| |
Zagrożenie!
Silna trąba powietrzna na zachodzie. Wiatr uniósł i porwał przyczepę kempingową. Kierowcy zaskoczeni na autostradzie

Silna trąba powietrzna na zachodzie. Wiatr uniósł i porwał przyczepę kempingową. Kierowcy zaskoczeni na autostradzie

Do nietypowego zjawiska pogodowego doszło w Holandii. W rejonie miasta Apeldoorn zeszła trąba powietrza, która uniosła i przewróciła przyczepę kempingową. Kierowcy byli zaskoczeni, gdy nagle na autostradzie A50 zaczęła koziołkować przyczepa porwana i oderwana od holującego samochodu. Lej powietrza pokonał kilka kilometrów. Wyrywał drzewa z korzeniami i uszkadzał dachy w pobliskich domach szczególnie w miejscowości Lieren. Tornado porwało również meble ogrodowe i dachówki.

Trąba powietrzna porwała przyczepę kempingową na autostradzie A50 w Holandii, 4 lipca 2023. Foto: FB 112Vandag

Silna trąba powietrzna w Holandii, wiatr porwał przyczepę kempingową na autostradzie A50, lipiec 2023

Samochodem holującym przyczepę podróżowało starsze małżeństwo, które przeżyło chwile grozy, gdy trąba powietrzna oderwała przyczepę i przeniosła ją do góry kołami na środek pasa ruchu autostrady A50. Na szczęści nikt nie zginął i nie został ranny. Możemy wręcz mówić o cudzie i przecierać oczy ze zdumienia.

Zachmurzenie na zdjęciu satelitarnym z widocznym rejonem zejścia trąby powietrznej w Holandii, 4 lipca 2023. Foto: NASA

Trąba powietrzna w Holandii, wiatr uderzył w rejonie Apeldoorn i Lieren, lipiec 2023

Uszkodzone zostały również pobliskie domy i zaparkowane samochody. Straż pożarna i inne służby ratunkowe usuwały powalone drzewa z dróg, w tym w Klarenbeek, Lieren i Beekbergen. Mimo, że trąba powietrzna poczyniła sporo szkód, to nie ma informacji o rannych i ofiarach w rejonach jej przejścia.

Trąba powietrzna uderzająca na autostradzie A50 w Holandii porywająca przyczepę kempingową, 4 lipca 2023

Gwałtowne zjawiska pogodowe w Holandii miejscami w towarzystwie burz rozwinęły się w rejonie chłodnego frontu atmosferycznego, który kolejnej doby z 5-6 lipca przejdzie również przez Polskę. W stosownej prognozie, którą wydamy o poranku w zakładce prognoza burz prawdopodobnie będzie widniał alert pierwszego i drugiego stopnia.

Niewielkie, ale silne tornado zarejestrowane w Holandii, 4 lipca 2023

Takie zjawiska pogodowe w Holandii nie zdarzają się często. Średnio notuje się zaledwie jedną trąbę powietrzną na obszarze kraju w ciągu całego roku. Jest to więc sytuacja nietypowa i tym bardziej wyjątkowa w tym regionie Europy z uwagi na bezpośrednie uderzenie żywiołu w pojazdy poruszające się po autostradzie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!