| |
Zagrożenie!
Silna wichura dotrze do Polski. Wiatr w tych regionach przekroczy 80-100 km/h. Miejscami będzie niebezpiecznie

Silna wichura dotrze do Polski. Wiatr w tych regionach przekroczy 80-100 km/h. Miejscami będzie niebezpiecznie

Za nami kolejna doba aktualizacji prognoz przejścia głębokiego cyklonu, który w Polsce przyniesie śnieg i deszcz, ale również wichury i lokalne burze. Zagrożenie ze strony wiatru miejscami będzie spore, bo wiatr przekroczy 80-100 km/h. Lokalnie pojawią się więc szkody materialne, w tym złamane gałęzie, jak również miejmy nadzieje krótkie przerwy w dostawie prądu. Mamy najnowsze mapy z prognozami wiatru na poniedziałek 30.01. Zobaczmy, gdzie wiatr będzie najsilniejszy.

Wstępnie prognozowane ułożenie prądu strumieniowego nad Polską i Europą, 30 stycznia 2023

Silne wichury dotrą do Polski, załamanie pogody przyniesie cyklon, najnowsze mapy pogodowe z wiatrem na 30 stycznia 2023

Przyczyną załamania pogody ma być głęboki niż, jaki znad północnego Atlantyku wkroczy nad Skandynawię i później przez Bałtyk skieruje się nad Rosję. W tym czasie wpłynie bezpośrednio na warunki pogodowe w Polsce. Jego front atmosferyczny przyniesie śnieżyce, deszcz i możliwe lokalne burze. 

Aktualnie prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, 30 stycznia 2023, model GFS

Będą wichury w Polsce, nadciągnie głęboki nurkujący cyklon, 30 stycznia 2023

Na powyższej prognozie modelu GFS widzimy, że na znacznym obszarze kraju powieje maksymalnie do 50-75 km/h. Będzie to więc miejscami wiatr na granicy pierwszego stopnia wydania ostrzeżenia przed wichurą (od 70 km/h). Najsilniej powieje na wybrzeżu oraz na południowym Bałtyku, a także w górach.

Aktualnie prognozowane położenie i ciśnienie nasuwającego się cyklonu nad Skandynawię o godzinie 01:00, 30 stycznia 2023

Nurkujący cyklon przyniesie wichury w Polsce, mapa ciśnienia 30 stycznia 2023

Uwagę przykuwa prognozowana trajektoria przejścia niżu oraz jego ostateczna głębokość. Najnowsze prognozy przesunęły jego centrum nieco bardziej na północ, a przez to najsilniejszy wiatr ma objąć mniejszy obszar Polski niż wskazywały wcześniejsze prognozy. 

Prognozowane wichury w Polsce o godzinie 13:00, 30 stycznia 2023

Najnowsze mapy pogodowe z prognozą wichury, 30 stycznia 2023, będzie nurkujący cyklon

W odróżnieniu od modelu GFS, niemiecki model ICON dobrze uwzględnia porywy wiatru w górach. Jego siatka obliczeń jest znacznie gęstsza. Aktualne prognozy wiatru w Polsce najsilniejszy wiatr w porywach do 80-95 km/h przewidują w poniedziałek 30.01 na wybrzeżu i nad samym morzem. Silniej powieje w głębi południowego Bałtyku oraz wysoko w górach, zwłaszcza w Sudetach powyżej 100 km/h. Na pozostałym obszarze kraju wiatr ma być słabszy, przeważnie do 50-75 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do południa w poniedziałek 30 stycznia 2023. Model ECMWF

Gdzie wiatr będzie najsilniejszy, najnowsza prognoza wichury w Polsce, 30 stycznia 2023

Omawiany cyklon przyniesie więc najsilniejszy wiatr w górach, miejscami w rejonach podgórskich oraz na zachodzie i północy kraju, zwłaszcza w rejonie wybrzeża w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. Na tym obszarze wiatr może powodować miejscami szkody. W innych regionach Polski wiatr będzie słabszy, tylko miejscami o sile wichury. Kolejne wyliczenia będą coraz bardziej precyzyjne, zwłaszcza, że jeszcze mogą zajść mniejsze lub większe zmiany. Na oficjalne prognozy należy zaczekać do niedzieli 29.01. W stosownym czasie będziemy podawać najnowsze prognozy wichury.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!