| |
Zagrożenie!
Silna wichura przechodzi przez Polskę. Wiatr przekracza 100 km/h. Żywioł odcina prąd i blokuje drogi

Silna wichura przechodzi przez Polskę. Wiatr przekracza 100 km/h. Żywioł odcina prąd i blokuje drogi

Nad Polskę dotarła wichura związana z przechodzącym cyklonem przez Bałtyk w kierunku Rosji. Wiatr miejscami przekracza 70-100 km/h i powoduje liczne szkody. Najmocniej wieje na wybrzeżu, a na Bałtyku występuje sztorm. Służby mają coraz więcej pracy przy usuwaniu skutków wichury łamiącej drzewa i blokującej drogi, a także odcinającej prąd. Silny wiatr przesuwa się nad wschodnie i północno wschodnie regiony kraju, gdzie uderzy w godzinach popołudniowych.

Wichury przechodzą przez Polskę. Silny wiatr wywołuje cyklon Patryk przemieszczający się w kierunku Rosji o godzinie 12:00, 7 października 2023. Dane: Eumetsat

Wichura przezchodzi przez Polskę, wiatr przekracza 100 km/h, odcina prąd i blokuje drogi do 8 października 2023

Dość głęboki cyklon wywołał spory gradient ciśnienia nad krajem, dodatkowo przepływ powietrza napędza silny prąd strumieniowy. To wszystko sprawia, że mamy do czynienia z zapowiadaną wichurą. Do tej pory najsilniejszy wiatr zanotowano na wybrzeżu oraz w głębi Bałtyku, a także w górach na Śnieżce. Na stacji Petro Baltic zmierzono 108 km/h, na stacji IMGW na Rozewiu 107 km/h, a w Darłowie blisko 100 km/h. Na wielu innych stacjach w głębi lądu północnej Polski zanotowano już 70-90 km/h, zwłaszcza od Kołobrzegu po Suwałki. Najsilniej powiało na Śnieżce, w depeszy synoptycznej widnieje 137 km/h.

Skutki wichury w Polsce we Władysławowie. Wiatr porwał wiatę autobusową, 7 października 2023

Obecnie cyklon znad Zatoki Fińskiej wchodzi nad ląd i będzie się przesuwał dalej w głąb Rosji, gdzie rozpocznie się proces jego wypełniania. Główny obszar wichury wystąpi po jego zachodniej stronie od centrum i w godzinach popołudniowych wiatr jeszcze bardziej nasili się w północno wschodnich regionach Polski.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce w godzinach popołudniowych, 7 października 2023

Wichury nad Polską, wiatr przekracza 100 km/h, łamie drzewa i blokuje drogi, prognoza do 8 października 2023

Przechodzące wichury nad Polską powodują masowe przerwy w dostawie prądu w północnych regionach kraju, w tym miejscami w rejonie Koszalina, Słupska i Kościerzyna. Krótko mówiąc - tysiące odbiorców nie ma obecnie prądu. Wiatr łamie drzewa, które następnie tarasują drogi, ponadto lokalnie dochodzi również do zerwania poszyć dachowych. Unikajmy zatrzymywania się pod drzewami i liniami energetycznymi.

Prognozowane położenie cyklonu Patryk w Europie powodującego wichury w Polsce o godzinie 14:00, 8 października 2023

Wichury w Polsce, wiatr łamie drzewa, blokuje drogi i zrywa dachy, skutki cyklonu październik 2023

W godzinach wieczornych ryzyko silnego wiatru mogącego powodować szkody nad krajem spadnie i noc zapowiada się już dość spokojnie, aczkolwiek będzie padać miejscami obficie deszcz na przechodzącym froncie chłodnym i tam jeszcze okresami może mocniej powiać między zachodnią i południowo wschodnią Polską po obszary górskie. W niedzielę 08.10 w ciągu dnia silny wiatr odczujemy jeszcze okresami szczególnie na wschodzie i północnym wschodzie kraju oraz wysoko w górach i nad morzem, zwłaszcza w Zatoce Gdańskiej.

Prognozowane wichury w Polsce, 8 października 2023

Wichury w Polsce powodują szkody, prognoza wiatru październik 2023

Wstępne prognozy wskazują na kolejne możliwe wichury, zwłaszcza w północnej Polsce szczególnie nad morzem w okolicach 12 października. Będziemy to weryfikować i ewentualnie potwierdzać w kolejnych wpisach.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!