki cyklon, który przyniesie sztorm, ale również przelotne opady, burze i wichury. Wiatr najsilniej powieje między rejonem wybrzeża Irlandii po praktycznie całą Szkocję. W tej całej części Europy porywy wiatru będą przekraczać 60-130 km/h.
Prognozowana potężna wichura w rejonie Szkocji o godzinie 13:00, 22 marca 2023
Wichura ma być wyjątkowo silna nie tylko na części otwartej oceanu, ale również nad lądem, zwłaszcza w Szkocji, gdzie wiatr w wielu regionach według wyliczeń niemieckiego modelu ICON ma przekraczać 100-130 km/h. W górach może być znacznie silniejszy. Warunki pogodowe będą więc skrajne i niebezpieczne.
Cyklon znad Atlantyku z rejonu Wysp Brytyjskich zaciągnie ciepłą masę powietrza w głąb Europy. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km, 22 marca 2023
Jak możemy się przekonać na powyższej prognozie adwekcji ciepłego powietrza, to co będzie miało miejsce ponad 2 tysiące km od Polski będzie mieć bezpośredni wpływ na warunki pogodowe w naszym regionie Europy. Niże kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągną ciepłą masę powietrza i ponownie po aktualnym chwilowym ochłodzeniu będziemy w wielu regionach notować nawet 14-19 st. C., a lokalnie temperatura pierwszy raz osiągnie lub przekroczy 20 st. C. w najbliższych dniach. Bardzo wiosenne temperatury wystąpią szczególnie w południowej połowie kraju, gdyż wzrost temperatury będzie najrzadziej hamowany przez przelotne opady w tej części kraju.
Wiosenne temperatury wrócą do Polski. Prognozowana temperatura o godzinie 16:00, 22 marca 2023
To wiosenne ocieplenie z temperaturami dwucyfrowymi w zależności od regionu utrzyma się w Polsce do około 24-26 marca. Później czeka nas okres ochłodzenia odczuwalny w całym kraju, ale o tym więcej dowiemy się w kolejnych naszych prognozach pogody z najnowszymi wyliczeniami zjawisk atmosferycznych.
DobraPogoda24.pl