| |
Zagrożenie!
Silna wichura rozpocznie Nowy Rok. Wiatr przekroczy 100 km/h. W Polsce również silniej powieje

Silna wichura rozpocznie Nowy Rok. Wiatr przekroczy 100 km/h. W Polsce również silniej powieje

Z wielkim zapałem śledzimy rozwój potężnego niżu nad Atlantykiem, jaki przyniesie pierwszą wichurę w nowym 2022 roku w Europie. Prędkość wiatru nad otwartymi wodami osiągnie do 180 km/h, a nad lądem do 85-120 km/h, zwłaszcza w Irlandii. W Polsce również wiatr się nasili, ale będzie on związany bezpośrednio z innym ośrodkiem niżowym przemieszczającym się znad rejonu Danii w kierunku Rosji, gdzie zanikanie. Pierwszą silną wichurę spowoduje niż Umit przemieszczający się przez Atlantyk. To właśnie ten ośrodek baryczny sprowadził do Europy, w tym do Polski ciepłe powietrze. Dzięki niemu temperatura w naszym kraju już przekroczyła 13 st. C.

Na zdjęciu satelitarnym zaznaczyliśmy położenie niżu Umit zbliżającego się w pobliże Irlandii i niżu Tobias w rejonie Irlandii. Dane: Eumetsat, godzina 10:30, 31 grudnia 2021

Silna wichura uderzy w Europę. Silny wiatr również w Polsce, prognoza wiatru 31 grudnia i 1 stycznia 2022

To właśnie te dwa ośrodki niżowe zasługują szczególnie na naszą uwagę na przełomie starego i nowego roku. Niż Umit przemieszczając się na północ zbliży się do Irlandii, a następnie przemieści się w rejon Islandii. Ciśnienie w jego centrum spadnie poniżej 960 hPa. W rejonie jego oddziaływania jest prognozowany silny sztorm z falami nawet do 5-7 metrów w pobliżu irlandzkiego wybrzeża. Wiatr w porywach na otwartych wodach Atlantyku może osiągać nawet do 180 km/h! Nad lądem Irlandii porywy wiatru, będą słabsze, ale również mogą stanowić zagrożenie, gdyż powieje miejscami w porywach do 80-120 km/h. Szczególnie mocno będzie wiać w sobotę 01.01 nad ranem, aczkolwiek wichura uderzy już w czasie nocy sylwestrowej.

Prognozowane porywy wiatru w czasie wichury nad Irlandią, do godziny 07:00, 1 stycznia 2022

Prognoza wichury w Europie, 1 stycznia 2022, mapa wiatru

Silny wiatr miejscami, będzie odczuwalny również w Wielkiej Brytanii, szczególnie lokalnie na Wybrzeżu oraz w rejonach wyżej położonych, zwłaszcza w Szkocji. Tutaj porywy wiatru mogą być zbliżone do tych w Irlandii.

Mapa wiatru w Europie, uderzy wichura w Irlandii, silny wiatr w Polsce, prognoza 31 grudnia - 1 stycznia 2022

Na mapie z ośrodkami niżowymi i wyżowymi doskonale widać prognozowaną wichurę związaną z niżem Umit, który w czasie nocy sylwestrowej, gdy będziemy witać rok 2022, będzie się znajdował na zachód od Irlandii, ale jego zagęszczone izobary sięgną Wysp Brytyjskich.

Pierwsza wichura w 2022 roku w Europie. Prognozowane położenie ośrodków barycznych w noc sylwestrową z 31 grudnia / 1 stycznia

Pierwsza wichura w 2022 roku w Europie, mapa wiatru i ciśnienia

Zwróćmy uwagę, że pomiędzy niżem znad Atlantyku i Polską, będzie się wślizgiwał z południa do zachodniej Europy klin wyżowy. Jego obecność również spowoduje nasilenie wichury w rejonie Irlandii. Z kolei w Polsce wiatr również się nasili. Wzrost prędkości wiatru, będzie jednak związany z niewielkim ośrodkiem niżowym, jaki z Danii przez Bałtyk przesunie się w ciągu najbliższej doby nad Rosję.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, jakie mogą wystąpić między 31 grudnia i 1 stycznia 2022

Silny wiatr w Polsce, prognoza wiatru 31 grudnia - 1 stycznia 2022, mapa wiatru

W Polsce na ogół w tym czasie porywy wiatru na przeważającym obszarze kraju sięgną 50-65 km/h, czyli będą poza granicą wydania pierwszego stopnia ostrzeżenia przed wichurą. Wyjątek będzie stanowiło wybrzeże, gdzie wiatr w porywach może osiągnąć do 65-75 km/h oraz rejony podgórskie i górskie. W tej części Polski wiatr miejscami przekroczy 100 km/h, zwłaszcza w Sudetach i Tatrach, czyli będzie mieć pełnoprawną wichurę. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!